«Μεγαλομαφίες της ηρωίνης και διεθνής τρομοκρατία συμπίπτουν σε δυο κοινά σημεία: Πεντάγωνο και CIA. Και οι κλητήρες του ομογενούς Τζον Τένεντ γνωρίζουν τις διευθύνσεις και τα ονόματα των Ντον Κορλεόνε αλλά το εμπόριο ναρκωτικών αυξάνεται με ιλιγγιώδη ταχύτητα. Τι ήταν ο Αμπου Νιντάλ; Αρχιβάρβαρος Παλαιστίνιος, ορκισμένος εχθρός της Μοσάντ και του Λευκού Οίκου. Πλάνη. Τώρα - μετά την "αυτοκτονία" του στη Βαγδάτη - ψιθυρίζεται πως τα τελευταία χρόνια εκτελούσε εντεταλμένη υπηρεσία για την ανατροπή του Σαντάμ Χουσεΐν. Τι ήταν ο Μπεργκέ; Ο... Κουφοντίνας του μεγαλύτερου τρομοκράτη όλων των εποχών με το όνομα Κάρλος. Πλάνη. Τώρα μετά την "εξαφάνισή" του ψιθυρίζεται πως εκτελούσε εντεταλμένη υπηρεσία για λογαριασμό των αμερικανικών μυστικών υπηρεσιών. Η εξήγηση είναι αυτονόητη. Drugs and guns είναι οι πλουσιότερες φλέβες χρυσού της αμερικανικής οικονομίας. Χωρίς ναρκωτικά και όπλα οι πολυεθνικές θα γίνουν Μήτσοι και θα πουλάνε σουβλάκια στη Δροσιά. Επομένως τον λόγο έχει ο Καβάφης. Πώς διάολο θα ζήσει η Γουόλ Στιτ χωρίς βαρβάρους;». Του Δημήτρη Δανίκα από τη χτεσινή «Στήλη Αλατος».
Υπέρ ενός προληπτικού στρατιωτικού πλήγματος εναντίον του Ιράκ, τάχθηκε δημόσια προχθές ο αντιπρόεδρος των ΗΠΑ, Ντ. Τσέινι, σημειώνοντας, μάλιστα, ότι «η αδράνεια είναι πιο επικίνδυνη από την ανάληψη δράσης» και ισχυριζόμενος, ότι «τα χρονικά περιθώρια για τις ΗΠΑ έχουν στενέψει». Την ίδια στιγμή, περισσότερο αποκαλυπτικός - όσο και ωμός - ο Τζέιμς Μπέικερ, πρώην υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ, σημείωνε σε άρθρο του: «... Ο μοναδικός ρεαλιστικός τρόπος για την αποτελεσματική καθεστωτική αλλαγή στο Ιράκ, είναι η ανάπτυξη μιας στρατιωτικής δύναμης, συμπεριλαμβανομένων χερσαίων δυνάμεων, ικανών να καταλάβουν τη χώρα και τη Βαγδάτη, να ανατρέψουν τη σημερινή ηγεσία και να εγκαθιδρύσουν μία διάδοχη κυβέρνηση. Οιοσδήποτε πιστεύει ότι η καθεστωτική αλλαγή μπορεί να επιτευχθεί με λιγότερα μέσα, απλά δε σκέφτεται ρεαλιστικά».
Είναι φανερό, ότι η ηγεσία των ΗΠΑ έχει πάρει τις αποφάσεις της και εντείνει την εκστρατεία της, προκειμένου να διαμορφώσει αναλόγως την αμερικανική και διεθνή κοινή γνώμη και, ιδιαίτερα, να κάμψει τους - οφειλομένους σε ενδοϊμπεριαλιστικές αντιθέσεις κυρίως - δισταγμούς μιας σειράς συμμάχων της στον «αντιτρομοκρατικό» πόλεμο. Ετσι ή αλλιώς, πάντως, κανένας δε δικαιούται να αδιαφορεί. Η μαζική και αποτελεσματική αντιπολεμική κινητοποίηση των λαών μπορεί να αποτρέψει τον προετοιμαζόμενο, νέο και πολύ μεγαλύτερο, απ' αυτόν του Κόλπου ή του Αφγανιστάν, πόλεμο.
