Εντάσσεται στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών αλλά το κόστος χρεώνεται στις πλάτες των εργαζομένων, αφού θα πληρώνεται απ' τα Ταμεία με πιθανή συμμετοχή των ασφαλισμένων κατά 25%.
ΣΕΛ. 15
Δυναμώνουν σε όλη τη χώρα οι κοινές πρωτοβουλίες και δράσεις από φοιτητές, μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς, εργαζόμενους από πολλά σωματεία
Δυναμώνουν οι πρωτοβουλίες που παίρνουν από κοινού φοιτητές, μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικοί και εργαζόμενοι από δεκάδες σωματεία. Χτες οι κινήσεις που ανακοινώθηκαν στον Πειραιά και στη Θεσσαλονίκη έρχονται να προστεθούν σε αντίστοιχες που γίνονται στην Αθήνα και σε πολλές ακόμα πόλεις, αναδεικνύοντας ότι η Παιδεία είναι υπόθεση όλου του λαού και πρωταρχικά της εργατικής τάξης.
Απέναντι στην προσπάθεια της κυβέρνησης να υπερπροβάλλει και να αξιοποιήσει όλους τους υποτακτικούς συμμάχους που έχει στην προσπάθειά της να παραδώσει την εκπαίδευση στις ορέξεις του κεφαλαίου, ορθώνεται η απάντηση της νεολαίας και των εργαζομένων. Με σταθερό βήμα χτίζουν τη δική τους συμμαχία ενάντια στην αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος, ενάντια στο νόμο πλαίσιο, στα νέα βιβλία της αμάθειας κι όλα τα μέτρα που ιδιωτικοποιούν κι υποβαθμίζουν την εκπαίδευση των παιδιών της εργατικής τάξης. Τις πολύμορφες κινητοποιήσεις τους συνεχίζουν οι φοιτητές κι οι σπουδαστές, που προετοιμάζουν παράλληλα νέο συλλαλητήριο αύριο Πέμπτη.
|
Με χημικά και κλομπ, δυνάμεις των ΜΑΤ επιτέθηκαν, χτες, αναίτια και απρόκλητα, σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας της ΚΟΑ του ΚΚΕ, έξω από το δημαρχείο της Αθήνας, ενάντια στην επίσκεψη του Αμερικανού πρέσβη στον δήμαρχο Ν. Κακλαμάνη. Το ΚΚΕ δεν τρομοκρατείται και δεν πρόκειται σε καμιά περίπτωση να υποστείλει τη σημαία της πάλης κατά των ιμπεριαλιστικών οργανισμών και της συμμετοχής της χώρας μας στους επιθετικούς σχεδιασμούς, που αποδεικνύονται επικίνδυνοι για όλους τους λαούς, τόνισε σε ανακοίνωσή του το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του Κόμματος και κάλεσε το λαό και τη νεολαία να δυναμώσουν την αντιιμπεριαλιστική πάλη και αλληλεγγύη.
Σε πανελλαδική σύσκεψη καλεί το ερχόμενο Σάββατο η ΠΑΣΥ στη Λάρισα, ενώ, μεθαύριο, Παρασκευή, πραγματοποιείται συγκέντρωση και πορεία στη Θεσσαλονίκη, με αφορμή τη «ΖΩΟΤΕΧΝΙΚΑ».
Εντάσσεται στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών αλλά το κόστος χρεώνεται στις πλάτες των εργαζομένων, αφού θα πληρώνεται απ' τα Ταμεία με πιθανή συμμετοχή των ασφαλισμένων κατά 25%.