Τώρα που το «καράβι» βουλιάζει και αποκαλύπτεται το πόσο επιζήμιος ήταν ο αποπροσανατολισμός της πάλης των εργαζομένων προκειμένου να μείνει στο απυρόβλητο ο βασικός πολιτικός υπεύθυνος για την ομηρία τους, η μία μετά την άλλη οι συνδικαλιστικές οργανώσεις όπου πλειοψηφεί ο εργοδοτικός κυβερνητικός συνδικαλισμός «νίπτουν τας χείρας τους» για το ρόλο και τη στάση τους απέναντι στις χιλιάδες των συμβασιούχων. Οπως η ΓΣΕΕ, έτσι και η πλειοψηφία της ΟΙΥΕ, προσπαθεί τώρα εκ νέου να κοροϊδέψει τους εργαζόμενους, λέγοντας ούτε λίγο ούτε πολύ ότι αυτή ήταν που ...αγωνιζόταν για να μην πάνε οι συμβασιούχοι στους δικηγόρους και πως για την κατάσταση που τελικά διαμορφώθηκε φταίει το ΠΑΜΕ!
Αν νομίζουν πως με τέτοιες κραυγές θα κοροϊδέψουν τους εργαζόμενους και θα πλήξουν τις ταξικές δυνάμεις, είναι βαθιά γελασμένοι. Οι εργαζόμενοι, δυστυχώς για την πλειοψηφία, και κρίση έχουν και μνήμη.
«Δεν είναι κακό σήμερα να μη φάμε μπρόκολο. Ελεος πια. Αν σήμερα δε φάμε μπρόκολο και φάμε κάτι άλλο...». Το χτεσινό ραδιοφωνικό «ξέσπασμα» του υφυπουργού Ανάπτυξης Γ. Βλάχου, όταν κλήθηκε να τοποθετηθεί στη νέα επιδρομή καταλήστευσης των λαϊκών νοικοκυριών με πρόσχημα την κακοκαιρία, επιβεβαιώνει ότι είναι σχεδόν αδύνατο στους κυβερνώντες να αποφεύγουν την αυτογελοιοποίηση όταν βρίσκονται αντιμέτωποι με την αντιμετώπιση της ακρίβειας. Είπε και άλλα ξεκαρδιστικά, εκτός από το παραπάνω «μαργαριτάρι» ο καθ' ύλην αρμόδιος «διώκτης» των κερδοσκόπων, επιβεβαιώνοντας ότι η μόνη βοήθεια που μπορεί να προσφέρει η κυβέρνηση στους «καταναλωτές» είναι ...καθαρά ψυχαγωγική. Παρόλο λοιπόν που παραδέχτηκε ότι «η αγορά λειτουργεί με τους δικούς της κανόνες», μεταξύ των οποίων είναι και «η ελεύθερη διαμόρφωση της τιμής των προϊόντων», ωστόσο υπαινίχθηκε ότι η κυβέρνηση έχει τον τρόπο να ελέγξει τους κερδοσκόπους: «Εχουμε τρόπους, αλλά δε θέλω να πω δημόσια τώρα τι μπορούμε να κάνουμε, για αυτό κάνουμε και τους ελέγχους», είπε όλο νόημα (στον «Αλφα 9,89»), προκαλώντας κύματα ακράτητου γέλιου στους κερδοσκόπους... Το ζήτημα είναι να τους πάρει με τα ζαρζαβατικά ο λαός και να το πάρει απόφαση πως από αυτούς δεν μπορεί να περιμένει λύσεις στα προβλήματά του.
