Για μετάβαση στους σταθμούς της πορείας, τα συνδικάτα και οι Λαϊκές Επιτροπές της Αττικής δρομολογούν λεωφορεία καθημερινά από την πλατεία Καραϊσκάκη, με βάση το εξής πρόγραμμα: Σήμερα Τρίτη 5/4, 6.30 π.μ., για Ακράτα. Τετάρτη 6/4, 6.30 π.μ., για Ξυλόκαστρο. Πέμπτη 7/4, 7.30 π.μ., για Κόρινθο. Παρασκευή 8/4, 7.30 π.μ., για Αγίους Θεοδώρους και Σάββατο 9/4, 7.45 π.μ., για Μέγαρα. Δηλώσεις συμμετοχής στα συνδικάτα και στους φορείς. Επίσης, στην Ομοσπονδία Οικοδόμων Ελλάδος (210.5225.234, 9 π.μ. - 2 μ.μ.) και στην Ομοσπονδία Τροφίμων - Ποτών - Γάλακτος (210.5221.137, poeygtpn@gmail.com).
Το απόγευμα της Παρασκευής στην πλατεία Γεωργίου στην Πάτρα στήθηκε ένα μεγάλο γλέντι ενόψει της πορείας. Ανθρωποι κάθε ηλικίας, άνεργοι, οικογένειες με μικρά παιδιά, μαθητές, νεολαία διαδήλωσαν στην πλατεία κάτω από το σύνθημα «Δουλειά για όλους, δουλειά με δικαιώματα». Μιλώντας στους συγκεντρωμένους ο δήμαρχος Πάτρας, Κώστας Πελετίδης, σημείωσε ότι «ξεκινά το μεγάλο λαϊκό ποτάμι της πορείας αγώνα κατά της ανεργίας». Οπως είπε, «με τη συμμετοχή μας στέλνουμε ελπιδοφόρο μήνυμα ότι δεν περνά η πολιτική που μας θέλει άβουλους, θεατές, πρόβατα έτοιμα να θυσιαστούν χωρίς να πουν λέξη». Πρόσθεσε πως «διαμαρτυρόμαστε και διεκδικούμε δουλειά για όλους, δουλειά με δικαιώματα. Αμεσα μέτρα προστασίας των ανέργων». «Ηρθε - είπε - η ώρα να ακουστεί η φωνή των ανέργων, η φωνή των εργαζομένων, των συνταξιούχων, της νεολαίας», επισημαίνοντας πως «τα 220 χιλιόμετρα της πορείας μας σε 8 μέρες δεν είναι αγώνας δρόμου, είναι αγώνας για τη ζωή, είναι δρόμος συμμετοχής, διαμαρτυρίας, διεκδίκησης. Εναντιωνόμαστε στην αντιλαϊκή πολιτική των αστικών κυβερνήσεων χτες και σήμερα, αυτών που κάνουν κουμάντο στην οικονομία».
Στην πλατεία Γεωργίου |
Η μεγάλη πορεία άρχισε στις 9 το πρωί από την πλατεία Γεωργίου με επικεφαλής τη δημοτική αρχή και ακολουθούσαν εργατικά Σωματεία, Σύλλογοι Γυναικών, Φοιτητικοί Σύλλογοι, συνταξιούχοι και δεκάδες φορείς. Η οδός Κορίνθου, κεντρική οδός που διασχίζει η πορεία, πλημμύρισε με κόσμο, ενώ συνεχώς ακούγονταν συνθήματα όπως: «Στρατόπεδα συγκέντρωσης οι χώροι εργασίας, δούλοι δεν θα γίνουμε της εργοδοσίας», «Φτώχεια, ανεργία, τρομοκρατία, καμία θυσία για την πλουτοκρατία», «Απλήρωτη εργασία και κάτεργα παντού, αυτή είναι η σαπίλα του καπιταλισμού».
