Χωρίς μεγάλες μεταγραφές θα συνεχίσει την προσπάθεια για την κατάληψη της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ ο ΠΑΟΚ, σύμφωνα με τον Βασίλη Παγώνη. Ο νέος πρόεδρος του «Δικεφάλου» τόνισε πως ο σύλλογος βρίσκεται στη σοβαρότερη φάση της εξυγίανσής του, μίλησε για τα χρέη της ΠΑΕ, ενώ παρουσιάστηκε πλήρως ικανοποιημένος από την πορεία της ομάδας στο πρωτάθλημα. Το στίγμα του για τις νέες διοικητικές εξελίξεις στον ΠΑΟΚ έδωσε με δηλώσεις του στον «Champion 89,2» ο κ. Παγώνης. «Μετά την προσωρινή διοίκηση, όπου θα είχε κι ένα τέλος, ανοίγει μια δεύτερη περίοδος, η οποία πιστεύουμε ότι θα είναι μακροπρόθεσμη. Η αλλαγή έγινε ουσιαστικά από τον Ιούνη που αναλάβαμε σαν προσωρινή διοίκηση και θα συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό και τους ίδιους στόχους. Αρα είτε υπήρχε Μπατατούδης είτε όχι, ήταν το ίδιο πράγμα. Απλώς και τότε βάζαμε χρήματα και τώρα θα συνεχίσουμε να βάζουμε. Αυτά τα λεφτά που έχουμε βάλει θα τα κάνουμε μετοχές. Από εδώ και πέρα κάθε επιχειρηματίας θα κάνει το πλάνο του. Μπορεί να μπουν κι άλλα λεφτά, ανάλογα με τις ανάγκες. Εν πάση περιπτώσει, η αρχή της δεύτερης και σοβαρότερης φάσης άρχισε. Τώρα το τιμόνι το πήραμε για όσο μπορούμε περισσότερο χρόνο», δήλωσε ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ και συνέχισε: «Δεν υπάρχει εξυγίανση με την έννοια που λέγεται για άλλα θέματα. Η εξυγίανση έγινε αυτό το εξάμηνο που διανύουμε. Εγινε ο έλεγχος, είδαμε πού χρωστάει και οι ευθύνες θα αποδοθούν αναλόγως. Αν και τα περισσότερα λάθη ήταν του Μπατατούδη. Ομως από τη στιγμή που μεταβίβασε τις μετοχές του έπαψαν να υπάρχουν. Ο ΠΑΟΚ χρωστάει μόνο στην εφορία, έξι εκατομμύρια ευρώ».
Sportidea |
Ο άσος της Γιούβε Νέντβεντ |
Επίθεση κατά της Πολιτείας και της ΕΕΑ, για την... αδράνεια που έχουν αμφότερες επιδείξει και δεν επεμβαίνουν στο ιδιοκτησιακό καθεστώς της ΠΑΕ Αρης, εξαπέλυσαν οι άνθρωποι της διοίκησης του ΑΣ Αρης, μέσω του προέδρου του Νικήτα Ματθαίου και του γγ Λάμπρου Σκόρδα στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου. Στόχος των δυο ανδρών, ήταν το υπουργείο Αθλητισμού μέσω του οποίου καταλόγισαν ευθύνες στην ΕΕΑ, που όφειλε να είχε ήδη κηρύξει ανενεργές τις μετοχές των Καραμπέρη - Τσαρούχα. Επειδή δεν έχουν καταθέσει στην επιτροπή του κ. Παπαλάκη το επιχειρηματικό πλάνο της ΠΑΕ, φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα, ενώ παράλληλα κατέθεσαν... εκπρόθεσμα το «πόθεν έσχες», ενώ «οι δύο μεγαλομέτοχοι δεν έχουν άδεια χρήσης των μετοχών». Στη συνέχεια, οι κ. Ματθαίου, Σκόρδας μίλησαν για σχέδιο αποδυνάμωσης και διάλυσης του Αρη από την πλευρά των κ.κ. Βενιζέλου, Παπαλάκη. «Είναι απορίας άξιον γιατί δεν επεμβαίνουν στην ΠΑΕ Αρης ενώ έδρασαν άμεσα σε άλλη ΠΑΕ δίνοντας γρήγορα λύση στο πρόβλημά της» ειπώθηκε χαρακτηριστικά. Ακόμη, ο κ. Σκόρδας είπε ότι «οι τελευταίες εκλογές της ΠΑΕ είναι άκυρες, όπως και όλες οι αποφάσεις που πήρε, και υπάρχει σχετικό έγγραφο του υπουργείου Εμπορίου στην ΠΑΕ Αρης το οποίο απέκρυψαν οι δύο μεγαλομέτοχοι της ΠΑΕ».
