Η υποχρηματοδότηση της Ανώτατης Εκπαίδευσης οδηγεί τα Ιδρύματα στην αναζήτηση πόρων από ιδιωτικές πηγές κι αυτό δεν αποτελεί αναγκαίο κακό, αλλά είναι στόχος της κυβερνητικής πολιτικής, που ασκείται εδώ και χρόνια τόσο από τη ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ. Χτες ο «Ρ» αποκάλυψε ότι στο ΤΕΙ Κρήτης έχουν ήδη δρομολογηθεί επαφές με επιχειρήσεις που θα χρηματοδοτούν ουσιαστικά το Ιδρυμα. Σήμερα φέρνουμε στο φως της δημοσιότητας το πώς εμπορευματοποιείται η ερευνητική παραγωγή του ΤΕΙ Αθήνας, σύμφωνα με πρόταση για δημιουργία εταιρίας μέσα στο Ιδρυμα, που θα πουλά «υπηρεσίες» σε τρίτους. Βεβαίως, η εμπορευματοποίηση της έρευνας και άλλων λειτουργιών των Ιδρυμάτων έχει προχωρήσει ήδη στα πανεπιστήμια...