Πρώτη σύντομη στάση έγινε στον Αγιο Βασίλειο, έξω από την Πάτρα, ενώ στην πορεία είχαν προστεθεί διαδηλωτές από την Ανθούπολη έως τα Μποζαΐτικα. Στον Αγιο Βασίλειο την πορεία υποδέχτηκε ο Σύλλογος Μαζικού Αθλητισμού «Η Ζεύξη» και χαιρέτισε την πορεία ο Μητροπολίτης Πατρών Χρυσόστομος. Στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Πατρών, την πορεία υποδέχτηκαν εργαζόμενοι του νοσοκομείου και αντιπροσωπεία από το Νομαρχιακό Τμήμα της ΑΔΕΔΥ.
Στον Αγ. Βασίλειο |
Ανάμεσα σε δυο στάσεις, από Ροδινή έως Καμάρες, μια μεγάλη απόσταση περίπου 10 χλμ. ο δρόμος της μεγάλης πορείας για την ανεργία περνάει κάτω από τη Νέα Εθνική, μέσα από πανέμορφα τοπία στο πλάι του Κορινθιακού Κόλπου. Τοπία όμως χωρίς ζωή. «Δύο μήνες το καλοκαίρι έχει ζωή ο τόπος», μας λέει ένας κάτοικος. «Και τώρα πια ούτε αυτό. Ούτε όσοι έχουν εξοχικά εδώ δεν έρχονται». Το αίτημα για μόνιμη και σταθερή δουλειά με δικαιώματα, για όλους, είναι πιο ζωντανό από ποτέ και σ' αυτό το κομμάτι της πατραϊκής γης. Στις Καμάρες τους διαδηλωτές υποδέχονται ο Αγροτικός Σύλλογος Αιγίου, γυναίκες - μέλη του Συλλόγου Γυναικών Αιγίου (μέλος της ΟΓΕ), όπως επίσης και από το Σωματείο Οικοδόμων της περιοχής. Λίγο παρακάτω, στα Σελιανίτικα, την πορεία υποδέχτηκαν οι Αθλητικοί Σύλλογοι «Αθηνόδωρος» και «Δόξα Αιγίου».
Στο Αίγιο |
Τους διαδηλωτές καλωσόρισε ο δήμαρχος Αιγιάλειας, Θανάσης Παναγόπουλος, ενώ εκ μέρους του Συλλόγου Γυναικών Αιγίου η μαθήτρια Σοφία Γαγαράκη διάβασε ένα ποίημα για την ανεργία. Χαιρετισμό απηύθυναν ο Παναγιώτης Νύχτης, πρόεδρος του Συνδικάτου Οικοδόμων Αιγίου, η Δώρα Μαστραπά, από τη Β' ΕΛΜΕ Αχαΐας, ο Χρήστος Τρίψας, πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων στο Δήμο Αιγιάλειας. Αμέσως μετά στήθηκε λαϊκό γλέντι με χορούς και τραγούδια. Τα συνθήματα αντηχούν ανάμεσα στις ομιλίες: «Κρίση, ανεργία, αυταρχισμός, αυτός είναι ο καπιταλισμός», «Χωρίς εσένα γρανάζι δεν γυρνά, εργάτη μπορείς χωρίς αφεντικά».
Με ζωντάνια και δυναμικότητα ξεκίνησε η δεύτερη μέρα της μεγάλης πορείας για την ανεργία. Την πορεία «ξεπροβόδισε» πλήθος κόσμου που βγήκε στις πόρτες των μικρομάγαζων, στους φούρνους, στα σιδεράδικα, στις βιοτεχνίες, στις δημόσιες υπηρεσίες και στα λαϊκά σπίτια στη Ρήγα Φεραίου για να δει τους εκατοντάδες που βάδιζαν για 2η μέρα, με το σύνθημα γραμμένο στα πανό τους: «Δουλειά για όλους, δουλειά με δικαιώματα».
