Στους δρόμους της πόλης βροντοφώναξαν το Σάββατο «θα παλέψουμε για ό,τι δικαιούμαστε»
Ο δήμαρχος Καισαριανής Ηλίας Σταμέλος |
Οι κάτοικοι της πόλης που συμμετείχαν στη διαδήλωση συγκεντρώθηκαν έξω από τον χώρο των συνεργείων του δήμου στις 12 το μεσημέρι. Με συνθήματα όπως «έχουμε φωνή και είναι δυνατή, για τα παιδιά μας θέλουμε καλύτερη ζωή», «η πόλη φωνάζει να ακουστεί, τα δίκαια αιτήματά της διεκδικεί», «η Καισαριανή έχει Ιστορία, καμιά θυσία για την πλουτοκρατία», αλλά και «Κέντρο Υγείας στην Καισαριανή, κάθε δομή να στελεχωθεί», πορεύτηκαν στη λεωφόρο Εθνικής Αντίστασης. Στις ενδιάμεσες στάσεις που πραγματοποίησαν παρενέβησαν με σύντομες ομιλίες τους η πρόεδρος του συλλόγου εκπαιδευτικών ΠΕ «Ρόζα Ιμβριώτη», Θεοδώρα Δριμάλα, ο αντιπρόεδρος της Ζ' ΕΛΜΕ, Γιάννης Μοσχονάς, η Σταυρούλα Κουφού, αντιπρόεδρος του Μικρασιατικού Συλλόγου της πόλης. Οταν οι συγκεντρωμένοι έφτασαν στην πλατεία Αγ. Νικολάου, παρέμβαση έκαναν η Βίλκα Συριανού, πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων από το 3ο νηπιαγωγείο, και ο Φάνης Κυπραίος, πρόεδρος του Σωματείου εργαζομένων του δήμου. Δηλώσεις έκαναν από το Σωματείο συνταξιούχων ΙΚΑ Καισαριανής η πρόεδρός του, Δώρα Βαγενά, και από τον Σύλλογο Γυναικών η πρόεδρός του Μαρία Δεχλίδη.
Κεντρικός ομιλητής της συγκέντρωσης ήταν ο δήμαρχος της πόλης Ηλίας Σταμέλος ο οποίος, μεταξύ άλλων αναφερόμενος στην υποχρηματοδότηση του δήμου υπογράμμισε ότι «στον δήμο της Καισαριανής δίνονται ετήσια περίπου 3.200.000 ευρώ από τους ΚΑΠ, όταν μόνο το κόστος μισθοδοσίας ξεπερνά πια τα 6,5 εκατ., και ενώ θα έπρεπε να δίνονται πάνω από 10 εκατομμύρια. Μόνο για το κόστος της αποκομιδής των απορριμμάτων και της κατ' επίφαση ανακύκλωσης, πληρώθηκαν στον ΕΣΔΝΑ για το 2023 634.428,85 ευρώ. Αποτυπώνοντας μια αύξηση πάνω από 26% μέσα σε 5 χρόνια! (το 2018 πληρώθηκαν 501.902,40 ευρώ)».
Ο δήμαρχος αναφέρθηκε στο απαράδεκτο χαράτσι του τέλους ταφής που έχει επιβάλει η ΕΕ, στο δυσθεώρητο χρέος των 1.950.000 ευρώ που άφησε στον δήμο η προηγούμενη δημοτική αρχή, στη με νόμο υποχρέωση των οικονομικών υπηρεσιών των δήμων να προχωρούν σε δεσμεύσεις λογαριασμών και κατασχέσεις για πάνω από 50 ευρώ χρέος προς τον δήμο, ακόμα και σε πλειστηριασμούς κατοικιών για οφειλές πάνω από 500 ευρώ. Επίσης, κατήγγειλε τις κατευθύνσεις όλων των κυβερνήσεων διαχρονικά για αύξηση της τοπικής φορολογίας και ανταποδοτικότητα, για να αντικαταστήσουν την κρατική χρηματοδότηση που βρίσκεται σε εξευτελιστικά επίπεδα, αλλά και την εμπορευματοποίηση κάθε παροχής προς τον δημότη, όπως και την επικράτηση της φτηνής, προσωρινής εργασίας σε όλες τις δημοτικές δομές και υπηρεσίες.
Οπως υπογράμμισε: «Εμείς απέναντι σε αυτόν τον προδιαγεγραμμένο στραγγαλισμό αρνούμαστε να αυξήσουμε την τοπική φορολογία στα λαϊκά στρώματα και δεν πρόκειται να κάνουμε αυξήσεις στα δημοτικά τέλη που βαραίνουν τις λαϊκές κατοικίες της πόλης. Αντίθετα προχωράμε - πήραμε χτες βράδυ (σ.σ. Παρασκευή) απόφαση στο Δημοτικό Συμβούλιο - σε μια σειρά μέτρα, όπως η κατάργηση των τροφείων από τη νέα σχολική χρονιά και η μείωση των τελών σε κατηγορίες επαγγελματιών της πόλης για χρήση κοινόχρηστων χώρων».
