Ολ' αυτά, όμως - μαζί με τα ονόματα των υποτιθέμενων υπόπτων - όπως και τα διάφορα σενάρια, περί Παρισιού, Κούβας, Αλγερίου, κλπ., κλπ. δίνονται στα ΜΜΕ, από «παρατρεχάμενους» κυβερνητικών παραγόντων και στελέχη των διωκτικών αρχών. Και είναι, βέβαια, ολοφάνερες οι σοβαρές ευθύνες δημοσιογράφων και ΜΜΕ, που αναμεταδίδουν όλα όσα σερβίρουν οι διάφοροι μηχανισμοί, αλλά τις μεγαλύτερες ευθύνες έχουν οι «πηγές» αυτών των πληροφοριών. Και η κυβέρνηση μόνον άμοιρη ευθυνών δεν είναι για τις «πηγές» αυτές. Αναρωτιόμαστε, λοιπόν, ποιους καταγγέλλει ο κ. Πρωτόπαππας...
Πολλά γράφονται και λέγονται τις μέρες αυτές για την επικείμενη εξάρθρωση της «17Ν», αλλά, απ' ό,τι φαίνεται -ακόμη και εξαρθρωμένη...- θα συνεχίσει να παίζει το ρόλο της, για την επιβολή και νέων, αντιδημοκρατικών μέτρων από τους κυβερνώντες.
Μέσα στο καλλιεργούμενο εντόνως τελευταία κλίμα «τρομολαγνείας», τα επιτελεία της κυβέρνησης ετοιμάζουν το νέο «τρομονόμο», ώστε η σχετική ελληνική νομοθεσία να προσαρμοστεί στις αντίστοιχες κατευθύνσεις των Βρυξελλών. Σύμφωνα, μάλιστα, με πληροφορίες, το προετοιμαζόμενο νομοσχέδιο θα έρθει προς ψήφιση στη Βουλή το φθινόπωρο, ώστε να γίνει νόμος πριν τελειώσει ο χρόνος.
Προφανώς, δεν τους αρκεί ο ψηφισθείς, μόλις πριν ένα χρόνο, «τρομονόμος». Χρειάζονται κι άλλον...
Με ρυθμούς πολύ πάνω από το μέσο όρο των τιμών που βγάζει η «Εθνική Στατιστική Υπηρεσία» συνέχισαν και τον Ιούνη φέτος οι ανατιμήσεις στα είδη λαϊκής κατανάλωσης. Με βάση τα επίσημα στοιχεία η αύξηση του τιμάριθμου ήταν 3,3%, αλλά στο ίδιο διάστημα (σύγκριση τιμών Ιούνη 2002 με τον περσινό Ιούνη του 2001) οι ανατιμήσεις στο ψωμί έφτασαν σε ποσοστό 6,8%, στα φρούτα και τα λαχανικά μέχρι και 19,8% στα νοίκια των σπιτιών 5% στα βασικά είδη ένδυσης και υπόδησης μέχρι και 6,1% κλπ. Κοντολογίς, οι ανατιμήσεις σε όλα τα είδη που αφορούν την καθημερινή διαβίωση των εργαζόμενων και συνταξιούχων ήταν πολύ πάνω από τον «μέσο όρο» των τιμών που δίνει η Στατιστική Υπηρεσία. Και, βέβαια, οι όποιες πενιχρές αυξήσεις δόθηκαν σε μισθούς και συντάξεις σε καμία περίπτωση δεν καλύπτουν ούτε καν τα απολύτως απαραίτητα.
Πριν μερικές μέρες, ο Αμερικανός Πρόεδρος απηύθυνε δημόσια... αυστηρές παρατηρήσεις - συστάσεις, προς τους κεφαλαιοκράτες και τους διευθύνοντες τις μεγάλες επιχειρήσεις, μετά τις περιπτώσεις «Ενρον» και «Γουόρλντ Κομ», καλώντας τους να τηρούν τους νόμους και την τάξη. Προχτές, η «Νιου Γιορκ Τάιμς» δημοσιεύει συγκεκριμένα στοιχεία από την περίοδο που ο Τζ. Μπους ήταν ακόμη επιχειρηματίας. Σύμφωνα με τα στοιχεία αυτά, ο νυν Αμερικανός Πρόεδρος και τότε επιχειρηματίας, έκανε τις ίδιες απατεωνιές, για τις οποίες τώρα κάνει αυστηρές συστάσεις...
Ενα μικρό, αλλά χαρακτηριστικό δείγμα της μέγιστης υποκρισίας του καπιταλισμού, το οποίο αφιερώνεται στους εγχώριους οπαδούς της... θεσμο-λαγνείας.
