Στο
Υπόγειο του
«Θεάτρου Τέχνης - Κ.Κουν» παρουσιάζεται το έργο του
Μπίχνερ «Βόιτσεκ», σε μετάφραση
Πέτρου Μάρκαρη, σκηνοθεσία
Γιώργου Λαζάνη, σκηνικά - κοστούμια
Ελένης Μανωλοπούλου, μουσική
Νίκου Ξυδάκη και κίνηση
Βάλιας Παπαχρήστου. Παίζουν:
Νίκος Αρβανίτης (Βόιτσεκ), Κάτια Γέρου (Μαρία), Θόδωρος Γράμψας, Χρήστος Σαπουντζής, Χρυσόστομος Μακαβέλος, Αλέξανδρος Σωτηρίου, Ιωάννα Παπαδάκη, Αλέξης Σαρηπανίδης, κ.ά. Ο Βόιτσεκ ήταν κουρέας του στρατού, κατώτερος δηλαδή και από τον απλό φαντάρο και είναι ο πρώτος προλετάριος που εμφανίζεται στο γερμανικό θέατρο. Επιπλέον, είναι ένας σκεπτόμενος άνθρωπος, που προβληματίζεται για την ανθρωπότητα, τις σχέσεις του και τη μοίρα των φτωχών, ο συνδυασμός στοχασμού και προλεταριάτου, όμως, δεν είναι αποδεκτός.