Αγωνιστικό διεκδικητικό πλαίσιο κατέθεσαν οι κομμουνιστές και άλλοι αγωνιστές αιρετοί
Το ύφος και το ήθος της εξουσίας που ασκούν οι εκσυγχρονιστές «δημοκράτες», αλλά και το πού θέλουν να οδηγήσουν την Τοπική Αυτοδιοίκηση φάνηκε μέσα από τις διαδικασίες του τετραήμερου συνεδρίου της ΚΕΔΚΕ, που ολοκληρώθηκε την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη.
Με την αγαστή συνεργασία ΠΑΣΟΚ - ΣΥΝ, που κατά πλειοψηφία ενέκριναν τις προτάσεις του ΔΣ της ΚΕΔΚΕ, άνοιξε ο δρόμος για τη μετατροπή της ΤΑ σε βασικό μοχλό εφαρμογής των πιο αντιλαϊκών επιλογών της κυβέρνησης και όλα αυτά στο όνομα της σύγκλισης με την ΕΕ στα ζητήματα Αυτοδιοίκησης, αποκέντρωσης και ανάπτυξης. Σε φραστικές διαφοροποιήσεις περιορίστηκαν οι αιρετοί της ΝΔ, αφού στην ουσία μονομαχούν για την αποτελεσματικότερη εφαρμογή των ευρωπαϊκών κατευθύνσεων.
Ενδεικτική της επιδιωκόμενης αντιλαϊκής στροφής της ΤΑ, ήταν η πρακτική του προέδρου της ΚΕΔΚΕ, Π. Κουκουλόπουλου, που αρνήθηκε να θέσει σε ψηφοφορία το ψήφισμα συμπαράστασης στον αγώνα των αγροτών που κατέθεσε ο δήμαρχος Παλαμά Κ. Εξαρχος και επιδόθηκε σε φτηνό αντικομμουνισμό όταν τον κατήγγειλαν για απαράδεκτη μεθόδευση (ξαφνικά επικαλέστηκε έλλειψη απαρτίας).
Αντίθετα, οι κομμουνιστές και άλλοι αγωνιστές αιρετοί της ΤΑ κατέθεσαν το δικό τους ψήφισμα, κόντρα στη λογική της σύγκλισης με τους στόχους και τις επιλογές της ΕΕ, στη λογική μετατροπής της ΤΑ σε επιχείρηση, σε φορέα μέσο και μοχλό εφαρμογής των αντιλαϊκών επιλογών. Ενα ψήφισμα που προβάλλει ως επιτακτικά αναγκαία μια ΤΑ διεκδικητή, για μια ανάπτυξη της χώρας που θα έχει στο κέντρο της τον άνθρωπο και όχι το κέρδος. Ιδιαίτερα μπροστά στη νέα αντιλαϊκή επίθεση που εκδηλώνεται στο πλαίσιο της ΟΝΕ, της Παγκοσμιοποίησης και της Νέας Τάξης Πραγμάτων.
Το αγωνιστικό διεκδικητικό πλαίσιο προτείνει:
Σε απεργιακές κινητοποιήσεις κατέρχονται από αύριο οι εργαζόμενοι στην Εταιρία Θερμικών Λεωφορείων (ΕΘΕΛ), αφού εξάντλησαν κάθε περιθώριο υπομονής για την επίλυση των καθημερινών προβλημάτων, που καθιστούν αναξιόπιστες τις δημόσιες συγκοινωνίες και κάνουν μαρτύριο τη δουλιά των οδηγών στα αστικά λεωφορεία.
Την απόφαση για τις απεργιακές κινητοποιήσεις πήρε ομόφωνα σε έκτακτη συνεδρίασή του το ΔΣ του Συνδικάτου Εργαζομένων ΟΑΣΑ, το οποίο καλεί τους αρμόδιους να καθίσουν επιτέλους στο τραπέζι και να δώσουν λύσεις στα χρονίζοντα προβλήματα, που ταλαιπωρούν το επιβατικό κοινό, αλλά και τους εργαζόμενους.
Το απεργιακό πρόγραμμα των οδηγών της ΕΘΕΛ, περιλαμβάνει καθημερινές δίωρες στάσεις εργασίας από αύριο μέχρι την Παρασκευή, από την έναρξη της βάρδιας μέχρι τις 7 π.μ. και από τις 10 μ.μ. έως τη λήξη της βάρδιας. Τις ώρες αυτές θα παραμένουν ακινητοποιημένα τα αστικά λεωφορεία της Αθήνας.
Σε ανακοίνωσή του το Συνδικάτο επισημαίνει ότι η εταιρία μοιάζει «με ακυβέρνητο καράβι στον ωκεανό» και οι μόνοι που παλεύουν για να μη βουλιάξει είναι οι εργαζόμενοι. Οι οδηγοί μαζί με τους σταθμάρχες και τους επόπτες προσπαθούν φιλότιμα να φέρουν σε πέρας ένα αναξιόπιστο πρόγραμμα, εξ αιτίας του οποίου:
- Γίνονται «λάστιχο» με συνεχείς μετακινήσεις από αμαξοστάσιο σε αμαξοστάσιο και βρίσκονται μέχρι και14 ώρες στο δρόμο.
