Αντιπροσωπεία του ΚΚΕ κατήγγειλε την πρόσφατη απάνθρωπη επίθεση των ΜΑΤ και απαίτησε να δοθεί λύση στα άμεσα προβλήματα των προσφύγων - μεταναστών
RIZOSPASTIS |
Ο Κ. Παπαδάκης συνομιλεί με τους πρόσφυγες και μετανάστες |
Καθ' όλη τη διάρκεια της επίσκεψης ήταν έκδηλη η αγωνία των ξεριζωμένων να ακουστούν, να μιλήσουν για τα προβλήματά τους, τα αδιέξοδα που αντιμετωπίζουν και την ανάγκη να βρουν λύσεις. Συζήτησαν για δύο ώρες με τα μέλη και στελέχη του ΚΚΕ, που τους μοίρασαν φυλλάδια με τις θέσεις του Κόμματος για το Μεταναστευτικό, στα Γαλλικά και στα Αγγλικά, και τους κάλεσαν να συσπειρωθούν στα σωματεία και τους φορείς του λαϊκού κινήματος, να αγωνιστούν από κοινού με όλους τους εργαζόμενους.
Πριν λίγες μέρες, στον χώρο αυτό, ΜΑΤ είχαν επιτεθεί στους πρόσφυγες και μετανάστες. «Μας απειλούν ότι θα κλείσει η δομή και αν αρνηθούμε να απομακρυνθούμε θα μας βγάλουν με το ζόρι, μας λένε ότι θα καταργήσουν το καθεστώς του ασύλου», αναφέρουν, με την απόγνωση ζωγραφισμένη στα βλέμματά τους. Σύμφωνα με τις μαρτυρίες τους, οι άνδρες των ΜΑΤ, αδιαφορώντας για τις γυναίκες - μεταξύ τους και εγκυμονούσες - και τα μικρά παιδιά που βρίσκονταν απέναντί τους, συγκρούστηκαν με όσους αρνήθηκαν να φύγουν ...οικειοθελώς, ρίχνοντας χημικά και χειροβομβίδες κρότου - λάμψης, και τους χτύπησαν. Οπως καταγγέλθηκε, μάλιστα, δύο παιδιά πήγαν στο νοσοκομείο εξαιτίας των δακρυγόνων.
RIZOSPASTIS |
Με ενδιαφέρον οι ξεριζωμένοι από τον τόπο τους άνθρωποι διαβάζουν τις θέσεις του ΚΚΕ στις γλώσσες τους |
Οπως είπαν στην αντιπροσωπεία του ΚΚΕ, οι περισσότερες αιτήσεις απορρίπτονται. «Δεν έχω άσυλο, δεν έχω ΑΜΚΑ, κόβουν τα λεφτά, το φαγητό, δεν είναι εύκολο να βρω δουλειά, δεν έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη». Αλλη φωνή απόγνωσης: «Δεν μπορούμε να έχουμε μια φυσιολογική ζωή. Να ενταχθούμε στην κοινωνία. Να φύγουμε αλλά πού να πάμε, στους δρόμους;».
Αλλοι αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα υγείας, είναι καρκινοπαθείς ή χρειάζεται να υποβληθούν σε επέμβαση στα μάτια. Λένε με αγωνία: «Κάποιοι από εμάς θέλουν να βρίσκονται κοντά σε νοσοκομείο. Είναι μεγάλα τα διαστήματα που μεσολαβούν για να μπορούμε να εξεταστούμε».
Σε αυτόν τον ρημαγμένο χώρο κυκλοφορούν πολλά παιδάκια που προσπαθούν να παίξουν με ένα απλό παιχνίδι, ένα κροκοδειλάκι, ένα ποδήλατο, και μέσα στην αθωότητά τους επικοινωνούν σε διάφορες γλώσσες, κάποια και στα Ελληνικά. Πολλά έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα. Κάποια είναι χωρισμένα και από τις μητέρες τους, που βρίσκονται σε άλλες χώρες, και ζουν με τους πατεράδες τους, αφού δεν μπορούν να φύγουν για να ενωθούν οι οικογένειες. Ολες οι γυναίκες που ζουν στη δομή, πολλές απ' αυτές μητέρες, εξασφαλίζουν το φαγητό το δικό τους και των παιδιών τους από τα αζήτητα των σούπερ μάρκετ.
RIZOSPASTIS |
Την ανάγκη να ακουστούν εξέφρασαν οι μετανάστες, που μάχονται να επιβιώσουν |
Θολή είναι και η ενημέρωσή τους για το πού θα οδηγηθούν μετά την απομάκρυνσή τους (Ριτσώνα, Σχιστό, Κόρινθο ή αστεγία), ενώ δεν εξασφαλίζεται ούτε η απρόσκοπτη συνέχιση της εκπαίδευσης των παιδιών Δημοτικού και Γυμνασίου στα σχολεία όπου φοιτούσαν μέχρι τώρα. Πολλά παιδιά που βρίσκονται στη δομή, κάποια από τα οποία έχουν μάθει και να μιλούν Ελληνικά, δεν ξέρουν τι θα γίνει τη νέα σχολική χρονιά... Χαρακτηριστική είναι η περίπτωση μιας μητέρας από το Ιράκ με 6 παιδιά, που μένουν μόνα τους και τα φροντίζουν τα μεγαλύτερα αδέρφια τους, γιατί εκείνη δουλεύει. Πήγαιναν σχολείο, όμως φέτος δεν ξέρουν τι θα κάνουν.