Διότι είναι φυσικό, με τη ...φιλολαϊκή πολιτική της κυβέρνησης, τις υποδομές και τα κονδύλια, που διαθέτει ο Δήμος Αθηναίων και οι λοιποί δήμοι, να μετατρέπονται οι δρόμοι σε ποταμάκια (ή χειμάρρους) σε χρόνο ρεκόρ. Ομως, τα σταματημένα, λόγω νερού, αυτοκίνητα κάθε άλλο παρά γόνδολες θύμιζαν.
Οσο για την περίφημη ιστορία των φρεατίων, καλύτερα να μη μιλήσουμε. Για μια ακόμη φορά, βουλωμένα, χωρίς συντήρηση και όλα τα σχετικά. Τι να κάνουμε, αγαπητοί αρμόδιοι, η φύση δεν προειδοποιεί δυστυχώς όταν πρόκειται να έχει καταιγίδες. Δεν είναι συνεργάσιμη....
ΤΟΥΣ ΠΡΕΣΒΕΙΣ των κρατών - μελών της ΕΕ φρόντισε να ενημερώσει χτες ο Γιάννος Παπαντωνίου για τις έρευνες που διεξάγει η αστυνομία σε σχέση με τη «17 Νοέμβρη». Πάλι καλά, που κάποιος έχει ενημέρωση για το τι γίνεται σ' αυτήν τη χώρα!
Γιατί, βέβαια, ο ελληνικός λαός και οι πολιτικοί φορείς δεν έχουν ουσιαστική ενημέρωση, μια και η πολιτεία με την τακτική της αφήνει αυτήν τη δουλιά στους ...κάθε λογής Ευαγγελάτους.
Οχι τίποτε άλλο, μα βγαίνει και γκρινιάζει μετά για τη σπίλωση ονομάτων και την ανεύθυνη, όπως λέει, πληροφόρηση που παρέχεται στον πολίτη. Κανείς δεν αντιλέγει, ότι η «ξεφτίλα» της αναζήτησης ακροαματικότητας έχει οδηγήσει στα συνήθη αυτά φαινόμενα, όμως μόνον έτσι δεν αντιμετωπίζονται.
Ο Ελληνας πολίτης, πάντως, δε χολοσκάει για το αν βρέθηκαν 6 ή 7 ρουκέτες και για κάθε ...τρελή λεπτομέρεια που ανακοινώνουν οι αρχές. Αστυνομικές ταινίες μπορεί να δει και στον κινηματογράφο.
Για το πού πάει αυτή η ιστορία, ενδιαφέρεται και ελάχιστα εμπιστεύεται αυτούς που τη διαχειρίζονται. Τα άσχημα δείγματα γραφής στο πρόσφατο παρελθόν είναι πάμπολλα, άλλωστε.
Τελικά, το νοσοκομείο στο Χαϊδάρι ξεκινά τη λειτουργία του στις 16 Ιούλη 2002 με υπηρεσίες εξωτερικών ιατρείων, εργαστηρίων και ακτινοδιαγνωστικού απ' τις 8.30 - 14.30 και κατόπιν τηλεφωνικής προσυνεννόησης. Κατά τα άλλα, ο «πολίτης της Δυτικής Αττικής έχει τώρα δίπλα στο σπίτι του τις ίδιες ευκαιρίες και δυνατότητες άρτιας και πλήρους περίθαλψης, όσο πριν είχε τις δυσχέρειες προσπέλασης στις ίδιες υπηρεσίες», όπως έλεγε ο Κ. Σημίτης στις 6.3.2000.
Μένει μόνο να διευκρινιστεί, αν θα έχουμε και άλλα εγκαίνια. Τι να πει κανείς, εκτός από κρίμα για τους κατοίκους της Δυτικής Αττικής!
Ενδιαφέροντα τα στοιχεία, που έδωσε τις προάλλες στη δημοσιότητα η στατιστική υπηρεσία της ΕΕ και αφορούν στην εισαγωγή και εξαγωγή κεφαλαίων από την Ελλάδα, τον περασμένο χρόνο. Η αξία των άμεσων ξένων επενδύσεων (από εξωκοινοτικές χώρες) έφτασε για την Ελλάδα, το 2001, το ποσόν των 135 εκατομμυρίων ευρώ. Ποσό, που φέρνει την Ελλάδα στην προτελευταία θέση της ΕΕ - πριν από την Πορτογαλία - και εξηγεί ακόμη περισσότερο την πρεμούρα των κυβερνώντων, όπως και διεθνών ιμπεριαλιστικών οργανισμών, να προωθηθούν οι διαβόητες διαρθρωτικές αλλαγές (εργασιακές σχέσεις, Κοινωνική Ασφάλιση, αποκρατικοποιήσεις, φορολογική μεταρρύθμιση, δημόσια διοίκηση, κλπ., κλπ.). Την ίδια χρονιά, η εξαγωγή κεφαλαίων γνώρισε μέρες δόξας, αφού οι επενδύσεις εξ Ελλάδος σε χώρες εκτός της Ευρωπαϊκής Ενωσης είναι τριπλάσιες από τις αντίστοιχες ξένες στην Ελλάδα και υπολογίζονται σε 450 εκατ. ευρώ, με τη μερίδα του λέοντος να προσανατολίζεται σε χώρες των Βαλκανίων. Γεγονός, το οποίο δε φανερώνει μόνο την άκρως κερδοσκοπική συμπεριφορά του μεγάλου κεφαλαίου και τα τεράστια κέρδη, που απομυζά, αλλά και ποιες συνθήκες θεωρεί ελκυστικές.