Μέχρι πρότινος, βλέπετε, έμπαιναν στον κόπο, πρώτα να «στήσουν» τις συγκυρίες και τα σχετικά «γεγονότα» και μετά να χτυπήσουν. Τώρα αρκεί φαίνεται μια εκτίμηση προθέσεων και μια χώρα μπορεί να σβηστεί από το χάρτη. Πού θα φτάσουμε άραγε;
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ κι ο Γιώργος Δρυς, οι κινητοποιήσεις των βαμβακοπαραγωγών οφείλονται σαφώς σε πολιτικές σκοπιμότητες! Προφανώς - πάντα σύμφωνα με τον κ. υπουργό - οι αγρότες δεν έχουν κανένα πρόβλημα και επειδή βαριούνται τώρα τον Σεπτέμβρη, που δεν έχουν και αγροτικές δραστηριότητες, είπαν να βρούνε κάτι να ασχοληθούν..!
Με κάτι τέτοιες αναλύσεις η ηγεσία του υπουργείου Γεωργίας, επιβεβαιώνει την εκτίμηση ότι κατανοεί απόλυτα τα προβλήματα του αγροτικού κόσμου και είναι συντονισμένη επακριβώς με το πνεύμα της ζωής στο θεσσαλικό και μακεδονικό κάμπο.
Από την άλλη, βέβαια, το υπουργείο παραδέχεται και τη μείωση των επιδοτήσεων, και την καταστροφή των καλλιεργειών, και την αδυναμία, κυρίως των φτωχών και μικρομεσαίων βαμβακοπαραγωγών να επιβιώσουν. Σημειώνει, όμως, ότι όλα αυτά είναι... ευρω-νομοτέλειες κι ως εκ τούτου μικρολεπτομέρειες.
Οσο για τις καταγγελίες του Γιώργου Δρυ περί διασύνδεσης των αγροτικών προβλημάτων με πολιτικά «παιγνίδια» ενόψει δημοτικών εκλογών, είναι βέβαιο ότι τα «παιγνίδια» αφορούν αποκλειστικά και μόνο τους κυβερνώντες.
Δηλαδή, τι πρέπει να κάνουν οι βαμβακοπαραγωγοί για να μη θεωρούνται υποκινούμενοι. Οχι μόνο να μη διαμαρτύρονται για τα προβλήματα που τους φορτώνει η κυβέρνηση και η ΕΕ, αλλά και να ψηφίσουν και τους εκλεκτούς του κυβερνώντος κόμματος στις δημοτικές και νομαρχιακές εκλογές;
ΣΤΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, σε διεθνή έκθεση, θα παρουσιαστεί για πρώτη φορά η μακέτα του περίφημου Μουσείου της Ακρόπολης. Ετσι αποφάσισε το υπουργείο Πολιτισμού προκειμένου να αναδειχτούν στο εξωτερικό τα σύγχρονα επιτεύγματα της Ελλάδας ενόψει Ολυμπιακών.
Οπως καταλαβαίνετε, από φιγούρα σκίζουμε. Αλλωστε η «μακέτα» είναι το σήμα κατατεθέν αυτής της κυβέρνησης, το οποίο θέσπισε ο νυν γραμματέας του ΠΑΣΟΚ. Τελικά όντως αυτή τη χώρα αν τη βλέπεις απ' έξω είναι χάρμα οφθαλμών. Αν ζεις σε αυτή, όμως και δεν ανήκεις στη μικρή μειοψηφία των «εχόντων και κατεχόντων», αρχίζουν τα προβλήματα.
Οσο πλησιάζει η μέρα των εκλογών στη γειτονική χώρα και δη όσο πληθαίνουν τα σημάδια ότι το αποτέλεσμα δε θα είναι και το πλέον επιθυμητό για τις ΗΠΑ (π.χ. νίκη της αντιπολιτευόμενης σλαβομακεδονικής παράταξης SDSM του Μπράνκο Τσερβένκοφσκι, όπως εκτιμούν αρθρογράφοι σε Σκόπια και Ουάσιγκτον), τόσο περισσότερο αναλαμβάνουν δράση αυτονομιστικές οργανώσεις τύπου ARI ή ΑΝΑ και, βέβαια, τα... αντίπαλα δέη τους... Μεταξύ άλλων και γιατί «ειρηνευτικές συμφωνίες» τύπου Οχρίδας, αλλά και οι άμεσες και έμμεσες προσπάθειες της Ουάσιγκτον να χειραγωγήσει την πολιτική κατάσταση στα Σκόπια, το μόνο που «εξασφαλίζουν» είναι η διαρκής κατάσταση αποσταθεροποίησης στην ευρύτερη περιοχή...
Ομως, οι διαφόρων ειδών «σύμβουλοι» του Στέιτ Ντιπάρτμεντ με χαρτοφυλάκιο «Νοτιοανατολικής Ευρώπης» δεν αρκούνται μόνο σε συμφωνίες «ειρήνης»... Τους τελευταίους μήνες, οι λεγόμενες μη κυβερνητικές οργανώσεις (ΜΚΟ) φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια στην ΠΓΔΜ... Αλλες δηλώνουν «ντόπιες» κι άλλες εισαγόμενες απ' τις ΗΠΑ. Ολες όμως προφασίζονται πως δραστηριοποιούνται με μόνο μέλημα την ειρήνη και τη σταθερότητα στην περιοχή...
