Πλατιά διακινείται ο «Ριζοσπάστης του Σαββατοκύριακου» με τα Πρακτικά του Ιδρυτικού Συνεδρίου του Κόμματος
Η φιγούρα του Γ. Ρίτσου και οι στίχοι του συντρόφευαν την εξόρμηση στην Αλεξανδρούπολη |
Η εξόρμηση ολοκληρώνεται αύριο Τετάρτη, με στόχο να είναι δεκάδες χιλιάδες οι χώροι δουλειάς και τα λαϊκά σπίτια όπου θα μπει ο «Ριζοσπάστης του Σαββατοκύριακου», που κυκλοφορεί με ένθετο τα Πρακτικά του Ιδρυτικού Συνεδρίου του Κόμματός μας.
Οι Οργανώσεις του Κόμματος, υποδεχόμενες τη μεγάλη επέτειο, φρόντισαν να επικρατεί εορταστικό κλίμα στα κομματικά γραφεία. Πανό στολίζουν τις εισόδους, εργασίες «φρεσκαρίσματος» γίνονταν όλη την περασμένη βδομάδα, ενώ από το πρωί του Σαββάτου διαρκώς ακούγονται τραγούδια που έχουν σημαδέψει τη λαϊκή πάλη τον περασμένο αιώνα.
Το πανηγυρικό κλίμα συνδυάστηκε με μικρές κατά τόπους γιορτές στις 17/11, κατά τη διάρκεια της χρέωσης του «Ριζοσπάστη» σε μέλη και οπαδούς του Κόμματος.
Στην Αττική, μαζί με τον «Ριζοσπάστη» διακινείται και η πρόσκληση για τη μεγάλη πολιτική - πολιτιστική εκδήλωση στο ΣΕΦ, που θα αποτελεί την κορύφωση της πολύμορφης δράσης για τα 100χρονα του Κόμματος. Ανάμεσα στις πρωτοβουλίες που ξεχώρισαν το περασμένο Σαββατοκύριακο ήταν η συγκινητική εκδήλωση που διοργανώθηκε στην Καισαριανή, μέσα στο Σκοπευτήριο, το «Θυσιαστήριο της Λευτεριάς», που έχει συνδεθεί με τον απαράμιλλο ηρωισμό εκατοντάδων κομμουνιστών και άλλων αγωνιστών. «Τιμάμε τα 100 χρόνια του ΚΚΕ, συνεχίζουμε τον αγώνα, θα νικήσουμε!» ήταν το μήνυμα που έστειλαν υπό βροχή οι τοπικές Οργανώσεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ μέσα από το Σκοπευτήριο. Μέλη και φίλοι του Κόμματος είχαν δώσει ραντεβού στα γραφεία του ΚΚΕ, από όπου προμηθεύτηκαν τον «Ριζοσπάστη» και πρόσφεραν «κόκκινα μεροκάματα» και εισφορές για την Οικονομική Εξόρμηση. Από εκεί κατευθύνθηκαν με συνθήματα προς τον ιστορικό τόπο εκτέλεσης, όπου κατέθεσαν γαρίφαλα στο μνημείο και όλοι μαζί τραγούδησαν τη «Διεθνή».