Το ποσό των 100.000 ευρώ, χρήματα δηλαδή του πατραϊκού λαού, διέθεσε με χαρακτηριστική ευκολία ο δήμος Πατρών (ΠΑΣΟΚ) για μια και μόνη συναυλία με τον Σάκη Ρουβά, με το επιχείρημα της «ανάδειξης» του καρναβαλιού της πόλης. Η συναυλία έγινε χτες το βράδυ - ήταν προγραμματισμένη για προχτές αναβλήθηκε λόγω του ψύχους - και διαφημίστηκε τόσο πολύ από τα στελέχη του δήμου που ο αντιδήμαρχος Αλέξης Σκαρμέας έφτασε στο σημείο να στείλει έγγραφο σε όλα τα σχολεία της πόλης και να ενημερώσει τους μαθητές για την αναβολή της συναυλίας!
Ο δήμος είναι πιστός στην αντίληψη που έχει για τον πολιτισμό που στο επίκεντρο έχει τις «μπίζνες» κι εκφράζεται με φανταχτερές εκδηλώσεις, οι οποίες κρύβουν, ωστόσο, προσεκτικά τα πραγματικά προβλήματα της πόλης. Αποστρέφονται στην ιδέα πως ο πολιτισμός δένεται αναπόσπαστα με το λαό, δε δίνουν καμία προτεραιότητα στην καλλιέργεια και ανάπτυξη του λαϊκού πολιτισμού, της ερασιτεχνικής και προοδευτικής δημιουργίας.
Γι' αυτό και προσφέρουν απλόχερα τέτοιου είδους θεάματα, ώστε να επικρατεί η ευτέλεια και να αποθεώνεται η αποχαύνωση.
Η ομολογία του δημάρχου Αθήνας, Νικ. Κακλαμάνη, ότι ζήτησε μπουλντόζες από εργολάβους για να καθαρίσουν τους δρόμους της χιονισμένης πρωτεύουσας, δείχνει, με τον πλέον απτό τρόπο, όχι μόνο την έλλειψη υποδομών για την αντιμετώπιση των συνεπειών από τα καιρικά φαινόμενα, αλλά και την προσήλωση στην ιδιωτική πρωτοβουλία.
Ετσι αποδεικνύεται, αφ' ενός πως σε μια κατάσταση έκτακτης ανάγκης, ο μεγαλύτερος δήμος της χώρας δεν είναι σε θέση να αντιμετωπίσει με δικά του μηχανήματα τα προβλήματα που θα δημιουργηθούν. Δείχνει, επίσης, την ανυπαρξία τέτοιων μέσων από το κράτος που θα μπορούσε να δώσει στους δήμους ή και το ίδιο να θέσει σε κίνηση. Αφ' ετέρου, όμως - και αυτό είναι το ακόμη χειρότερο - δηλώνει την εξάρτηση της χώρας από τους εργολάβους, για την αντιμετώπιση τέτοιων γεγονότων.
Η ανυπαρξία των μηχανισμών του κράτους, παρά τις δηλώσεις των κυβερνητικών στελεχών, ήταν φανερή και στην τελευταία κακοκαιρία. Και η ομολογία του δημάρχου Αθήνας δείχνει ξεκάθαρα αυτήν την κατάσταση...
Πήγε, λέει, ο Σ. Χατζηγάκης (υπουργός Δικαιοσύνης) στον πρωθυπουργό και ζήτησε ...μέτρα για την προστασία της ιδιωτικής ζωής.
Είναι - λέει - «ένα αγαθό που πρέπει να προστατέψουμε» και η κυβέρνηση κάτι πρέπει να κάνει γι' αυτό.
Μιλάμε τώρα για τον ίδιο υπουργό που «πέρασε» την τροπολογία προκειμένου να παρακολουθούνται οι διαδηλώσεις και οι διαδηλωτές από τις κάμερες.
Φαίνεται ότι την έχουν σε μεγάλη εκτίμηση την «ιδιωτική ζωή» μας. Αρκεί να εξαντλείται κάπου μεταξύ ...καναπέ και κρεβατοκάμαρας.
Οταν γίνεται κοινωνική δράση και διαμαρτυρία από ...«αγαθό» προς προστασία μετατρέπεται σε απειλή που πρέπει να την παρακολουθήσουμε.