Ο Ηλ. Σταμέλος καταλήγοντας πρόσθεσε: «Θέλουμε να δηλώσουμε και από αυτό το βήμα ότι θα διεκδικήσουμε μαζί με τους κατοίκους όλα όσα δικαιούμαστε, θα σταθούμε στο πλευρό του και για αυτά που δεν είναι αρμοδιότητα του δήμου, αλλά απασχολούν τα λαϊκά στρώματα της πόλης μας, θα είμαστε αντιπολίτευση στην αντιλαϊκή πολιτική και όχι ακόμα ένας δυνάστης στα βάσανα που έχει. Από την πρώτη στιγμή που αναλάβαμε, είμαστε σε καθημερινή επαφή μαζί τους και με τους μαζικούς φορείς της πόλης, θέλουμε να είμαστε και θα είμαστε μαζί στους αγώνες και τις αγωνίες τους».
Σε συγκέντρωση ενάντια στη δημιουργία χωματερής βιομηχανικών αποβλήτων, που έγινε το Σάββατο, παρενέβησαν στελέχη του ΚΚΕ
Ο βουλευτής του ΚΚΕ Χρ. Τσοκάνης μιλάει στη συγκέντρωση |
Στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας, που διοργάνωσαν ο δήμος Τανάγρας, σύλλογοι και φορείς της περιοχής, στο σημείο που έχουν αρχίσει τα έργα κατασκευής του ΧΥΤΒΑ, συμμετείχε πολυμελές κλιμάκιο του ΚΚΕ, με επικεφαλής τον Χρήστο Τσοκάνη, βουλευτή Δυτ. Αττικής του ΚΚΕ. Επίσης, συμμετείχαν οι Νώντας Κοτσικώνας και Στέφανος Μουτουσίδης, περιφερειακοί σύμβουλοι Στερεάς Ελλάδας με τη «Λαϊκή Συσπείρωση», καθώς και δημοτικοί σύμβουλοι με τη «Λαϊκή Συσπείρωση» στους δήμους της περιοχής.
Μαζική παρουσία είχαν κάτοικοι από τους δήμους Τανάγρας, Θήβας, Ωρωπού και Χαλκίδας, εργαζόμενοι και αγρότες, εκπρόσωποι συλλόγων, απαιτώντας να σταματήσουν άμεσα τα έργα για την κατασκευή του ΧΥΤΒΑ που ήδη έχουν ξεκινήσει. Μάλιστα, ο λαός της περιοχής, σε αρκετές περιπτώσεις, αποδοκίμασε τους εκπροσώπους της περιφερειακής αρχής Στερεάς Ελλάδας, δημοτικών αρχών της περιοχής, τους εκπροσώπους και βουλευτές κομμάτων, όπως του ΣΥΡΙΖΑ και του ΠΑΣΟΚ, που από το 2016 μέχρι σήμερα, είτε από θέσεις ευθύνης στην περιφερειακή και τοπική διοίκηση είτε ως κυβέρνηση και βουλευτές, προώθησαν τα σχέδια για επιχειρηματικό πάρκο και χώρο υγειονομικής ταφής επικίνδυνων βιομηχανικών αποβλήτων στην περιοχή Σχηματαρίου - Οινοφύτων. Σχεδιασμούς που τώρα ολοκληρώνει η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας, και οι ίδιοι εμφανίστηκαν με θράσος στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας για να δηλώσουν υποκριτικά τη στήριξή τους στον αγώνα του λαού της περιοχής, ενάντια ουσιαστικά στις δικές τους αποφάσεις.
Χαιρετίζοντας εκ μέρους του ΚΚΕ τη συγκέντρωση των εργαζομένων, των βιοπαλαιστών αγροτών, της νεολαίας, των γυναικών και του λαού της περιοχής, «που έκαναν το βήμα και σήκωσαν κεφάλι στην υποβάθμιση της ζωής τους», ο Χρήστος Τσοκάνης τόνισε ότι το μήνυμα και σύνθημα αυτής της συγκέντρωσης είναι ένα: «Η χωματερή δεν πρόκειται να εγκατασταθεί σε αυτήν εδώ την περιοχή. Τα τοξικά απόβλητα δίπλα στα σπίτια, στα σχολειά και τις γειτονιές μας δεν πρόκειται να εγκατασταθούν ούτε στον δήμο Τανάγρας ούτε στον δήμο Ωρωπού».