RIZOSPASTIS |
Οι άνθρωποι και οι εγκαταστάσεις στον Ελαιώνα παραδίδονται στην εγκατάλειψη, με ευθύνη της κυβέρνησης και της ΕΕ |
Υπογράμμισε επίσης ότι δεν πρέπει να υπάρξει καμία απέλαση, καμία επαναπροώθηση, κανένας απαράδεκτος εγκλωβισμός σε υποδομές - φυλακές. Μετέφερε τις καταγγελίες των μεταναστών ότι το τελευταίο διάστημα δέχονται απειλές και εκβιαστικά διλήμματα προκειμένου να αποδεχτούν τη μεταφορά τους σε άλλα απαράδεκτα camp, κατήγγειλε με τη σειρά του αυτές τις απαράδεκτες μεθοδεύσεις και απειλές, και εξέφρασε την αλληλεγγύη του ΚΚΕ στα θύματα των ιμπεριαλιστικών πολέμων και σε όλους τους εκμεταλλευόμενους από τις χώρες της Μέσης Ανατολής και της Αφρικής. Κατήγγειλε ακόμα «την πολιτική της ΕΕ, τη Συμφωνία ΕΕ - Τουρκίας, τον Κανονισμό του Δουβλίνου, όλους αυτούς τους Κανονισμούς και τις Συμφωνίες της προηγούμενης κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ και της σημερινής της ΝΔ που επί της ουσίας εγκλωβίζουν τους πρόσφυγες και τους μετανάστες σε αυτές τις απαράδεκτες συνθήκες». Και απαίτησε «εδώ και τώρα να χορηγηθούν ταξιδιωτικά έγγραφα και να πάνε στις χώρες τελικού προορισμού τους, να υπάρξουν γρήγορες διαδικασίες ασύλου προκειμένου να πάνε στις χώρες όπου επιθυμούν, και γι' αυτούς που βρίσκονται στην Ελλάδα να υπάρχει δυνατότητα να ζήσουν αξιοπρεπώς, με δουλειά με δικαιώματα, με ένα ολοκληρωμένο σύστημα κοινωνικής ένταξης γι' αυτούς και τα παιδιά τους».
Το ΚΚΕ από την πρώτη στιγμή στάθηκε στο πλευρό των ξεριζωμένων, έχοντας καταθέσει μάλιστα ειδική Ερώτηση στη Βουλή για τη δομή του Ελαιώνα. Εχει παρέμβει επίσης μέσω των εκλεγμένων του με τη «Λαϊκή Συσπείρωση» στον δήμο Αθήνας, ενώ στηρίζει τις κινητοποιήσεις σωματείων και φορέων.
Στο Πάρκο Φιξ στα Πατήσια στις 7 μ.μ.
Το Σάββατο 10 Σεπτέμβρη, στις 7 μ.μ. στο Πάρκο Φιξ στα Πατήσια, η Τομεακή Οργάνωση Α' Αθήνας του ΚΚΕ διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «Ελληνες και μετανάστες εργαζόμενοι ενωμένοι - Ενάντια στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο και την καπιταλιστική εκμετάλλευση - Με το ΚΚΕ δυναμώνουμε τον κοινό αγώνα και την αλληλεγγύη των λαών». Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο Γιώργος Τάτσης, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ, και θα ακολουθήσει καλλιτεχνικό πρόγραμμα με συγκροτήματα μεταναστών. Στον χώρο της εκδήλωσης θα λειτουργούν: Περίπτερα από μεταναστευτικές κοινότητες, ειδικά διαμορφωμένος παιδότοπος για τους μικρούς φίλους, βιβλιοπωλείο των εκδόσεων «Σύγχρονη Εποχή».
Δίωρες στάσεις εργασίας σε κάθε βάρδια, την Τετάρτη 7 Σεπτέμβρη, έχει προκηρύξει για τους εργαζόμενους στις εγκαταστάσεις του ομίλου της «ΦΑΜΑΡ ΑΒΕ» το Συνδικάτο Φαρμάκου - Καλλυντικού και συναφών επαγγελμάτων Αττικής, Πειραιά και Νήσων. Οι στάσεις εργασίας θα γίνουν από τις 6 π.μ. έως τις 8 π.μ. για την πρωινή βάρδια, από τις 2 μ.μ. έως τις 4 μ.μ. για απογευματινή βάρδια και τα τμήματα με ενδιάμεσο ωράριο, από τις 10 μ.μ. έως τις 12 μ. για τη νυχτερινή βάρδια. Οι εργαζόμενοι και το Συνδικάτο διεκδικούν: Αυξήσεις στο 10% καθολικά και οριζόντια για όλους. Προσλήψεις μόνιμου προσωπικού για να καλυφθούν τα ήδη τεράστια κενά σε όλο τον όμιλο. Να σταματήσει η ομηρία με τα εργολαβικά γραφεία και να μετατραπούν οι συμβάσεις εργασίας όλων των εργαζομένων σε συμβάσεις αορίστου χρόνου «ΦΑΜΑΡ ΑΒΕ». Να υπογραφεί άμεσα επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.