Στη συνέχεια να τη φακελώσουμε (ηλεκτρονικά, γιατί είμαστε σύγχρονο κράτος...) και φυσικά να την καταστείλουμε.
Προσωπικό καταστολής υπάρχει και με το παραπάνω (άμα δε φτάσει, άλλωστε, εδώ είναι τα ...φιλαράκια της «Χρυσής Αυγής»).
«Τσακιστείτε σπίτι σας». Αυτό είναι το μήνυμά τους.
ΤΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ, όμως, τον πιάνει τον Γ. Αλογοσκούφη όταν φεύγει εκτός Ελλάδας. Πραγματικά «πετάει»!
Πήγε στο Λονδίνο και τους είπε ότι η ελληνική οικονομία θα είναι ...ακμάζουσα όπως σήμερα μέχρι το 2010. Θεωρούν ότι έχουν κάνει δουλειά υποδομής...
Χαρά οι επιχειρηματίες... Γι' αυτούς δουλεύει η κυβέρνησή του, όπως και οι προηγούμενες. Οσο για τον Ελληνα εργαζόμενο, στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τον ακούει σαν ...«ούφο».
Στη χειρότερη δεν μπορούμε να φανταστούμε τι θα συνέβαινε. Πάντως, όχι κάτι που θα χαροποιούσε τον υπουργό...
«Επιμόρφωση δεν είναι η επανάληψη των γνώσεων που πήρε ο εκπαιδευτικός κατά τη διάρκεια των σπουδών του, αλλά η επιμόρφωση θα πρέπει να δίνει έμφαση κυρίως στη Διδακτική, στην Παιδαγωγική και στην Παιδοψυχολογία, γιατί αυτά είναι τα πρόσθετα εφόδια που πρέπει να παίρνει ο εκπαιδευτικός για να μπορέσει ν' αντιμετωπίσει τα καθημερινά προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος». Τα παραπάνω είπε, μεταξύ άλλων, ο υπουργός Παιδείας Ε. Στυλιανίδης σε συνέντευξη Τύπου που έδωσε την περασμένη βδομάδα στις Βρυξέλλες, μετά από τη σύνοδο των υπουργών Παιδείας της ΕΕ.
Και το ερώτημα είναι: Για να γίνει κάποιος εκπαιδευτικός δε θα παίρνει μαθήματα διδακτικής, παιδαγωγικής και παιδοψυχολογίας; Αυτά είναι τα «επιπλέον», τα «περιττά»; Δεν είναι απαραίτητα μαθήματα που πρέπει να παρακολουθεί ένας φοιτητής πριν πάρει πτυχίο και βγει να εργαστεί ως εκπαιδευτικός;
Ορίστε τι θα πει υποβάθμιση του πτυχίου και κατ' επέκταση, αφού μιλάμε για εκπαιδευτικούς, υποβάθμιση ολόκληρης της εκπαίδευσης, αφού στα σχολεία πρωτομπαίνουν και διδάσκουν εκπαιδευτικοί χωρίς γνώσεις παιδαγωγικής(!) που κάποια στιγμή... ελπίζουν να «επιμορφωθούν» για το πώς θα διδάσκουν, έχοντας όμως αρχίσει να διδάσκουν... «στου κασίδη το κεφάλι»!
Μέσα στο γενικότερο κλίμα της σήψης και της διαφθοράς και ιδιαίτερα μετά το σκάνδαλο της «Ζήμενς», ορισμένοι δημοσιογράφοι, αναλυτές, πολιτικοί και άλλοι, για να ελαφρύνουν τις ευθύνες των δυο κομμάτων εξουσίας, προσπαθούν να ισοπεδώσουν όλες τις πολιτικές δυνάμεις, διαχέοντας ευθύνες συμμετοχής σε σκάνδαλα ή συγκάλυψής τους σ' όλους. Αυτό προσπαθεί και ανώνυμος συγγραφέας του ρεπορτάζ στα χτεσινά «ΝΕΑ» σελ. 11, που βάζει ερωτηματικά για τη στάση όλων των κομμάτων, γιατί δεν έδωσαν συνέχεια (κατά τον αρθρογράφο) στην υπόθεση που αφορά στο σύστημα ασφάλειας C4I των Ολυμπιακών Αγώνων (ειδικότερα στο Λιμενικό) μετά την κατάθεση σχετικής δικογραφίας που ενέπλεκε και υφυπουργό της κυβέρνησης και που κατατέθηκε το 2006 στο προεδρείο της Βουλής.
