Ο στόχος είναι ένας: Να βγει το Κόμμα ακόμα πιο δυνατό, ώστε από τις 22 Μάη τα «δύσκολα» να είναι για την επόμενη κυβέρνηση. Για τους εργαζόμενους, το εκλογικό αποτέλεσμα να σηματοδοτήσει μία ακόμα ελπιδοφόρα ανάταση, να προστεθεί στους μεγάλους αγωνιστικούς σταθμούς του τελευταίου διαστήματος, όπως έγινε με αφορμή το έγκλημα στα Τέμπη, και να αποτελέσει το προμήνυμα για ακόμα πιο αποφασιστική οργάνωση της πάλης και της διεκδίκησης.
Με θαρρετό άνοιγμα στους εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενους και λαϊκούς ανθρώπους οι οποίοι τα τελευταία χρόνια έκαναν το βήμα, βρέθηκαν μαζί με τους κομμουνιστές σε μεγάλες μάχες μέσα σε σωματεία και μαζικούς φορείς για το μεροκάματο, για την Υγεία, την Παιδεία, την προστασία από φυσικές καταστροφές.
Το κάλεσμα του Κόμματος, η μαχητική ανάδειξη του πραγματικού διλήμματος μπροστά στην κάλπη, να φτάσει σε κάθε λαϊκό άνθρωπο. Η πλατιά αναγνώριση που υπάρχει για το ΚΚΕ, ότι πρόκειται για τη μοναδική δύναμη που με συνέπεια και ανιδιοτέλεια μάχεται για το δίκιο του λαού, να μεταφραστεί και σε μαζική υπερψήφιση των ψηφοδελτίων του.
Για να βρεθούν ακόμα πιο σταθερά στο επίκεντρο τα σύγχρονα δικαιώματα, που τσακίζονται από μια πολιτική και ένα κράτος «με συνέχεια» από κυβέρνηση σε κυβέρνηση, αφού προτεραιότητά τους είναι τα συμφέροντα των επιχειρηματικών ομίλων, ενώ η ασφάλεια και οι ανάγκες του λαού λογίζονται ως «κόστος». Μια πολιτική που «πληρώνεται» από την εργατική τάξη και τα λαϊκά στρώματα με την εργασιακή ζούγκλα, τα κάθε λογής «Τέμπη» σε χώρους δουλειάς και άλλες υποδομές, την επίθεση στο εισόδημα.
Με το ΚΚΕ όσο γίνεται πιο ψηλά, για να περάσει η σκυτάλη από τις πρόσφατες μεγαλειώδεις κινητοποιήσεις στις επόμενες εστίες αντίστασης, ώστε αυτές να πολλαπλασιαστούν, να ισχυροποιηθούν, κόντρα στα εμπόδια που βάζουν η ανταγωνιστικότητα και οι «αντοχές της οικονομίας».
Η ψήφος στο ΚΚΕ είναι η πραγματική δύναμη για τον λαό, αφού είναι η μόνη που οι εργαζόμενοι γνωρίζουν ότι δεν μεταλλάσσεται, ότι δεν πρόκειται να καταλήξει σε παζάρια για την επόμενη αντιλαϊκή κυβέρνηση ώστε να συνεχίζεται απερίσπαστο το αντιλαϊκό έργο.
Τώρα λοιπόν όλοι στη μάχη, με όλες μας τις δυνάμεις! Ούτε λεπτό χαμένο!
Το πρόγραμμα του ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Δημήτρη Κουτσούμπα τις επόμενες μέρες έχει ως εξής:
-- Το Σάββατο 22 Απρίλη θα επισκεφτεί τη Φθιώτιδα.
Στις 11 π.μ. θα επισκεφτεί το χωριό Ομβριακή Δομοκού και στη 1 μ.μ. τις Βελεσσιώτες Δομοκού, όπου θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση για τους αγωνιστές της ΕΑΜικής Αντίστασης: Δημήτρη Κουτσούμπα, ιερέα - δάσκαλο, και Κωνσταντίνο Κουτσούμπα από τις Βελεσσιώτες, που εκτελέστηκαν από τους ναζί.
Στις 9 μ.μ. θα παρευρεθεί και θα απευθύνει χαιρετισμό στην εκδήλωση της ΚΟΒ ΛΑΡΚΟ και των ΚΟ Λοκρίδας του ΚΚΕ στην ταβέρνα «Αρκτιο», στον Θεολόγο Φθιώτιδας.
-- Την Πέμπτη 27 Απρίλη θα μιλήσει στις 8 μ.μ. σε μεγάλη ανοιχτή συγκέντρωση στη Μυτιλήνη, στην πλατεία Σαπφούς. Θα χαιρετίσουν η Μαρία Κομνηνάκα, βουλευτής Λέσβου του ΚΚΕ και εκ νέου υποψήφια, και ο Νίκος Παπαναστάσης, βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας του ΚΚΕ και αντισυνταγματάρχης εν αποστρατεία.
Ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ Δημήτρης Κουτσούμπας θα παραχωρήσει συνέντευξη στον ραδιοφωνικό σταθμό Πρώτο Πρόγραμμα της ΕΡΑ και την δημοσιογράφο Ευαγγελία Μπαλτατζή, τη Δευτέρα 24/4 και ώρα 11.30 το πρωί.
Το Σάββατο 22/4, στις 11 το πρωί, ο πρωθυπουργός, Κυρ. Μητσοτάκης, αναμένεται να γίνει δεκτός από την Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου, από την οποία και θα ζητήσει το κλείσιμο της Βουλής, ενόψει των εκλογών στις 21/5. Τυπικά ο πρωθυπουργός θα επικαλεστεί εθνικό θέμα μείζονος σημασίας, καθώς οι εκλογές γίνονται μερικές βδομάδες πριν από τη λήξη της θητείας της κυβέρνησης. Θυμίζουμε ότι όταν ο Κυρ. Μητσοτάκης ανακοίνωσε την ημερομηνία των εκλογών, είπε ανάμεσα σε άλλα πως αν χρειαστούν και δεύτερες κάλπες, αυτές θα στηθούν στις 2 Ιούλη, «ώστε στη Σύνοδο του ΝΑΤΟ στις 11 και 12 Ιουλίου ο επόμενος πρωθυπουργός της Ελλάδας να είναι σε θέση να εκπροσωπήσει τη χώρα».
Σε κάθε περίπτωση, αμέσως μετά τη συνάντησή τους, η Πρόεδρος της Δημοκρατίας θα υπογράψει το διάταγμα διάλυσης της Βουλής, το οποίο θα θυροκολληθεί στο περιστύλιο. Με τη θυροκόλλησή του, ξεκινά αμέσως η προεκλογική περίοδος.
Ενόψει των εκλογών, όπως ανακοινώθηκε, καθήκοντα υπηρεσιακής υπουργού Εσωτερικών αναλαμβάνει η Καλλιόπη Σπανού, καθηγήτρια Διοικητικής Επιστήμης στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η ορκωμοσία της οποίας θα γίνει την Κυριακή. Με τον νέο εκλογικό νόμο δεν προβλέπεται να υπάρξουν άλλες αλλαγές στην κυβέρνηση, όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια.