ΣΕΛ. 3
Οργανωμένα, μαζικά και μαχητικά απάντησαν χτες στην Ομόνοια χιλιάδες μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές από σχολεία και σχολές της Αθήνας και του Πειραιά, ενώ στο πλευρό τους στάθηκε και το ΠΑΜΕ. Πραγματοποιώντας μια δυναμική πορεία μέχρι τη Βουλή, οι διαδηλωτές ρίχτηκαν οργανωμένα στη μάχη, στον αγώνα ενάντια στην καταστολή, για τα δικαιώματα στη μόρφωση, στη δουλειά, στη ζωή.
Συνέντευξη Τύπου θα παραχωρήσει σήμερα, Παρασκευή, στη 1 το μεσημέρι η ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα. Η συνέντευξη έχει θέμα τις «λαϊκές κινητοποιήσεις στο φόντο των τελευταίων εξελίξεων» και θα γίνει στα γραφεία του ΚΚΕ, στον Περισσό. Η συνέντευξη Τύπου θα μεταδοθεί απευθείας από το ραδιόφωνο του «902».
Στον τόπο όπου καταγράφηκαν σημαντικές στιγμές από την κοινή πάλη Ελλήνων και μεταναστών, στελέχη του ταξικού κινήματος θα μοιράσουν δώρα στα παιδιά των εργατών γης.