Στην οδό Κορίνθου |
Εξω απ' την πόλη πια, μέσα από τους πορτοκαλεώνες της αχαϊκής γης που ευωδιάζουν, γύρω στις 11.30 π.μ. η πορεία έφτασε στα Νικολαίικα. Σύντομη στάση όπου χαιρετίζουν ο πρόεδρος της τοπικής κοινότητας, Τάσος Μούσκας, και ξανά ο δήμαρχος Αιγιάλειας. Στον Ελαιώνα και στα Ζαχλωρίτικα ο κόσμος βγαίνει έξω στις αυλές να υποδεχτεί την πορεία. Λίγο μετά τις 2 μ.μ. έφτασε στο Διακοφτό, στο σιδηροδρομικό σταθμό του οδοντωτού, όπου έτυχε θερμής υποδοχής από τον κόσμο που ήταν συγκεντρωμένος. Τους οδοιπόρους υποδέχτηκαν ο αντιδήμαρχος Ανατολικής Αιγιάλειας, Θεοφάνης Σταυρόπουλος, και ο πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Διακοφτού, Βασίλης Σταυρόπουλος, ο οποίος τους ευχήθηκε «καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα». Από την πλευρά του ο δήμαρχος Καλαβρύτων, Γιώργος Λαζουράς, σημείωσε ότι «από τα ορεινά Καλάβρυτα δίνουμε συγχαρητήρια σε αυτή την πρωτοβουλία του δημάρχου Πατρέων». Εξάλλου, η πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Διακοφτού «Νέα Πνοή», Βάσω Καραπαναγιώτη - Βούλγαρη, η οποία μάλιστα ετοίμασε και τον μπουφέ υποδοχής, τόνισε ότι «ο Σύλλογος είναι στο πλάι, συμμετέχει και στηρίζει αυτήν την προσπάθεια. Είμαστε μαζί σας γιατί η ανεργία μάς αφορά όλους». Εκ μέρους της διοίκησης του Παραρτήματος Εργαζομένων Δήμου Καλαβρύτων του Συνδικάτου ΟΤΑ Αχαΐας, χαιρέτισε ο Παναγιώτης Ρεκούτης, ενώ χαιρέτισαν επίσης από το Σύλλογο Ανεξάρτητων Ποδηλατών Διακοφτού ο Δημήτρης Νταουσάνης και η Τζένη Κατσιγιάννη, εκ μέρους της Ομάδας Γυναικών Αιγίου. Στην εκδήλωση υποδοχής παρευρισκόταν και εκπρόσωπος από το Σύλλογο Φίλων του Οδοντωτού.
Στο Ρίο |
Σημ.: Αναλυτικό ρεπορτάζ με φωτογραφίες και βίντεο για όλες τις εξελίξεις και κάθε τμήμα της διαδρομής υπάρχει με διαρκή ενημέρωση στο πόρταλ «902.gr».
Στα Σελιανίτικα |
Η πορεία μπαίνει στα Νικολαίικα |
Η πορεία μπαίνει στο Διακοφτό |
Ο Πανελλήνιος Μουσικός Σύλλογος, ανταποκρινόμενος στο κάλεσμα του Δημοτικού Συμβουλίου της Πάτρας για αγώνα ενάντια στην ανεργία που μαστίζει τη χώρα μας, οργανώνει μεγάλη λαϊκή συναυλία για την υποδοχή των διαδηλωτών μετά από 220 χλμ. πορείας, στο Σύνταγμα, στις 10 Απρίλη, στις 6 το απόγευμα.
Μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει συμμετοχή οι παρακάτω καλλιτέχνες: Αντωνοπούλου Ρίτα, Κουρούση Ντένια, Λέκκας Βασίλης, Λεμπέσης Γιάννης, Μανωλοπούλου Σταυρούλα, Μεράτζας Γιώργιος, Μουσάδη Νατάσσα, Μπούσαλης Πάνος, Παπάζογλου Σοφία, Σαρρής Γιώργος και τα συγκροτήματα των Καραντωνίου Χρυσόστομου και Παπαϊωάννου Πάνου, Kollektiva, «Υπεραστικών».
Στους δήμους «ρίχνει» το μπαλάκι των προσλήψεων η κυβέρνηση. Συγκεκριμένα, με εγκύκλιο που εξέδωσε πριν από λίγες μέρες το υπουργείο Εσωτερικών, επιτρέπει την πρόσληψη εργαζομένων στους ΟΤΑ, αλλά στις ανταποδοτικές υπηρεσίες, οδηγώντας ουσιαστικά τους δήμους σε αύξηση των δημοτικών τελών για να καλύψουν τις προσλήψεις σε σημαντικές υπηρεσίες.
