Διαβάστε τώρα, τι γράφει στην προχτεσινή «Ελευθεροτυπία» ο Γρηγόρης Σολωμός, πρώην υφυπουργός, πρώην βουλευτής του ΠΑΣΟΚ και πρώην διοικητής του ΙΚΑ. Η κρατική επιχορήγηση προς το ΙΚΑ, για το 2000, έπρεπε να είναι η εξής σε δισ. δραχμές (σε παρένθεση τα ποσά που προβλέπετο να δοθούν, αλλά ούτε κι αυτά δόθηκαν όλα):
Τα ποσά αυτά μας κάνουν ένα σύνολο 889,8 δισ. δραχμών (379,8), χωρίς να λογαριάζονται τα όποια υπόλοιπα από την «περιπέτεια» των λεγομένων προβληματικών επιχειρήσεων. Εναντι, λοιπόν, αυτών των 890 περίπου δισ., που ήταν αναγκαία το 2000, έρχεται η κυβέρνηση και λέει ότι φτάνουν και περισσεύουν τα 470 για το 2003. Και ο Πολυζωγόπουλος είναι κι ευχαριστημένος...
Εχουμε «αμερικανοποίηση» της κοινωνίας μας; Το ερώτημα αυτό δέσποζε στις γερμανικές εφημερίδες, αμέσως μετά τη μαζική δολοφονία 16 ανθρώπων, σε σχολείο της Ερφούρτης, από έναν 19χρονο, που φοιτούσε στο ίδιο σχολείο και είχε τιμωρηθεί με την ποινή της αποβολής. Και δε λέμε, το ερώτημα είναι εύλογο, αφού παρόμοια τραγικά περιστατικά έχουν ήδη συμβεί στις ΗΠΑ. Και μπορεί, τόσο για την ακραία αυτή δολοφονική ενέργεια, όσο και για την άνοδο της νεανικής και της γενικότερης εγκληματικότητας, που παρατηρείται στη Γερμανία και σε όλες τις καπιταλιστικές χώρες, να έχουν μερίδιο ευθυνών και παράγοντες που σχετίζονται με τη διείσδυση του αμερικανικού τρόπου ζωής, αλλά οι βασικές αιτίες του φαινομένου βρίσκονται στο ίδιο το καπιταλιστικό κοινωνικό σύστημα. Η αύξηση της εγκληματικότητας - ακόμη και στις πλέον ακραίες εκδηλώσεις της - είναι γέννημα, πρώτα και κύρια, των προκλητικών κοινωνικών ανισοτήτων και αδικιών, της αυξανόμενης φτώχειας και ανεργίας, της εντεινόμενης ανασφάλειας και αβεβαιότητας, της αποξένωσης και της αλλοτρίωσης, της κατάπτωσης των ηθικών αξιών και της αναγόρευσης του χρήματος και των νόμων της αγοράς - ζούγκλας σε θεμέλια της κοινωνίας.
Αυτή είναι η αλήθεια και θα γίνεται - δυστυχώς - όλο και περισσότερο φανερή και αισθητή, καθώς βαθαίνει και γίνεται περισσότερο έντονη η πολύμορφη κοινωνική κρίση στις καπιταλιστικές χώρες.
Το πρωτοφανές μακελειό, πάντως, στην Ερφούρτη της Γερμανίας δεν τάραξε μόνο τους κατοίκους αυτής της χώρας. Σύμφωνα με όσα μεταδίδουν τα ειδησεογραφικά πρακτορεία, η βρετανική κυβέρνηση προτίθεται, από το προσεχές φθινόπωρο, να τοποθετήσει αστυνομικούς σε σχολεία που παρουσιάζουν προβλήματα πειθαρχίας και υψηλό ποσοστό σκασιαρχείων. Οι αστυνομικές αυτές δυνάμεις θα ασχολούνται με το θέμα των σκασιαρχείων, θα κάνουν περιπολίες στα τοπικά εμπορικά κέντρα, θα προσφέρουν συμβουλές και υποστήριξη σε θέματα συμπεριφοράς και σε περιπτώσεις επιθετικότητας των μαθητών. Προφανώς, η κυβέρνηση του Τ. Μπλερ, ανίκανη να καταλάβει και πολύ περισσότερο να αντιμετωπίσει τα κοινωνικά αίτια του φαινομένου, βάζει πλώρη για τη μετατροπή των βρετανικών σχολείων σε «αναμορφωτήρια» της εποχής του Τομ Σόγιερ.
Χρειάζεται να σημειώσουμε, άραγε, ότι αυτά ή τα όποια άλλα μέτρα αστυνομοκρατίας και καταστολής, όχι μόνο είναι αναποτελεσματικά και ανίκανα να περιορίσουν την αύξηση της νεανικής παραβατικότητας, αλλά και θα έχουν τα αντίθετα των προσδοκωμένων από τους εμπνευστές τους αποτελέσματα; Οσοι δε μας πιστεύουν, ας ρίξουν μια ματιά στις ΗΠΑ, όπου εφαρμόστηκαν τόσο αυτά όσο και διάφορα άλλα...
Δείτε τον άτυχο λαό
πώς στο σταυρό
τελειώνει,
πώς τον κρεμάσανε εκεί
του τόπου οι βαρόνοι
γυμνό και ανυπόδητο
δεμένο
με τη «ζώνη»!
* * *
Δείτε τον άτυχο λαό,
τη δόλια βιοπάλη,
πώς ξεψυχάει
στο σταυρό,
πώς γέρνει το κεφάλι,
πώς μαρτυράει
για να «τρων»
του τόπου οι μεγάλοι!
* * *
Δείτε τον άτυχο λαό,
τι έπαθ' απ' τη λέρα,
μα τελικά δε θα χαθεί,
θ' αναστηθεί μια μέρα
της πάλης
ανεμίζοντας,
της νίκης
την παντιέρα!