Κοινό κάλεσμα «σε όλους τους συναδέλφους, στους εργάτες και στις εργάτριες, στους νέους και στις νέες, στους μετανάστες που ταλαιπωρούνται από τα προβλήματα και βιώνουν τις συνέπειες της αντιλαϊκής πολιτικής», να κάνουν το βήμα και να παλέψουν μαζί με τις ταξικές δυνάμεις, απευθύνουν 9 Ομοσπονδίες και 5 σωματεία που συσπειρώνονται στο ΠΑΜΕ. Το κάλεσμα συνυπογράφουν οι Ομοσπονδίες Οικοδόμων, Κλωστοϋφαντουργίας - Ιματισμού - Δέρματος, Γάλακτος - Τροφίμων - Ποτών, Φαρμάκου, Λογιστών, Τύπου και Χάρτου, Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων, Θεάματος - Ακροάματος, Συνταξιουχικών Οργανώσεων Ελλάδας ΙΚΑ και τα Σωματεία Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας, Ξενοδοχοϋπαλλήλων Αθήνας, Μετάλλου Αθήνας, Ιδιωτικών Υπαλλήλων Αθήνας...