Η παραπάνω κυβερνητική προσπάθεια δε θα μπορούσε να εκδηλωθεί, χωρίς να υπάρχει και το κερασάκι στην τούρτα, που δεν είναι άλλο από το άνοιγμα της αγκάλης του ΠΑΣΟΚ στην Αριστερά... Κάθε φορά, όμως, που ο Κ. Λαλιώτης ενδύεται το γνωστό «φουρό» τού «συνομιλητή της Αριστεράς», είναι πασίδηλο ότι έχει το βλέμμα του στραμμένο στο πώς θα μπει φραγμός σε κινήσεις που οριοθετούνται στον αντίποδα της κυβερνητικής πολιτικής. Το πρόβλημα του κ. Λαλιώτη εντοπίζεται στο γεγονός ότι οι δυνάμεις που αναδεικνύουν την ταυτότητα της πολιτικής του ΠΑΣΟΚ με την πολιτική της ΝΔ και υπάρχουν και εμπνέουν.
***
Δηλαδή, αν ήταν λογικά και αντικειμενικά δυνατό στις σημερινές συνθήκες, να μην παρέμβει η κυβέρνηση, τότε δε θα υπήρχαν προβλήματα και η συγκεκριμένη ή κάποια άλλη, παρόμοια συγχώνευση, θα γίνονταν προς όφελος των εργαζομένων; Υπάρχει και η ελάχιστη δυνατότητα, δηλαδή, να ωφεληθούν οι εργαζόμενοι από την όποια περίπτωση, που αποφασίζουν οι καπιταλιστές να ενώσουν τις δυνάμεις τους, με ολοφάνερο και διακηρυγμένο στόχο την παραπέρα ενίσχυση της κερδοφορίας και της θέσης τους στο μεταξύ τους σκληρό ανταγωνισμό;
Είμαστε σίγουροι, πως δεν υπάρχει καμία τέτοια δυνατότητα. Και μη μας πουν ότι εννοούσαν την ελαχιστοποίηση των αρνητικών συνεπειών. Εκτός των άλλων, για να κάνεις αποτελεσματικά κάτι τέτοιο προϋποθέτει τη σωστή και ταξική ανάλυση του γεγονότος και όχι να πελαγοδρομείς σε αυταπάτες.
Θυμάστε τις επικρίσεις του Τζ. Μπους, στην περίοδο της προεκλογικής εκστρατείας του, προς τον τότε πρόεδρο Μπ. Κλίντον, αλλά και τον αντίπαλό του, Αλ Γκορ, ότι έχουν επεκτείνει τη στρατιωτική παρουσία των ΗΠΑ, σε άλλες χώρες; Θυμάστε, τις διάφορες περισπούδαστες αναλύσεις και άρθρα, περί αλλαγής της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ και σοβαρής μείωσης των ανά τον κόσμο αμερικανικών στρατιωτικών δυνάμεων;
Ορίστε, τώρα και η πραγματικότητα. Πριν από τις 11 Σεπτέμβρη ο αμερικανικός στρατός ήταν παρών σε περίπου 140 χώρες, σύμφωνα με τα στοιχεία Αμερικανών αναλυτών. Τέσσερις μήνες μετά και με πρόσχημα την αντιτρομοκρατική εκστρατεία βρίσκεται εγκαταστημένος σε περίπου 160 χώρες και βρισκόμαστε ακόμη στην αρχή. Την ίδια στιγμή, το «Ασοσιέιτεντ Πρες» μεταδίδει έγγραφο του αμερικανικού Πενταγώνου, σύμφωνα με το οποίο οι ΗΠΑ έχουν ζωτικά συμφέροντα σε όλη την υφήλιο, πλην της Αφρικής. «Συνολικά, η αμερικανική στρατιωτική παρουσία παγκοσμίως είναι η μεγαλύτερη όλης της αμερικανικής ιστορίας» εκτιμά ο στρατιωτικός αναλυτής Τζον Πάικ.
Εμείς σημειώνουμε μόνο το εξής: Οσο επεκτείνεται η αμερικανική στρατιωτική παρουσία, τόσο περισσότερο μεγαλώνουν οι κίνδυνοι για την ειρήνη και την ασφάλεια σε όλο τον κόσμο.