MotionTeam |
Οι δρόμοι της Θεσσαλονίκης μετατράπηκαν σε ποτάμια, δημιουργώντας μεγάλη δυσκολία στην κυκλοφορία πεζών και οχημάτων, ενώ ισόγεια, υπόγεια και ημιυπόγεια καταστήματα και σπίτια πλημμύρισαν. Το τηλεφωνικό κέντρο του Πυροσβεστικού Σώματος δέχθηκε τουλάχιστον 80 κλήσεις κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης του φαινομένου.
Μέχρι νωρίς το απόγευμα κλιμάκια της Πυροσβεστικής επιχειρούσαν για αντλήσεις υδάτων, κοπές δέντρων, ενώ χρειάστηκε να απομακρύνουν και ογκώδη αντικείμενα που είχαν παρασυρθεί από την καταρρακτώδη βροχή.
Σε άλλες περιπτώσεις, όπως στη συμβολή των οδών 25ης Μαρτίου και Θάλητος, στην ανατολική Θεσσαλονίκη, το νερό πέταξε τα καπάκια στο οδόστρωμα εξαιτίας της πίεσης στους υπονόμους. Λίγο μετά τη 1 το μεσημέρι, κεραυνός έπεσε σε σκεπή μονοκατοικίας, στην περιοχή της Νέας Μηχανιώνας και ξέσπασε φωτιά η οποία έσβησε με τη συνδρομή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας.
Προβλήματα παρουσιάστηκαν επίσης στο πρώτο και δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής, όπου «πνίγηκαν» οι Βουρβουρού, Αθυτος, Πευκοχώρι, Νικήτη και Ορμος Παναγιάς.
Ειδική έκπτωση 50% στα εισιτήρια για τους αναγνώστες του «Ριζοσπάστη»
Οι αναγνώστες του «Ριζοσπάστη» μπορούν να προμηθευτούν τα εισιτήριά τους με έκπτωση 50%, με την εξής διαδικασία: Στην ιστοσελίδα https://www.ticketservices.gr/event/standing-proud-forever-afieroma-giannis-spathas/ κατά την κράτηση των εισιτηρίων οποιασδήποτε ζώνης μπορούν να εισάγουν στο πεδίο του ειδικού εκπτωτικού κωδικού τη λέξη «rizospastis», οπότε θα εφαρμόζεται η έκπτωση 50% στην αξία των εισιτηρίων. Εναλλακτικά, με τηλεφωνική κράτηση στο 2107234567, ζητώντας την έκπτωση 50% για τους αναγνώστες του «Ριζοσπάστη».
Στο πρώτο μέρος ο Βασίλης Λέκκας συνοδεία επταμελούς ορχήστρας θα παρουσιάσει αποσπάσματα από τις δισκογραφικές συνεργασίες του με τον Γιάννη Σπάθα («Σύντομα Ονειρα», «Κλασσικά Εικονογραφημένα», «Σπινθήρας») και στο δεύτερο μέρος ο Νίκος Σπάθας, με ροκ μπάντα, στην οποία θα συμμετάσχουν και μέλη της τελευταίας σύνθεσης των Socrates, θα αναβιώσει τη μυθική ατμόσφαιρα των live του συγκροτήματος με τραγούδια από τα ιστορικά τους άλμπουμ.
Την παράσταση θα ανοίξουν μέλη της ομάδας σύγχρονου χορού «Dagipoli Dance Co», χορεύοντας το ορχηστρικό μουσικό θέμα του Γιάννη Σπάθα με τίτλο «A Blue Day».
Εκδήλωση στον Ξερόλακκα Καρυάς Ολύμπου για να τιμήσουν την επέτειο της ορκωμοσίας των πρώτων αντάρτικων ομάδων του ΕΛΑΣ οργανώνουν τα Παραρτήματα Λάρισας και Ελασσόνας της ΠΕΑΕΑ - ΔΣΕ, την Κυριακή 4 Σεπτέμβρη, στις 11 π.μ.
Eurokinissi |
Στο σημείο επιχειρούσαν 18 πυροσβέστες με 5 οχήματα και ειδικό κλιμακοφόρο όχημα για τον απεγκλωβισμό τυχόν ενοίκων της πολυκατοικίας, ενώ για λόγους ασφάλειας είχαν αποκλειστεί οι γύρω δρόμοι. Συγκεκριμένα, είχε διακοπεί η κυκλοφορία επί της οδού Αχαρνών από το ύψος της οδού Νιόβης έως την οδό Αγίου Μελετίου και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας, ενώ είχε κλείσει και ο δρόμος.