Στάθηκε στη συνολικότερη υποβάθμιση της ζωής των εργαζομένων και του λαού, όπως με την παραπέρα ιδιωτικοποίηση της Υγείας και της Παιδείας, τονίζοντας ότι στο πλαίσιο αυτό μετατρέπουν την περιοχή σε σκουπιδότοπο, προκειμένου να εξυπηρετηθούν τα συμφέροντα και η κερδοφορία των βιομηχανιών, μέσα από τη χωρίς κόστος γι' αυτούς διαχείριση των αποβλήτων που παράγουν και τα οποία θα μπορούσαν να επεξεργάζονται στην πηγή παραγωγής τους.
Κάλεσε τον λαό της περιοχής να μην έχει καμία εμπιστοσύνη στην κυβέρνηση και στα κόμματα που δεσμεύονται με τις κατευθύνσεις της Ευρωπαϊκής Ενωσης και στα «ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα» των εκπροσώπων τους που παραβρέθηκαν στη συγκέντρωση. Σημείωσε ότι έχουν βάλει φαρδιά - πλατιά την υπογραφή τους για την εγκατάσταση της μονάδας τοξικών αποβλήτων στην περιοχή και στη συγκέντρωση σύρθηκαν κάτω από τον αγώνα και την πίεση του λαού της περιοχής.
«Και επειδή μόνο ο λαός σώζει τον λαό στον δρόμο της ανατροπής, σας καλούμε να συνεχίσουμε τον αγώνα για να αποτρέψουμε τα σχέδια της κυβέρνησης, της ΕΕ και των κομμάτων του ευρωμονόδρομου. Δεν πρέπει να τους χαρίσουμε τις ζωές μας», ανέφερε χαρακτηριστικά.
Παρέμβαση στη συγκέντρωση έκανε επίσης ο Αντώνης Τουλουμάκος, μέλος του Γραφείου της ΕΠ Ανατ. Στερεάς και Εύβοιας του ΚΚΕ και δημοτικός σύμβουλος Θήβας με τη «Λαϊκή Συσπείρωση», ο οποίος αναφέρθηκε στις καταστροφικές συνέπειες που θα προκληθούν στην υγεία και τη ζωή των εργαζομένων και του λαού της περιοχής.
Εκανε λόγο για μελέτες πανεπιστημίων που δείχνουν την παρουσία εξασθενούς χρωμίου και την αύξηση ασθενειών, όπως ο καρκίνος, στην ευρύτερη περιοχή και υπογράμμισε ότι αντί να προχωρήσουν έργα εξυγίανσης, όπως κατά καιρούς έχουν υποσχεθεί κυβερνήσεις και περιφερειακές αρχές, προχωρά η ολοκληρωτική καταστροφή της περιοχής και του Ασωπού ποταμού, που ουδέποτε έχει εξυγιανθεί, παρά τις υποσχέσεις.
Απαντώντας σε όσους λένε ότι η συγκεκριμένη επένδυση έρχεται «να βάλει τάξη» στο χάος, ο Αντώνης Τουλουμάκος επισήμανε ότι η συγκέντρωση επικίνδυνων και τοξικών αποβλήτων, ακόμη και από ολόκληρη τη χώρα, όπως προβλέπει η Στρατηγική Μελέτη Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (ΣΜΠΕ) για το Εθνικό Σχέδιο Διαχείρισης Επικίνδυνων Αποβλήτων, σε μία ήδη επιβαρυμένη περιοχή, όχι μόνο δεν βάζει τάξη αλλά αντίθετα διαμορφώνει προϋποθέσεις υγειονομικής βόμβας. Σημείωσε επίσης ότι τον έλεγχο του χώρου ταφής και του επιχειρηματικού πάρκου συνολικότερα, που θα καταλαμβάνει το 1/7 της έκτασης του δήμου Τανάγρας, θα έχουν οι επιχειρηματικοί όμιλοι που έχουν προκαλέσει όλο αυτό το πρόβλημα.
Τόνισε ότι η διαχείριση των επικίνδυνων αποβλήτων θα πρέπει να γίνεται με ευθύνη και κόστος των βιομηχάνων που τα παράγουν και κάτω από τον έλεγχο του κράτους, καταγγέλλοντας πως σήμερα σε ολόκληρη τη χώρα υπάρχουν μόνο 16 επιθεωρητές Περιβάλλοντος.
Καταλήγοντας κάλεσε τον λαό της περιοχής να αποτρέψει τους συγκεκριμένους σχεδιασμούς και να δυναμώσει τον αγώνα για να σταματήσει τώρα η κατασκευή του υγειονομικού εκτρώματος, να ανακληθούν όλες οι αποφάσεις και να παρθούν άμεσα μέτρα απορρύπανσης της περιοχής.