- Γίνονται δέκτες παραπόνων, ύβρεων, ακόμα και ξυλοδαρμών από αγανακτισμένους επιβάτες και οδηγούς παρανόμως σταθμευμένων ΙΧ.
- Γίνονται συστηματικοί παραβάτες του ΚΟΚ, ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που οι οδηγοί δε γνωρίζουν, λόγω των συνεχών αλλαγών, ποιες είναι οι διαδρομές, οι αφετηρίες, τα τέρματα, οι στάσεις κλπ.
Σοβαρά προβλήματα, επίσης, υπάρχουν στην τεχνική βάση, την οποία όλο και συρρικνώνουν σε προσωπικό. Αυτό έχει ως επακόλουθο να παραμένουν ακινητοποιημένα στα αμαξοστάσια τα λεωφορεία, λόγω βλαβών, περισσότερο διάστημα. Και σα να μη φτάνουν όλα αυτά, υπάρχει και το πειθαρχικό, που καταλογίζει βαρύτατες ποινές στους οδηγούς, για... ψύλλου πήδημα.
Αθώος κρίθηκε τελικά ο δήμαρχος Αγίου Παύλου Μιχάλης Μοσχονάς, που χθες οδηγήθηκε στο εδώλιο του κατηγορουμένου, επειδή πρόσφερε στους δημότες δωρεάν λεωφορεία του δήμου για τις εκδρομές τους και δεν ενέδωσε στις πιέσεις των πρακτόρων τουριστικών λεωφορείων. Στο πλευρό του, βρέθηκαν δεκάδες δημότες που στο πρόσωπο της διοίκησης του δήμου βλέπουν έναν εκφραστή της ΤΑ, που πασχίζει για τα συμφέροντα των δημοτών και βρίσκεται μακριά από τη λογική της ανταποδοτικότητας, τη λογική λειτουργίας της ΤΑ ως άλλο ένα οργανισμό φοροεπέλασης στις τσέπες του λαού.
Περισσότεροι από 100 αιρετοί σύνεδροι στο συνέδριο της ΚΕΔΚΕ υπέγραψαν το ψήφισμα καταδίκης του πολέμου, το οποίο το προεδρείο αρνήθηκε να θέσει σε ψηφοφορία, καλυπτόμενο πίσω από μια γενική καταδίκη του πολέμου.
Στο ψήφισμα αυτό αναφέρεται: «Θεωρούμε άδικη τη βάρβαρη επίθεση και τους βομβαρδισμούς των ΗΠΑ, ΝΑΤΟ και ΕΕ κατά του Αφγανιστάν, που τελικά έχει σαν αποτέλεσμα τη δολοφονία αθώων, παιδιών, την καταστροφή νοσοκομείων κλπ. Ο πόλεμος αυτός δεν είναι πόλεμος κατά της τρομοκρατίας, αλλά είναι πόλεμος οικονομικός, πόλεμος ελέγχου του δρόμου των πετρελαίων.
Καταδικάζουμε τη συμμετοχή της ΕΕ και της χώρας στον πόλεμο αυτό. Ζητούμε την απεμπλοκή της χώρας μας και τη μη αποστολή Ελλήνων στρατιωτών στο Αφγανιστάν.
Η καταδίκη της τρομοκρατίας σε κάθε μορφή, δε δικαιολογεί τη συρρίκνωση των δημοκρατικών δικαιωμάτων και ελευθεριών των εργαζομένων και δηλώνουμε την αντίθεση και έμπρακτη αντίδρασή μας στην προώθηση σχεδίων περιορισμού τους». (Αυτό το τελευταίο σημείο συνυπέγραψε ο αναπληρωτής δήμαρχος Αθηναίων Ν. Γιατράκος)
Το ψήφισμα υπέγραψαν, μεταξύ άλλων, οι δήμαρχοι: Πειραιά, Ροδολίβους Σερρών, Μύκης, Αχινού, Κατερίνης, Καλλιθέας, Μεθάνων, Σπάρτης, Αλίαρτου Θήβας, Αγράφων, Βιάννου, Καισαριανής, Βύρωνα, Καλυβίων, Κορυδαλλού, Χορτιάτη, Μυθήμνης Χανίων, Βουκολιών, Πελεκάνου, Πέλλας, Οινούντος, Βριλησίων, Πελλάνας, Βερτίσκου, Χολαργού, Παλαμά, Καλαμαριάς, Περάματος, Αίγινας, Αγ. Δημητρίου, Υμηττού, Χαλκιδαίων, Ηρακλεωτών Γρεβενών, Ομηρούπολης Χίου, Σερρών, Πετριτσίου Σερρών, Τήλου, Αιγάλεω, Ελάτειας, Τιροθέας, κλπ.
Επίσης οι: Σ. Μπλέτσα, αντιδήμαρχος Πασαρώνος Α. Φιλίνη, ΔΣ Αθηναίων, Ε. Παπαδοπούλου ΔΣ Κερατσινίου, Π. Βακαλόπουλος ΔΣ Ταύρου, Νουρή Μεχμέτ, ΔΣ Σώστου, Σ. Λογοθέτης, ΔΣ Πειραιά, Γ. Μπουρίκας, μέλος ΔΣ ΚΕΔΚΕ κλπ.