Ερώτηση και αίτηση κατάθεσης εγγράφων από βουλευτές του Κόμματος
Από διαμαρτυρία εργαζομένων ενάντια στο ξεπούλημα του ΕΟΤ |
Το πλήρες κείμενο της Ερώτησης και αίτησης κατάθεσης εγγράφων έχει ως εξής:
«Με την παράδοση των οργανωμένων ακτών της Αττικής στα μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα, η κυβέρνηση αναλαμβάνει τεράστιες ευθύνες, αφού ουσιαστικά το συνταγματικό δικαίωμα για ελεύθερη πρόσβαση στις ακτές καταργείται, η είσοδος στις πλαζ και η παραμονή στις ακτές μετατρέπονται σε αντικείμενα κερδοσκοπικής εκμετάλλευσης. Και σαν να μην έφτανε αυτό, όπως έχει ήδη εξαγγελθεί, θα ακολουθήσει η ιδιωτικοποίηση όλων των παράκτιων εκτάσεων που ανήκουν στον ΕΟΤ, στις οποίες περιλαμβάνονται το σύνολο σχεδόν των ελεύθερων ακτών από τον Πειραιά έως τη Βάρκιζα, στερώντας από το λαό την απόλαυση της θάλασσας. Η εξέλιξη αυτή είναι σίγουρο ότι εκτός από την οικονομική επιβάρυνση στα λαϊκά στρώματα, θα επιφέρει και περιβαλλοντικές επιβαρύνσεις, αφού η αύξηση των χρήσεων και η επιδίωξη του μέγιστου κέρδους από τους επιχειρηματίες, θα οδηγήσει στην αλλοίωση της φυσιογνωμίας των ακτών από την υπερεντατική εμπορική εκμετάλλευσή τους.
Ωστόσο, οι εργαζόμενοι, όλος ο λαός και η νεολαία, γνωρίζουν ότι οι ακτές και το φυσικό περιβάλλον δεν κοστολογούνται γιατί δεν είναι ούτε για πούλημα, ούτε για κερδοσκοπική εκμετάλλευση. Αντίθετα, με κρατικές δαπάνες οι ακτές πρέπει να προστατεύονται και να αποδίδονται καθαρές και με ολοκληρωμένες υπηρεσίες, ελεύθερες στο λαό για αναψυχή.
Κόντρα σ' αυτή την εύλογη λαϊκή απαίτηση, η κυβέρνηση, όχι μόνο εκποιεί τις ακτές του Σαρωνικού στα επιχειρηματικά συμφέροντα, αλλά το κάνει και με διαδικασίες οι οποίες ελέγχονται και ως προς την τυπική τους νομιμότητα. Ετσι, η σύνθεση συγκεκριμένης κοινοπραξίας που έλαβε μέρος στο διαγωνισμό της εταιρείας Ελληνικά Τουριστικά Ακίνητα (ΕΤΑ) και πήρε την εκμετάλλευση των ακτών Α' και Β' Βούλας και ακτής Βάρκιζας, φέρεται τροποποιημένη στις διαδοχικές φάσεις του διαγωνισμού και αυτό μαρτυρεί ότι καταβλήθηκε προσπάθεια να αρθούν, έστω και εκ των υστέρων, νομικά κωλύματα υπέρ της συγκεκριμένης κοινοπραξίας. Να σημειωθεί ότι η εν λόγω κοινοπραξία, βασικός μέτοχος της οποίας ήταν πριν από λίγους μήνες μέλος του ΔΣ του ΕΟΤ, θα πραγματοποιήσει επενδυτικό πρόγραμμα ύψους 1 δισ. δρχ. ανά ακτή και θα καταβάλλει 150 εκτ. δρχ. ανά έτος για κάθε ακτή στην ΕΤΑ, τη στιγμή που άλλη κοινοπραξία, η οποία παίρνει την εκμετάλλευση των ακτών Αλίμου και Βουλιαγμένης, θα πραγματοποιήσει επενδυτικό πρόγραμμα ύψους 2,5 δισ. δρχ. ανά ακτή και να καταβάλλει στην ΕΤΑ 290 εκατ. δρχ. ανά έτος για κάθε ακτή...
