Τρία χρόνια «ανισόπεδων μουσικών διαβάσεων»... Τρία χρόνια λειτουργίας του «Συρμού», της φιλόξενης μουσικής σκηνής του Μεταξουργείου (Κολωνού και Οδυσσέως 14, πλ. Καραϊσκάκη, τηλ. 210-5203.661). Τα πλούσια και δημιουργικά, γεμάτα από περιπέτειες, κέφι, χαρές, αγωνίες, επιτυχίες τρίχρονά του γιορτάζει ο «Συρμός» με ένα μεγάλο πάρτι, την Τετάρτη (18/1), συντροφιά με αγαπημένους φίλους. Μια γιορτινή βραδιά για τα τρία χρόνια που πέρασαν και για τα πολλά που έρχονται. Στη σκηνή του, τη βραδιά των γενεθλίων του, θ' ανέβουν για να ευχηθούν μελωδικά πολλοί καλλιτέχνες. Ανάμεσά τους ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, η Ανδριάνα Μπάμπαλη, ο Κώστας Λειβαδάς, ο Ρένος Χαραλαμπίδης, το «Φθηνό Ευέλικτο Μουσικό Δυναμικό» κ.ά. Ξεκινώντας με μεράκι και ελπίδες, το Γενάρη του 2003, ο «Συρμός» κατέθεσε μια διαφορετική πρόταση για την ψυχαγωγία, προσφέροντας στο κοινό τη δυνατότητα να διασκεδάσει, αλλά και να δημιουργήσει «αντιστάσεις». Εγινε «βήμα» έκφρασης καλλιτεχνών, που σε αντίξοους καιρούς επιχειρούν να αρθρώσουν μέσα από τα έργα τους έναν ειλικρινή και ουσιαστικό λόγο. Αγαπημένοι δημιουργοί και ερμηνευτές πρόσφεραν δυνατές μελωδικές συγκινήσεις, ενώ νέοι καλλιτέχνες ξεδίπλωσαν ταλέντο, ανησυχίες, ευαισθησίες.
Οσον αφορά στο πρόγραμμα των υπόλοιπων ημερών της βδομάδας, την Τρίτη στο «Συρμό» θα πραγματοποιηθεί ροκ βραδιά με τους «Νέκταρ», την Πέμπτη εμφανίζονται οι «Ρόδες», ενώ την Παρασκευή και το Σάββατο η Σωτηρία Λεονάρδου, ο Γιώργος Περαντάκος, η Μαρία Ιακώβου και το συγκρότημα «Αργοναύτες» προσκαλούν στην παράσταση «Στάση Μεταξουργείο».