Στολισμένα τα γραφεία του ΚΚΕ στον Πειραιά, στην πόλη που φιλοξένησε την ίδρυση του Κόμματος |
Ολοήμερη ήταν η δράση των Οργανώσεων του ΚΚΕ και της ΚΝΕ στην Αλεξανδρούπολη, όπου από το ξημέρωμα μέλη και οπαδοί είχαν στολίσει την πόλη και τη βιομηχανική περιοχή με συνθήματα, ενώ παράλληλα οργάνωναν εξόρμηση σε εργοστάσια, φροντίζοντας να φτάσει η εφημερίδα και στο εργοτάξιο του TAP. Σε όλο το κέντρο υπήρχαν συνεργεία που διακινούσαν τον «Ριζοσπάστη», κουπόνια οικονομικής ενίσχυσης και προκηρύξεις του Κόμματος. Ξεχωριστή εντύπωση έκαναν η προσωπογραφία του Γιάννη Ρίτσου και ο στίχος του «ΚΚΕ, σεμνή υπογραφή του λαού μας στις λεωφόρους του μέλλοντος», που φιλοτεχνήθηκε σε κεντρικό σημείο της πόλης, την ώρα που στον ίδιο χώρο γινόταν εξόρμηση. Μια κάρτα από τη συλλεκτική έκδοση της «Σύγχρονης Εποχής» με χειροτεχνήματα που δημιουργήθηκαν στις φυλακές και τις εξορίες δόθηκε τιμητικά σε όλα τα μέλη και τους φίλους που συμμετείχαν στην εξόρμηση με τον «Ριζοσπάστη».
Εορταστικό κλίμα στα γραφεία της ΤΟ Δυτικής Αθήνας |
Η πανεξόρμηση ξεκινά στην Καλλιθέα |
Εκδήλωση στην Καισαριανή |
Πλούσιο αρχειακό υλικό διατρέχει καρέ - καρέ μέσα σε 100 λεπτά την ηρωική Ιστορία του ΚΚΕ. Κείμενο, εικόνες, πλούσιο αρχειακό υλικό, σπάνια οπτικοακουστικά ντοκουμέντα ενός ολόκληρου αιώνα, αλλά και σημερινά πλάνα από τόπους δουλειάς, από τους αγώνες του Κόμματος, τραγούδια δικά μας που έχουν σημαδέψει όλη αυτή την πορεία, μαζί με πρωτότυπη μουσική, «δένονται» με τον καλύτερο τρόπο, ενώ πάνω από 100 συντελεστές δούλεψαν ακούραστα για να προκύψει αυτό το μοναδικό έργο.
Μέλη, φίλοι και οπαδοί του ΚΚΕ, από τις Νότιες Συνοικίες της Αθήνας, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της Τομεακής Οργάνωσης, προσφέρουν στο Κόμμα, τιμώντας τα 100χρονά του, το ποσό των 3.592 ευρώ, σαν πρώτη δόση από «κόκκινα μεροκάματα» και εισφορές.
Στις 15 και 16 Δεκέμβρη θα πραγματοποιηθεί το 5ο Επιστημονικό Συνέδριο της ΚΕ του ΚΚΕ, προς τιμήν των 100χρονων του Κόμματος, με θέμα «Η συνάντηση της νεοελληνικής λογοτεχνίας με το εργατικό κίνημα και την κομμουνιστική ιδεολογία από τα τέλη του 19ου αιώνα έως και τον Μεσοπόλεμο».
Στο πλαίσιο της προετοιμασίας, την Κυριακή 2 Δεκέμβρη, θα πραγματοποιηθεί λογοτεχνικός περίπατος, με αφετηρία την κύρια είσοδο του Εθνικού Κήπου (Αμαλίας), στις 11 π.μ. Δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail: synedrio.logotexnias.KKE@gmail.com.
Το Σάββατο 1 Δεκέμβρη στις 7 μ.μ., στον Περισσό, θα παρουσιαστεί το «Φως που καίει» του Κώστα Βάρναλη, από τη Θεατρική Ομάδα της ΚΝΕ.
Το Σάββατο 8 Δεκέμβρη στις 6 μ.μ., στον Περισσό, ο Θάνος Μικρούτσικος παρουσιάζει την ολοκληρωμένη του δουλειά πάνω στον ποιητή Νίκο Καββαδία. Συντελεστές: Θάνος Μικρούτσικος, Θοδωρής Οικονόμου, Μάξιμος Δράκος, Θύμιος Παπαδόπουλος, Ρίτα Αντωνοπούλου, Χρήστος Θηβαίος και Κώστας Θωμαΐδης. Είσοδος με προσκλήσεις από τις Οργανώσεις του ΚΚΕ και της ΚΝΕ.