Κρύβει όμως (ο αρθρογράφος) επιμελώς δύο βασικά στοιχεία: α. Το ότι και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ είχαν συμφωνήσει στην εγκατάσταση του C4I και στη συγκάλυψη των τεράστιων προβλημάτων που υπήρχαν στην εγκατάσταση και λειτουργία του στο όνομα της ασφάλειας των Ολυμπιακών Αγώνων και β) ότι τη δυνατότητα για άσκηση δίωξης κατά μέλους της κυβέρνησης είχε μόνο το ΠΑΣΟΚ, το μόνο κόμμα της αντιπολίτευσης που είχε τον απαιτούμενο αριθμό των 30 βουλευτών. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Η πολιτική πρόταση που καταθέτει το ΚΚΕ πλατιά στο λαό συνιστά την πραγματικά εναλλακτική πρόταση για ριζικές αλλαγές στο πεδίο της οικονομίας, με την εισαγωγή λαϊκών θεσμών εξουσίας και ελέγχου. Ανατροπή του συσχετισμού δύναμης, πολιτική ανατροπή και αλλαγή σημαίνει ότι αλλάζει η τάξη που κυβερνά μέσω των πολιτικών της εκπροσώπων. Σημαίνει μια νέα, λαϊκή εξουσία, που θα εκφράζει και θα κατοχυρώνει τα συμφέροντα της εργατικής τάξης, των αυτοαπασχολούμενων, της φτωχής αγροτιάς.
Πέραν αυτού οποιοδήποτε άλλο σχήμα στο πλαίσιο μιας πιθανής αναδιάταξης του πολιτικού σκηνικού, είτε με ΝΔ - ΠΑΣΟΚ, είτε με ΠΑΣΟΚ - ΣΥΝ, είτε οτιδήποτε άλλο απ' όσα συζητιούνται, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα απογοητεύσει τις λαϊκές δυνάμεις που θα «τσιμπήσουν το δόλωμα».
Η εργατική τάξη, τα φτωχά λαϊκά στρώματα μπορούν να δουν το συμφέρον τους στην πολιτική πρόταση του ΚΚΕ. Στην πάλη τους, με ενότητα και απόφαση, μπορούν να δουν τη δύναμη για την επιβολή της. Η λαϊκή συμμαχία για τη λαϊκή εξουσία πρέπει να είναι η δική τους απάντηση στα αντιλαϊκά σενάρια.
«Κύριε πρόεδρε, θερμά συγχαρητήρια για την εκλογή σας και καλή δύναμη στο έργο που αναλαμβάνετε.
Η επιχειρηματική κοινότητα στον τόπο μας είναι ο κατ' εξοχήν χώρος όπου αναδεικνύονται οι νέοι άνθρωποι και οι νέες ιδέες, ο κατ' εξοχήν χώρος που δεν τρομάζει με το καινούριο.
Γι' αυτό χαιρετίζουμε με ιδιαίτερη ικανοποίηση την εκλογή σας, προσβλέποντας και στη δική σας συμβολή ώστε ο δημόσιος διάλογος στη χώρα μας να απεμπλακεί από τα παρωχημένα στερεότυπα και τις προκαταλήψεις που τον ακυρώνουν».
Ο πρόεδρος του ΣΕΒ, Δ. Δασκαλόπουλος, προς τον νεοεκλεγέντα πρόεδρο του ΣΥΝ, Αλ. Τσίπρα.