ΕΡΩΤΩΝΤΑΙ οι κ.κ. Υπουργοί:
ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ οι κ.κ. υπουργοί να καταθέσουν μέσα στις προθεσμίες που προβλέπει ο Κανονισμός της Βουλής όλα τα παρακάτω στοιχεία:
Εκκληση προς την κυβέρνηση και τα πολιτικά κόμματα απευθύνουν κάτοικοι και σύλλογοι των δήμων της παραλίας του Σαρωνικού να μην ψηφιστεί η τροπολογία που κατέθεσε η κυβέρνηση και με την οποία ξεκινά το ξεπούλημα της έκτασης του πρώην αεροδρομίου του Ελληνικού, με πρόσχημα τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004.
Με αφορμή τη συζήτηση που θα γίνει στη Βουλή για την επίμαχη τροπολογία, το κείμενο - έκκληση που υπογράφεται - προς το παρόν - από 38 εκπροσώπους δημοτικών παρατάξεων, φορέων, συλλόγων, σωματείων εργαζομένων από το Ελληνικό, την Αργυρούπολη, τον Αλιμο, τη Γλυφάδα, την Ηλιούπολη, στάλθηκε προς όλα τα πολιτικά κόμματα και τους βουλευτές. Στο κείμενο επισημαίνεται: «Με τροπολογία που κατατέθηκε στη Βουλή οι υπουργοί Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, Ανάπτυξης, ΠΕΧΩΔΕ, εισηγούνται το χαρακτηρισμό μεγάλου τμήματος του αεροδρομίου του Ελληνικού σε "τουριστικό δημόσιο κτήμα" και αναθέτουν τη διοίκηση και διαχείρισή του στην Εταιρία Τουριστικά Ακίνητα (ΕΤΑ) ΑΕ, προκειμένου να κατασκευαστεί σε αυτό Συνεδριακό - Εκθεσιακό Κέντρο.
Εκφράζουμε την κατηγορηματική μας αντίθεση στον κατακερματισμό του αεροδρομίου του Ελληνικού και στις αποσπασματικές παρεμβάσεις, που δεν έχουν σχέση με αυτό που θέλουμε να γίνει ο χώρος, δηλαδή μητροπολιτικό πάρκο πρασίνου με ήπιες χρήσεις αθλητισμού και πολιτισμού».
Υπενθυμίζεται ότι πάγια θέση του ΚΚΕ είναι η μετατροπή ολόκληρης της έκτασης του αεροδρομίου του Ελληνικού σε πάρκο πράσινου και αναψυχής. Προς την κατεύθυνση αυτή οι τοπικές Κομματικές Οργανώσεις και τα μέλη του Κόμματος δραστηριοποιούνται στην κατεύθυνση ανάπτυξης κινήματος, όχι μόνο για το Ελληνικό αλλά γενικότερα για τη διάσωση της παραλίας του Σαρωνικού από τα αδηφάγα σχέδια κυβέρνησης και κεφαλαιοκρατών. Επίσης, η Κοινοβουλευτική Ομάδα του ΚΚΕ έχει παρέμβει για τα θέματα αυτά πολλές φορές με Ερωτήσεις στη Βουλή.
Οι υπογράφοντες το κείμενο, υπενθυμίζουν ότι «εκτός από το συνεδριακό - εκθεσιακό κέντρο, η κυβέρνηση έχει ξεκινήσει και τη διαδικασία για την κατασκευή λεωφόρου ταχείας κυκλοφορίας (σήραγγα Υμηττού) που θα περνάει μέσα από το χώρο του αεροδρομίου Ελληνικού, καθώς και την κατασκευή του αμαξοστασίου του Τραμ επίσης στο χώρο του αεροδρομίου. Διαμαρτυρόμαστε έντονα γιατί η κυβέρνηση με τη μέθοδο της σαλαμοποίησης προωθεί την τσιμεντοποίηση του χώρου έτσι ώστε να διερωτάται εύλογα ο καθένας, τι θα μείνει τελικά για πράσινο, αν συνυπολογιστούν και οι διάφορες άλλες προτάσεις που έχουν ακουστεί από επίσημα χείλη για ήπια οικιστική ανάπτυξη, ξενοδοχειακή μονάδα, business park, χώρο για επαγγελματικές χρήσεις και σωρεία Ολυμπιακών εγκαταστάσεων».
Τέλος, το κείμενο καταλήγει: «Ζητάμε από την κυβέρνηση να αποσύρει τη συγκεκριμένη τροπολογία και να προχωρήσει άμεσα στη διατύπωση μιας συνολικής πρότασης για το μέλλον του χώρου, η οποία ασφαλώς πρέπει να τεθεί σε διάλογο με τους ενδιαφερόμενους φορείς και το λαό της περιοχής και της Αθήνας ευρύτερα».