Δεν πέρασε μία βδομάδα και η Νομαρχιακή Επιτροπή Φθιώτιδας του ΛΑ.Ο.Σ. εξέδωσε ανακοίνωση και έγραψε: «Νεκροταφείο Λαμίας. Δεκάδες τάφοι Ελλήνων στρατιωτών, απλών φτωχών παιδιών του Ελληνικού λαού που υπηρετώντας την πατρίδα έδωσαν την ζωή τους για να σωθεί η Ελλάδα από την κομμουνιστική δικτατορία». Εγραφε κι άλλα η ανακοίνωση και οι συντάκτες της αναρωτήθηκαν «ποιος έδωσε την άδεια», υποστηρίζοντας πως «οι υπεύθυνοι της τραγωδίας τού εμφυλίου είναι φανερό ότι όχι μόνο δε θέλουν τη λήθη αλλά είναι και θρασείς αμετανόητοι και προκλητικοί διαστρέφοντας και ωραιοποιώντας το παρελθόν και προτρέποντας σε επανάληψή του».
Δεν έχουμε σκοπό να τους μάθουμε Ιστορία.Η ανακοίνωση αυτή αρμόζει απόλυτα στην πολιτική, στην ιστορία και στο ρόλο τους. Θα συμφωνήσουμε μαζί τους, όμως, στο αδιαμφισβήτητο γεγονός πως οι κομμουνιστές «δε θέλουν τη λήθη». Είναι περήφανοι για την ιστορία τους σε αυτόν τον τόπο, μια ιστορία που είναι άρρηκτα δεμένη με τις σημαντικότερες στιγμές της πάλης του λαού ενάντια στους δυνάστες του. Αυτό είναι αδύνατον να το καταλάβουν οι πολιτικοί απόγονοι των ταγματασφαλιτών.
Οι μόνες μάχες που δίνουν καθημερινά οι βουλευτές της ΝΔ είναι υπέρ της ενίσχυσης της κερδοφορίας και της ανταγωνιστικότητας των μεγάλων επιχειρηματικών ομίλων. Πέρα από το πακέτο των μέτρων του «Ζαππείου 2» που επιδιώκει να ενισχύσει συνολικά την κερδοφορία του κεφαλαίου, οι βουλευτές της ΝΔ μάχονται και για τα συμφέροντα των μεγαλοεπιχειρηματιών σε κάθε κλάδο της οικονομίας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τη χτεσινή δήλωση της αρμόδιας για τον τουρισμό Ο. Κεφαλογιάννη που καλεί την κυβέρνηση «να προχωρήσει στη λήψη όλων των απαραίτητων και αναγκαίων μέτρων για τη βιωσιμότητα των ξενοδόχων Αθηνών - Αττικής», αποδίδοντας μάλιστα τις απώλειες των εσόδων στις απεργιακές κινητοποιήσεις και στις διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας. Δε διστάζει, μεταξύ άλλων, να ζητήσει την πλήρη απαλλαγή των μεγαλοξενοδόχων από το Φόρο Ακίνητης Περιουσίας (ΦΑΠ) για το 2012. Γνωρίζει βέβαια πολύ καλά η ηγεσία της ΝΔ ότι η παροχή κινήτρων και φοροαπαλλαγών ειδικά στον τουρισμό έχει προσλάβει προκλητικές διαστάσεις. Ενδεικτικά αναφέρουμε τα προγράμματα επιδότησης των ασφαλιστικών εισφορών, το πρόγραμμα διατήρησης 10.000 θέσεων απασχόλησης με επιδότηση για 12 μήνες του 40% των ασφαλιστικών εισφορών, το πρόγραμμα κινήτρων επαναπρόσληψης 50.000 εποχικών εργαζόμενων με επιδότηση του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών για 2 μήνες, τις γενναίες επιχορηγήσεις ύψους 2,5 δισ. ευρώ από τον αναπτυξιακό νόμο, κ.ο.κ. Την ίδια στιγμή βέβαια, η ανεργία των ξενοδοχοϋπαλλήλων αυξάνεται, ενώ στους εργασιακούς χώρους επικρατεί καθεστώς άγριας εκμετάλλευσης και δουλεμπορίου. Οι εργαζόμενοι πρέπει να γυρίσουν αποφασιστικά τις πλάτες τους σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ και να εμπιστευτούν το ΚΚΕ για να ανατρέψουν την καπιταλιστική βαρβαρότητα.
Σίγουρα υπάρχουν εκατοντάδες λόγοι για να απορρίψει κανείς το νέο νόμο - πλαίσιο που φέρνει η κυβέρνηση για την Ανώτατη Εκπαίδευση, εκατοντάδες επιμέρους διατάξεις και άρθρα που συνθέτουν την αντιδραστική στροφή που θέλουν να επιβάλουν στα ΑΕΙ. Σημασία όμως δεν έχει μόνο το να απορρίπτεις το νόμο αλλά και η σκοπιά από την οποία τον απορρίπτεις. Για παράδειγμα, ένας πανεπιστημιακός αρθρογραφούσε αυτή τη βδομάδα για το θέμα της διοίκησης και το θέμα των συγγραμμάτων. Για τα συγγράμματα διαφώνησε γιατί λέει θα υποχρεωθούν οι πανεπιστημιακοί «να αναρτούν, από το 2014 και μετά, τα συγγράμματά τους στο Διαδίκτυο χωρίς αμοιβή»! Δηλαδή, το πρόβλημα δεν είναι ότι θα σταματήσουν οι φοιτητές να παίρνουν στα χέρια τους δωρεάν βιβλία για τις σπουδές, αλλά ότι δε θα πληρώνονται οι πανεπιστημιακοί για τις αναρτήσεις τους!
Το άρθρο του πανεπιστημιακού προκάλεσε την απάντηση του υπουργείου ότι κανένας πανεπιστημιακός δε θα «υποχρεωθεί, χωρίς τη συγκατάθεσή του και χωρίς συμφωνημένη αμοιβή, να παραδώσει το υλικό του» και ότι όλα θα προχωρήσουν σύμφωνα με «τους νόμους που διέπουν τα πνευματικά δικαιώματα».
Με άλλα λόγια: Καταργούνται τα δωρεάν συγγράμματα, αλλά πρέπει να είμαστε και ικανοποιημένοι γιατί οι πανεπιστημιακοί θα πληρώνονται πνευματικά δικαιώματα για την ύλη που θα αναρτούν στο διαδίκτυο..!