Το γεγονός καταγγέλλει ο Δήμος Πατρέων, τονίζοντας ότι η κυβέρνηση με αυτήν την απόφαση εξαιρεί από την πλήρη αναστολή των προσλήψεων στους ΟΤΑ προσωπικό που έχει ανάγκη ο Δήμος Πάτρας, αλλά θέλει να φορτώσει τη μισθοδοσία τους στους δημότες. Οπως επισημαίνεται σε ανακοίνωση, «μέχρι τώρα η ''απελευθέρωση'' των προσλήψεων σε έκτακτο προσωπικό, δηλαδή με ορισμένου χρόνου σύμβαση εργασίας, σε αυτές τις υπηρεσίες είχε ανοίξει από τις κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. Τι σήμαινε αυτό; Οτι εκεί που το κράτος δεν δαπανά ούτε ένα ευρώ για μισθούς και εργασιακά δικαιώματα, αλλά τα επωμίζεται ο δημότης, μπορούσαν οι Δήμοι να προσλάβουν ''έκτακτο'' προσωπικό (ΙΔΟΧ) ισχύουσας της απαγόρευσης των προσλήψεων».
«Ας μας πουν - συνεχίζει ο δήμος - πώς είναι δυνατόν χωρίς αύξηση των ανταποδοτικών τελών οι 328 σήμερα εργαζόμενοι στην καθαριότητα να φτάσουν με προσλήψεις στους 412 σαν ελάχιστα απαιτούμενος αριθμός για τις τεράστιες ανάγκες του Καλλικρατικού Δήμου;».
Σε κατάληψη του εργοστασίου της Ελληνικής Βιομηχανίας Ζάχαρης ΑΕ (ΕΒΖ) στο Πλατύ Ημαθίας, προχώρησαν νωρίς χτες το πρωί τευτλοπαραγωγοί των νομών Πιερίας, Ημαθίας και Πέλλας, διεκδικώντας τα 8 εκ. ευρώ που τους οφείλονται από την περσινή καμπάνια. Ανάλογες κινητοποιήσεις στις εισόδους των εργοστασίων της ΕΒΖ, πραγματοποιήθηκαν σε Σέρρες και Ορεστιάδα. Οι τευτλοπαραγωγοί δεν παρεμποδίζουν τις λειτουργίες των εργοστασίων, δεν εμποδίζουν την είσοδο φορτηγών, αλλά δεν επιτρέπουν την έξοδο προϊόντων, καθώς θεωρούν ότι στις μονάδες της ΕΒΖ υπάρχουν προϊόντα αξίας περίπου 3,5 εκ. ευρώ και δηλώνουν: «Η περιουσία της ΕΒΖ είναι δική μας, των τευτλοπαραγωγών, μέχρι να μας εξοφλήσουν». Oι τευτλοπαραγωγοί βρίσκονται σε οικονομικό αδιέξοδο, καθώς, πέρα από τα 8 εκ. ευρώ για την περσινή σοδειά, ακόμη δεν έχουν πληρωθεί τη συνδεδεμένη ενίσχυση, όπως και τα ποσά που τους οφείλονται μέσω του κοινοτικού προγράμματος ολοκληρωμένης διαχείρισης για την τριετία από το 2013.
Σε 10,3% υπολογίζει η Eurostat το ποσοστό της ανεργίας στην Ευρωζώνη, το Φλεβάρη του 2016. Το ποσοστό αυτό είναι ελάχιστα μειωμένο από τον Γενάρη του 2016 (10,4%) και χαμηλότερο από το Φλεβάρη του 2015 (11,2%). Στην ΕΕ των 28, το ποσοστό της ανεργίας ανήλθε το Φλεβάρη σε 8,9%, ίδιο σε σύγκριση με τον περασμένο Γενάρη και μειωμένο από τον αντίστοιχο μήνα του 2015 (9,7%). Η Ελλάδα είναι η χώρα με την υψηλότερη ανεργία (24% με στοιχεία του Δεκέμβρη) και ακολουθεί η Ισπανία (20,4%). Τα χαμηλότερα ποσοστά ανεργίας καταγράφονται σε Γερμανία (4,3%) και Τσεχία (4,5%). Στις ΗΠΑ η ανεργία το Φλεβάρη υπολογίζεται σε 4,9%, ίδια σε σύγκριση με το Γενάρη και έναντι 5,5% το Φλεβάρη του 2015.
