Συνεχίζεται η έκθεση στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο (Βασιλίσσης Σοφίας 11) που διοργανώνει η ΚΕ του ΚΚΕ, για να τιμήσει τον μεγάλο κομμουνιστή ζωγράφο - χαράκτη Γιώργη Βαρλάμο (1922 - 2013), που κληροδότησε με τη χειρόγραφη δημόσια διαθήκη του στο ΚΚΕ το εργαστήριό του και το έργο του.
Η έκθεση θα λειτουργεί Τρίτη - Κυριακή, από τις 9 π.μ έως τις 4 μ.μ. Οργανωμένες ξεναγήσεις θα πραγματοποιούνται κάθε Σάββατο και Κυριακή, στις 11 π.μ. και στη 1 μ.μ.
Η γενική είσοδος είναι 4 ευρώ (υπάρχουν εξαιρέσεις).
Την Τρίτη 30/1
-- Στις 11.30 π.μ., ο Κώστας Ζιώγας, μέλος της ΚΕ, θα επισκεφτεί τα έργα ανάπλασης Φαλήρου, για να συζητήσει με τους εργαζόμενους.
-- Στις 9 π.μ., ο Γιώργος Δαφνής, μέλος της ΕΠ Αττικής, θα επισκεφτεί το αμαξοστάσιο των λεωφορείων στο Ελληνικό, για να συζητήσει με τους εργαζόμενους.
-- Στις 11 π.μ., ο Γιώργος Δαφνής θα επισκεφτεί το αμαξοστάσιο του ΤΡΑΜ στο Ελληνικό, για να συζητήσει με τους εργαζόμενους.
Συναντήσεις με τις Ενώσεις Στρατιωτικών Περιφερειακών Ενοτήτων Θεσσαλονίκης, Σερρών, Κιλκίς και Πιερίας πραγματοποιεί αντιπροσωπεία του ΚΚΕ από την Κυριακή 28/1 έως την Τρίτη 30/1. Επικεφαλής της αντιπροσωπείας του ΚΚΕ θα είναι ο Νίκος Παπαναστάσης, αντισυνταγματάρχης εν αποστρατεία.
Μπροστά στις συναντήσεις θα παραχωρηθεί συνέντευξη Τύπου τη Δευτέρα 29 Γενάρη, στις 3 μ.μ., στο ΕΚΘ.
Αναλυτικά οι συναντήσεις:
Την Κυριακή 28 Γενάρη, στις 5 μ.μ., με την ΕΣΠΕ Σερρών.
Τη Δευτέρα 29 Γενάρη: Στις 11 π.μ., με την ΕΣΠΕ Κιλκίς. Στις 6 μ.μ., με την ΕΣΠΕ Θεσσαλονίκης, όπου θα συμμετέχει ο Θανάσης Παφίλης, μέλος της ΚΕ και βουλευτής.
Την Τρίτη 30 Γενάρη, στις 11 π.μ., με την ΕΣΠΕ Πιερίας.
Την Κυριακή 28 Γενάρη, στις 7 μ.μ., στην αίθουσα εκδηλώσεων του δημαρχείου Αχαρνών, οι Οργανώσεις Μενιδίου - Φυλής του ΚΚΕ και της ΚΝΕ καλούν σε εκδήλωση με σύνθημα «Υπάρχει λύση! Εξω από τα όρια αυτού του συστήματος. Συμπόρευση με το ΚΚΕ για την ανατροπή».
Θα μιλήσει ο Νίκος Αμπατιέλος, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και Γραμματέας του ΚΣ της ΚΝΕ. Θα ακολουθήσει μουσικό αφιέρωμα στα 100 χρόνια του ΚΚΕ και στα 50 χρόνια της ΚΝΕ από το συγκρότημα του Νίκου Θεοδωράκη.
Για τη διευκόλυνση της συμμετοχής θα δρομολογηθούν πούλμαν: Στις 5.45 μ.μ. από την Τριγωνική Πλατεία Ανω Λιοσίων (πίσω από το δημαρχείο) και στις 6 μ.μ. από το Ολυμπιακό Χωριό (Κακλαμανάκη 21).
Η ΤΕ Πειραιά του ΚΚΕ καλεί στο γλέντι που διοργανώνει την Κυριακή 28 Γενάρη, στη 1 μ.μ., στην αίθουσα επιβατών ΟΛΠ «ΗΕΤΙΩΝΑΣ» (Ακτή Βασιλειάδη - Σιλό, είσοδος από πύλη Ε2). Στην εκδήλωση θα βραβευτούν οι πρωτοπόρες ΚΟΒ και οι πρωτοπόροι σύντροφοι, με βάση την άμιλλα στην Οικονομική Εξόρμηση, στη στρατολογία και τη διακίνηση του «Ριζοσπάστη».