Από τις επερχόμενες εκλογές, ΝΔ και ΠΑΣΟΚ πρέπει να βγουν αποδυναμωμένα, να υποστούν ρήγματα. Ο λαός πρέπει να βγει από το παιχνίδι του δικομματισμού και να παίξει σε ένα άλλο γήπεδο, της λαϊκής συμμαχίας, του λαϊκού μετώπου, της ισχυροποίησης του κινήματος όχι μόνο ενάντια στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ αλλά και ενάντια στα συμφέροντα που αυτά εκφράζουν.
Οι φοιτητικές και οι σπουδαστικές εκλογές πρέπει να αποτυπώσουν την εμπειρία που διαμορφώθηκε στη διάρκεια των αγώνων. Πρέπει αυτές οι εκλογές να οδηγήσουν σε μία σύνθεση των οργάνων τέτοια που να μπορεί να έχει συνέχεια αυτός ο αγώνας. Γιατί χιλιάδες αγώνες να κάνεις, αυτοί θα πάνε χαμένοι, όταν δεν οδηγούν σε πολιτικές ανακατατάξεις κι αλλαγές, τόνισε η Αλέκα Παπαρήγα μιλώντας στους σπουδαστές του ΤΕΙ Σερρών.
Την αλληλεγγύη τους στο λαό της Τουρκίας που αγωνίζεται για δουλιά, μόρφωση, δημοκρατικά δικαιώματα και ελευθερίες, που παλεύει ενάντια στον ιμπεριαλισμό των ΕΕ - ΗΠΑ - ΝΑΤΟ, και χτυπήθηκε άγρια από τους κρατικούς κατασταλτικούς μηχανισμούς την Πρωτομαγιά, διαδήλωσαν οι κομμουνιστές και άλλοι αγωνιστές από όλους τους νομούς της Ανατολικής Μακεδονίας και της Θράκης, οι οποίοι συγκεντρώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής στην Κομοτηνή, μετά από κάλεσμα των Κομματικών Οργανώσεων του ΚΚΕ.