Εξαντλούνται οι διαθέσιμοι πόροι ακόμα και γι' αυτά τα προγράμματα «ανακύκλωσης» των ανέργων, πολλά από τα οποία είχαν προγραμματιστεί τα προηγούμενα χρόνια, κάποια εφαρμόστηκαν με ορισμένες προσαρμογές από τη συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ - ΑΝΕΛ και τώρα οδεύουν προς το τέλος τους.
Αυτό προκύπτει από τη συνέντευξη Τύπου της αναπληρώτριας υπουργού Εργασίας Ράνια Αντωνοπούλου, για το πρόγραμμα Κοινωφελούς Εργασίας στους δήμους. Και αυτό την ώρα που οι άνεργοι έχουν στην κυριολεξία εγκαταλειφθεί στη μοίρα τους και το γλίσχρο επίδομα ανεργίας το λαμβάνει μόλις ένας στους δέκα ανέργους.
Οπως παραδέχτηκε η αρμόδια υπουργός «οι πόροι είναι πενιχροί» και επί της ουσίας έχουν εξαντληθεί με τα προγράμματα που ήδη «τρέχουν» ή βρίσκονται προς υλοποίηση. Η ίδια παρέπεμψε για μετά το 2017, σε πόρους που μπορεί να προέλθουν «από την αναθεώρηση του ΕΣΠΑ», μέρος του οποίου θα κατευθυνθεί στο Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο που συγχρηματοδοτεί τις λεγόμενες «ενεργητικές πολιτικές απασχόλησης».
Το νέο Πρόγραμμα Κοινωφελούς Εργασίας περιορίζει τον αριθμό των «ωφελούμενων» όπως τους αποκαλεί στα 19.500 άτομα, είναι ύψους 132 εκατομμυρίων ευρώ και αφορά συνολικά 51 δήμους με μεγάλα ποσοστά μακροχρόνιας ανεργίας. Η διάρκεια της απασχόλησης θα είναι οκτώ μήνες και θα τεθεί σε λειτουργία όχι νωρίτερα από τα μέσα του καλοκαιριού.
Τέλος, σε ό,τι αφορά τη λεγόμενη «κοινωνική οικονομία», η Ράνια Αντωνοπούλου ανήγγειλε ότι σκοπός της κυβέρνησης είναι αυτή να μην απευθύνεται μόνο στις ευάλωτες ομάδες, όπως κυρίως γινόταν μέχρι τώρα, αλλά σε όλους τους ανέργους, τους κοροϊδεύουν ότι θα σωθούν, αν γίνουν επιχειρηματίες.
Απολύθηκε εργαζόμενη στον όμιλο ΕΛΛΑΚΤΩΡ, επειδή αρνήθηκε να την υπογράψει. Με κινητοποιήσεις απαντούν από σήμερα οι εργαζόμενοι
Από παλιότερη κινητοποίηση με τη συμμετοχή της Επιτροπής Αγώνα Μισθωτών Τεχνικών |
Προφανής στόχος είναι να γενικευτούν αυτές οι συμβάσεις στον κλάδο και να δοθεί έτσι το τελειωτικό χτύπημα σε όσα εργασιακά δικαιώματα έχουν απομείνει (άδειες, αποζημίωση σε περίπτωση απόλυσης με λήξη της σύμβασης κ.ά.).
Σημειώνουμε ότι στις κατασκευαστικές εταιρείες η εργασία με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών («μπλοκάκι») κάνει θραύση. Η συγκεκριμένη κατάπτυστη σύμβαση έρχεται να κάνει ακόμα χειρότερους τους όρους απασχόλησης αυτών των εργαζομένων, που στην πραγματικότητα παρέχουν μισθωτή εργασία, αλλά αντιμετωπίζονται σαν αυτοαπασχολούμενοι.
Ταυτόχρονα, φαίνεται πως αποτελεί μέρος μιας συνολικότερης διευθέτησης που επιχειρούν εργοδοσία και κυβέρνηση αναφορικά με το «μπλοκάκι», αν κρίνει κανείς από τις παράλληλες ρυθμίσεις που προωθούνται για το Ασφαλιστικό των απασχολούμενων με αυτήν τη μορφή.