Μία απ' τις «εισαγόμενες» ΜΚΟ, για παράδειγμα, που χρηματοδοτείται από αμερικανικούς κυβερνητικούς οργανισμούς, ενεργοποιείται στον τομέα της «πολύπλευρης» ενημέρωσης Σλαβομακεδόνων και Αλβανών πολιτών της ΠΓΔΜ. Εχει αναλάβει για το διάστημα 15 Αυγούστου έως 15 Σεπτέμβρη (ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών) την αγορά 24.000 φύλλων αντικυβερνητικών εφημερίδων, που εκδίδονται στα Σκόπια, με στόχο τη δωρεάν διανομή τους στους κατοίκους των «απομονωμένων» απ' την πρωτεύουσα χωριών... Παρά το γεγονός πως η «πρωτοβουλία» αυτή προκάλεσε, μεταξύ άλλων, τη διαμαρτυρία του υπουργού Οικονομικών, η δραστηριότητα της συγκεκριμένης ΜΚΟ δε σταμάτησε. Το πρόσχημα ήταν πως η δωρεάν διανομή εφημερίδων θα γίνεται «μόνον» μέχρι τις 15 Σεπτέμβρη... Μετά; Αφού οι «ενημερωμένοι» χωρικοί της περιφέρειας της ΠΓΔΜ έχουν εκπαιδευτεί για το ποιον θα πρέπει θα ψηφίσουν, θα ξέρουν και τι να διαβάζουν...
Πολλά και διάφορα γράφονται και λέγονται τις μέρες αυτές, με αφορμή την παγκόσμια Διάσκεψη για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη, που πραγματοποιείται στο Γιοχάνεσμπουργκ. Σ' ένα απ' αυτά σημειώνεται, ότι σήμερα, σε ολόκληρο τον πλανήτη υπάρχουν ένα δισεκατομμύριο οχήματα - στη μεγάλη τους πλειοψηφία αυτοκίνητα - ενώ, ως το 2020 οι συγκοινωνίες αναμένεται ότι θα εκπέμπουν το 92% του διοξειδίου του άνθρακα, του κυριότερου αερίου που ευθύνεται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
Δε γνωρίζουμε, αν και πόσο τα στοιχεία αυτά είναι σωστά ή όχι. Ετσι ή αλλιώς, όμως, το πρόβλημα είναι υπαρκτό και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ουσιαστικά και αποτελεσματικά, όσο η σφραγίδα των μεγάλων πολυεθνικών της αυτοκινητοβιομηχανίας, του πετρελαίου, κλπ., κλπ., μπαίνει βαριά πάνω στις πολιτικές και τις αποφάσεις των κυβερνήσεων και των κυρίαρχων πολιτικά δυνάμεων γενικότερα. Οσο το μεγάλο κεφάλαιο και οι κάθε λογής πολιτικοί τους εκπρόσωποι καθορίζουν ουσιαστικά τα πάντα, από το περιεχόμενο της ανάπτυξης, μέχρι το επίπεδο και τον τρόπο ζωής και τις καταναλωτικές συνήθειες των εργαζομένων και των λαών. Αυτή είναι η αλήθεια.
Αρκεί, να σκεφθεί κανείς, ότι - ακόμη και με τεχνολογία περασμένων δεκαετιών - η σιδηροδρομική σύνδεση Αθήνας - Θεσσαλονίκης μπορεί να γίνει σε 2 το πολύ ώρες. Ή, της Αθήνας - Αλεξανδρούπολης σε 3 - 4 και Αθήνας - Γιάννινα σε τρεις... Για να μη μιλήσουμε, για το χάλι των αστικών μέσων μαζικής μεταφοράς, σε όλη τη χώρα.
«Μπράβο»
σε όσους πέρασαν,
τους σφίγγω
όλους το χέρι,
μα ο καθείς
επιτυχών
καλό είναι
να ξέρει,
πως σε αυτό
το σύστημα
που μπάζει
σαν χοάνη,
άλλος κοπιάζει,
δυστυχώς,
κι άλλος
απολαμβάνει...
*
Αυτό, παιδιά,
να έχετε
στο νου σας
και τη σκέψη
και ο καθείς σας
έτοιμος ας είναι
να παλέψει,
για σοβαρές
ανατροπές,
για κοινωνία
άλλη
κι επιτυχόντες,
εύχομαι,
να είστε
και στην πάλη!