Μπορεί το ενδιαφέρον των ΜΜΕ, σχετικά με τα αποτελέσματα της πρόσφατης δημοσκόπησης «Τάσεις» της MRB, να εστιάστηκε στην πρόθεση ψήφου των ερωτηθέντων, αλλά και άλλα ευρήματα της ιδίας έρευνας είναι αρκετά ενδιαφέροντα. Για παράδειγμα, τι προβλέπουν οι ερωτηθέντες για την πορεία της οικονομικής τους κατάστασης και της χώρας γενικότερα; Η πλειονότητα των 2.000 ερωτηθέντων (ποσοστό 57,8%) θεωρεί ότι «γενικά τα πράγματα στη χώρα» πάνε πολύ ή αρκετά άσχημα. Είναι χαρακτηριστικό, ότι το αντίστοιχο ποσοστό στις «Τάσεις» του παρελθόντος Δεκέμβρη ήταν αρκετά μικρότερο, φθάνοντας στο 47,9%. «Πολύ ή αρκετά καλά» θεωρεί, ότι πάνε τα πράγματα, μόλις ένα ποσοστό 11,5% των ερωτηθέντων, έναντι 18% του περασμένου Δεκέμβρη.
Τα προαναφερόμενα αποτελέσματα, βέβαια, ήταν αναμενόμενα. Μπορεί, να σημειώνονται σχετικά αξιόλογοι ρυθμοί ανάπτυξης και να αυξάνεται ο παραγόμενος κοινωνικός πλούτος, αλλά η μοιρασιά του γίνεται με τις γνωστές καπιταλιστικές «συνταγές» και το κάθε φέτος και χειρότερα βρίσκεται στο στόμα της συντριπτικά μεγάλης πλειοψηφίας του λαού.
Ενδιαφέρον, όμως, θα είχε και το ενδεχόμενο της υποβολής μιας ερώτησης ακόμη σε όσους πήραν μέρος στην έρευνα. Της εξής: «Πιστεύετε, ότι η τυχόν εκλογική νίκη της ΝΔ θα αλλάξει ουσιαστικά τα πράγματα»; Εσείς, τι απαντήσεις λέτε, πως θα δίνονταν;
Το πόσο διαφέρει η πολιτική πρακτική του ΠΑΣΟΚ από την πρακτική της ΝΔ, φάνηκε στην ίδια αυτή τοποθέτηση όταν το νεοφιλελεύθερο ντελίριο του πρωθυπουργού μετατράπηκε σε νεοσυντηρητικό παροξυσμό, αφού κατηγόρησε ολόκληρη σχεδόν την κοινωνία σαν μια «συντεχνία»(!) και τούτο επειδή τα λαϊκά στρώματα αντιδρούν στην πολιτική του. Ναυτεργάτες, δημόσιοι υπάλληλοι, αγρότες, πανεπιστημιακοί, γιατροί του ΙΚΑ, δικηγόροι, όλοι - κατά τον πρωθυπουργό - είναι «μια συντεχνιακή ομοσπονδία» (!) που θα παταχτεί από το ΠΑΣΟΚ!
Στη φάκα, λέει,
κι ο αρχηγός
τον «ακουμπούν»
«ακροθιγώς»
τον λεν «ψηλό»
ή και «Νικήτα»
ρε, πόσα ξέρουνε,
για κοίτα,
όσα δε ξέραν
χρόνια τώρα
όλα τα μάθαν
σε μια ώρα!
* * *
Μαζί λοιπόν
με τους λοιπούς
θα συλληφθεί
και ο «παππούς»,
στη φάκα νέοι
και γερόντια,
βρε θα τους
βγάλουνε τα ...δόντια
κι αφήστε, κύριοι,
τη γκρίνια
φως να ριχτεί
στα παρασκήνια!
* * *
Να βγουν στη φόρα
κι οι κρυφοί
πράξη δε θα 'τανε
σοφή,
ε, πώς να γίνει
δε συμφέρει
να μπει ως το βάθος
το μαχαίρι!