Με τη σύμβαση, οι εργαζόμενοι καλούνται, ανάμεσα σε άλλα, να συμφωνήσουν ότι στο εξής δε θα πληρώνονται όταν απουσιάζουν από τη δουλειά λόγω ασθένειας ή τραυματισμού, ενώ σύμφωνα με τη σύμβαση, όποιος αρρωσταίνει αθροιστικά για πάνω από 15 μέρες το χρόνο θα απολύεται! Η ...εναλλακτική που έχει ο εργαζόμενος είναι να διορίσει έναν αναπληρωτή τις μέρες της απουσίας του, για να κρατήσει ανοικτή τη θέση εργασίας του στον όμιλο μέχρι να επιστρέψει στη δουλειά!
Επίσης, με την προτεινόμενη σύμβαση, ο μισθωτός με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών υποχρεώνεται να κοινοποιεί στην εργοδοσία οποιαδήποτε «ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα», προκειμένου να παρακολουθείται η απουσία του σε περίπτωση ασθένειας.
Η εργοδοσία ζητά ακόμα από τους εργαζόμενους να υπογράψουν ότι εφόσον χρειαστεί να ταξιδέψουν στο εξωτερικό για δουλειά της εταιρείας, θα αναλαμβάνουν οι ίδιοι τα έξοδα για ασφάλιση Υγείας, εμβολιασμούς και μεταναστευτικές απαιτήσεις (π.χ. βίζα).
Σύμφωνα με τη νέα σύμβαση, ο εργαζόμενος είναι υποχρεωμένος να παρέχει τις υπηρεσίες του σε οποιοδήποτε μέρος στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, ενώ του ζητείται να υπογράψει και ρητή «δήλωση» ότι δεν θεωρεί τον εαυτό του υπάλληλο του ομίλου.
Τέλος, η σύμβαση υποχρεώνει τον εργαζόμενο να συνάψει συμβόλαιο με ασφαλιστική εταιρεία για την ασφάλιση της μελετητικής του δουλειάς, ώστε η ΕΛΛΑΚΤΩΡ να μπορεί να διεκδικήσει αποζημίωση για οποιαδήποτε «απώλεια, ευθύνη, έξοδα (συμπεριλαμβανομένων των εύλογων δικαστικών εξόδων), ζημίες ή δαπάνες που προκύπτουν» κατά την άσκηση των εργασιακών καθηκόντων του.
Μετά απ' όλα αυτά, αν ο εργαζόμενος θελήσει να βρει το δίκιο του για ζητήματα που προκύπτουν από τη σύμβαση, θα πρέπει να προσφύγει στα δικαστήρια της Αγγλίας ή της Ουαλίας, επειδή η σύμβαση υπόκειται στο βρετανικό δίκαιο (η μητρική εταιρεία εδρεύει στο Λονδίνο)!
Το πρόγραμμα των κινητοποιήσεων που έχει εξαγγείλει το Σωματείο Μισθωτών Τεχνικών, ξεκινάει σήμερα Τρίτη, με στάση εργασίας τις τρεις πρώτες ώρες του ωραρίου και συγκέντρωση στα κεντρικά γραφεία της ΕΛΛΑΚΤΩΡ (Ερμού 25, Νέα Κηφισιά - Εθνική Οδός Αθηνών - Λαμίας, Κόμβος Ολυμπιακού Χωριού) στις 7.30 π.μ. Στην κινητοποίηση θα συμμετέχει και το Συνδικάτο Οικοδόμων Αθήνας.
Νέα στάση εργασίας (9 π.μ. - 12 μ.) θα γίνει την Πέμπτη 7 Απρίλη, μέρα γενικής απεργίας στο Δημόσιο, με συγκέντρωση στις 9.30 π.μ. στο υπουργείο Εργασίας, ενώ το σωματείο θα συμμετέχει και στην κινητοποίηση του κλάδου των Κατασκευών, επίσης την Πέμπτη, στην πλατεία Κάνιγγος, στις 7 μ.μ., με πορεία στο υπουργείο Εργασίας. Στις κινητοποιήσεις καλεί η Επιτροπή Αγώνα Μισθωτών Τεχνικών.