Σεφτέ στις μετεγγραφές ενόψει της χειμερινής περιόδου έκανε χτες η Ξάνθη. Η διοίκηση της ακριτικής ομάδας ανακοίνωσε την απόκτηση του Δημοσθένη Παπαθανασίου ο οποίος υπέγραψε τριετές συμβόλαιο, χωρίς όμως να γίνουν γνωστά τα οικονομικά ανταλλάγματα. «Είμαι χαρούμενος που ανήκω στην οικογένεια της Ξάνθης. Πιστεύω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή, αφού είναι γνωστό σε όλους πως αποτελεί μια από τις πιο οργανωμένες και νοικοκυρεμένες ομάδες της Α' Εθνικής. Παράλληλα δίνει ευκαιρίες στους νέους παίκτες να αναδειχτούν» δήλωσε το νέο απόκτημα της Ξάνθης στον επίσημο δικτυακό τόπο της ομάδας. Ο 25χρονος αμυντικός ξεκίνησε την καριέρα του στον Απόλλωνα Λάρισας πριν καταλήξει στον σύλλογο της Καισαριανής.
Παρά τις πληροφορίες που φέρνουν τον Παναθηναϊκό να έχει μπει σφήνα, εντούτοις στην ΑΕΚ δεν ιδρώνει το... αυτί τους για τις μεταγραφές των Βύντρα - Ταραλίδη, αφού θεωρούν ότι η ομάδα τους έχει σαφές προβάδισμα για να αποκτήσει τους δυο παίκτες. Αλλωστε κάτι παρόμοιο άφησε να φανεί και ο πρόεδρος του Πανηλειακού Σάκης Σταυρόπουλος, μιλώντας στην ΕΡΑ ΣΠΟΡ. Πάντως, ο πρόεδρος της ομάδας του Πύργου διευκρίνισε ότι δε θα επιτρέψει καμία από τις δύο μεταγραφές αν δεν εξοφληθεί το προηγούμενο χρέος της Ενωσης (περίπου 100.000 ευρώ) για τη μεταγραφή του Λάκη πριν από πέντε χρόνια. Μάλιστα, όντας επιφυλακτικός από την προηγούμενη ασυνέπεια της ΑΕΚ δεν αναγνωρίζει καν τον Πάνο Κεχαγιά που προτίθεται να μπει εγγυητής για τις δύο μεταγραφές. Οσον αφορά στο ενδιαφέρον του Παναθηναϊκού, ξεκαθάρισε: «Υπάρχει ενδιαφέρον. Εχουμε βρεθεί δύο φορές, με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχει μεγάλες πιθανότητες. Εχουμε μιλήσει με τον κύριο Λιβαθηνό και έχουμε ανανεώσει το ραντεβού μας. Δεν μπορώ, να κάνω προβλέψεις. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά πού θα πάνε οι παίκτες».
Μετά τον Ηλία Κώτσιο σειρά παίρνει και ο Λουκάς Βύντρα; Τις τελευταίες μέρες τα σενάρια που φέρνουν τους «πράσινους» να ενδιαφέρονται για τον παίκτη του Πανηλειακού συνεχώς αυξάνονται παρά μάλιστα το γεγονός ότι υπάρχει και το ενδιαφέρον της ΑΕΚ που δείχνει να είναι πιο ισχυρό. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Σπύρος Λιβαθηνός συναντήθηκε με τον πρόεδρο της ομάδας του Πύργου, Σάκη Σταυρόπουλο, στον οποίο έκανε γνωστό (ίσως κατέθεσε και πρόταση) πώς ο Παναθηναϊκός ενδιαφέρεται για την απόκτηση του νεαρού ποδοσφαιριστή. Σύμφωνα πάντα με τις ίδιες πληροφορίες, ο Σπύρος Λιβαθηνός βολιδοσκόπησε τις προθέσεις του κ. Σταυρόπουλου για ενδεχόμενη πώληση και του Γιάννη Ταραλίδη. Κατά τ' αλλά, στην τελική ευθεία μπαίνει πλέον η διευθέτηση βασικών εκκρεμοτήτων με πρώτες αυτών των συμβολαίων των Μικάελσεν, Νικοπολίδη. Στο ακουστικό του είναι και ο Κριστόφ Βαζέχα στον οποίο εκτός απροόπτου θα γίνει πρόταση παράτασης του συμβολαίου του μέχρι το τέλος της σεζόν.
H πρόθεση ήταν καλή, όμως όχι και το τελικό αποτέλεσμα. Βλέπετε μπορεί ο αγώνας της Εθνικής ανδρών με μεικτή ποδοσφαιριστών από Δράμα - Καβάλα - Σέρρες να είχε καλό σκοπό, αφού τα έσοδα θα διατίθονταν σε άτομα που χρειάζονται βοήθεια, έπεσε όμως θύμα του καιρού. Το γήπεδο μετατράπηκε σε βούρκο ενώ οι εξέδρες ήταν άδειες αφού λόγω των καιρικών συνθηκών οι θεατές δεν πήγαν στο γήπεδο. Βέβαια πριν τα χαλάσει ο καιρός είχε φροντίσει ο Οτο Ρεχάγκελ να μειώσει τη σημασία του παιχνιδιού αφού ο Γερμανός ομοσπονδιακός τεχνικός προτίμησε να μη χαλάσει τις διακοπές στην πατρίδα του και άφησε στη θέση του το βοηθό του Γιάννη Τοπαλίδη. Για την ιστορία (και μόνο) η Εθνική νίκησε 5-1 χάρις στα γκολ των Καραγκούνη, Νταμπίζα, Ζαγοράκη, Λάκη (2), ενώ των αντιπάλων ο Μίγας.