Για τους υφυπουργούς Μεταφορών και Εργασίας μιλάμε, κ.κ. Σπύρο Βούγια και Ροβέρτο Σπυρόπουλο, που έδωσαν «ρέστα» κοινωνικής ευαισθησίας χτες στη Βουλή.
Τον πρώτο (πρώην στέλεχος του ΣΥΝ) τον ρώτησε το ΚΚΕ, γιατί αυξήθηκε κατά 50% το εισιτήριο στα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης και μόνο που δε σήκωσε το φρύδι, απορώντας για την ερώτηση. «Μα είναι ποσό τώρα 50 δραχμές αύξηση;» αναρωτήθηκε κρίνοντας προφανώς εξ ιδίων τα αλλότρια.
Κι όμως, υφυπουργέ μου, τι να κάνουμε, υπάρχουν και άνθρωποι που τις μετράνε τις 5.000 δραχμές το μήνα (ή 14,67 ευρώ) ιδίως όταν παίρνουν σύνταξη 100.000 και 150.000 δραχμές ή τον κατώτερο μισθό!
Ο δεύτερος, πρώην συνδικαλιστικό στέλεχος, όταν του ζητήθηκε να πει ναι στο αίτημα των συνταξιούχων για επίδομα θέρμανσης 100.000 δραχμών ανακάλυψε ότι «δεν έχουν καθηλωθεί οι συντάξεις» και τέλος πάντων δεν καταλαβαίνει το αίτημα!
Τι να πει κανείς! Υποθέτουμε, θα χαίρεται ο γραμματέας του ΠΑΣΟΚ, Κώστας Λαλιώτης, για τα ανοίγματα που έχει κάνει το κόμμα του προς τις «προοδευτικές δυνάμεις».
Α, ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΙΞΑΜΕ, αυτή η δήλωση του Λαλιώτη περί ξεπεράσματος της «δυσπιστίας ανάμεσα στις προοδευτικές δυνάμεις» είναι μάλλον ξεπερασμένη.
Οποιος θέλει να λέγεται στοιχειωδώς προοδευτικός δεν έχει καμιά «δυσπιστία» απέναντι στην πολιτική, στις προθέσεις και στους στόχους αυτής της κυβέρνησης. Είναι απόλυτα βεβαίως και περί τινος πρόκειται και πού το πάνε.
Οταν, μάλιστα, αυτές οι δηλώσεις γίνονται σε περίοδο κατάρτισης ψηφοδελτίων για τις δημοτικές εκλογές τότε μάλλον μπορεί να μιλά κανείς για αποδέκτες μειωμένης αντίληψης, εκτός πια αν κάποιοι δε θέλουν να καταλάβουν τι γίνεται...
Ο Κ. Σημίτης δεν τόλμησε να «ενοχλήσει» τον Πρόεδρο Μπους, θέτοντας στη συνάντησή τους, στο Λευκό Οίκο, τις απαράδεκτες αξιώσεις των Τούρκων στο Αιγαίο, αλλά και τις «γκρίζες ζώνες» που οι ΗΠΑ επισημοποιούν με τους χάρτες τους. Αντίθετα, ο Μπ. Ετζεβίτ δεν είχε κανένα πρόβλημα να θέσει... θέμα Αιγαίου στον Μπους! Οπως είπε ο ίδιος μετά τη συνάντηση: «Εξέφρασα στον Πρόεδρο την ελπίδα ότι ίσως να είναι πιθανό να βρούμε ένα συμβιβασμό μεταξύ της Τουρκίας και της Ελλάδας στο Αιγαίο και ότι είναι προς το συμφέρον και των δύο χωρών να επιλύσουν αυτό το πρόβλημα του Αιγαίου και είμαι σίγουρος ότι μπορεί να επιλυθεί»! Και μόνο το γεγονός ότι ο Τούρκος πρωθυπουργός έχει «τον αέρα» να θέτει ευθέως θέμα Αιγαίου στον Αμερικανό Πρόεδρο, δείχνει, αν μη τι άλλο, ότι θεωρεί προκαταβολικά πως δε θα συναντήσει «αρνητικό κλίμα» (κομψή έκφραση) από το συνομιλητή του. Τα συμπεράσματα δικά σας. Ομως, από πού προκύπτει η εκτίμηση που εξέφρασε χτες ο Κ. Σημίτης ότι «η επίσκεψη στην Ουάσιγκτον επιβεβαίωσε την ενισχυμένη θέση της χώρας μας»;