Το χειρότερο, όμως, είναι ότι - όπως και επισήμως δήλωσε ουσιαστικά ο υπουργός Δημόσιας Τάξης, Γ. Βουλγαράκης - οι κυβερνώντες θα ζητήσουν από την αστυνομία, την πείρα που θ' αποκτήσει, προετοιμαζόμενη και δρώσα στους Ολυμπιακούς Αγώνες, να τη χρησιμοποιήσει στο μέλλον για τη βιαιότερη κι αποτελεσματικότερη αντιμετώπιση των λαϊκών αγώνων. Διότι αντιλαμβάνονται πως, αμέσως μετά την Ολυμπιάδα κι ενώ θ' αρχίζουν να μπαίνουν σ' εφαρμογή τα σκληρά αντιλαϊκά της μέτρα, το εργατικό και γενικότερα το λαϊκό κίνημα θ' αναπτύξει και θα εντείνει τους αγώνες, για την υπεράσπιση των λαϊκών κατακτήσεων και δικαιωμάτων και για την ανατροπή της αντιλαϊκής πολιτικής.
Αν πάρουμε υπόψη ότι από τις 8.156 αιτήσεις για παροχή πολιτικού ασύλου, που έχουν υποβληθεί, φέτος, στις αρμόδιες ελληνικές αρχές, ικανοποιήθηκε μόνο μία (!) θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι στη χώρα του Ξένιου Διός έχει χαθεί, παντελώς, το πνεύμα της φιλοξενίας και της ανθρωπιάς.
Ομως, το ζήτημα δεν αφορά στο... χαρακτήρα των Ελλήνων, αλλά σχετίζεται με το πνεύμα υποταγής και συμμόρφωσης προς τις υποδείξεις των ξένων αφεντικών, που χαρακτηρίζει τους εκάστοτε κυβερνώντες. Διότι, οι ελληνικές κυβερνήσεις και σ' αυτό το θέμα ακολουθούν την πολιτική της Ευρωπαϊκής Ενωσης, η οποία, όπως και οι ΗΠΑ, κάνει ό,τι μπορεί για να εμποδίσει την είσοδο πολιτικών προσφύγων - όπως και γενικότερα μεταναστών από εμπόλεμες περιοχές και φτωχές χώρες - στο ευρωπαϊκό έδαφος.
Ο ελληνικός λαός δε συμφωνεί μ' αυτή την τακτική. Οχι μόνο γιατί εξακολουθεί να διαπνέεται από τα αισθήματα του Ξένιου Διός, αλλά και γιατί δεν ξεχνά ότι πολλοί Ελληνες που, στο παρελθόν - και στο πρόσφατο - ήταν κυνηγημένοι στη χώρα μας, έφυγαν για άλλες χώρες, όπου ζήτησαν και πήραν πολιτικό άσυλο, σώζοντας τη ζωή τους και βοηθούμενοι να οργανώσουν την αντίσταση στα ανελεύθερα καθεστώτα...
Εχει μεγάλη πλάκα να παρατηρεί κάποιος το πόσο γρήγορα οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ μετατρέπονται, από «συμφωνούντες κυβερνητικούς», σε «φλύαρους αντιπολιτευόμενους». Χαρακτηριστικό παράδειγμα, οι βουλευτές του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης που εκλέγονται στη Θεσσαλία, οι οποίοι συναγωνίζονται εαυτούς και αλλήλους, για το ποιος θα καταθέσει πιο γρήγορα και πιο πολλές Ερωτήσεις στη Βουλή, ζητώντας από την κυβέρνηση της ΝΔ να λάβει, «εδώ και τώρα», μέτρα υπέρ των αγροτών. Μάλιστα, ως πιο δραστήριος προς αυτήν την κατεύθυνση εμφανίζεται ο Φ. Χατζημιχάλης, πρώην υφυπουργός Γεωργίας, ο οποίος, μαζί με τους Β. Αργύρη και Γ. Δρυ, είχαν χαρακτηριστεί σαν «νεκροθάφτες» της ελληνικής αγροτιάς, καθώς εφάρμοζαν, κατά γράμμα, με ζήλο και με συνέπεια, την αντιαγροτική πολιτική της Ευρωπαϊκής Ενωσης.
Φυσικά, πολιτικοί είναι, τη «δουλιά» τους κάνουν - άλλωστε αυτού του είδους η αντιπολίτευση ούτε δύσκολη είναι, ούτε και αποτελεσματική - θα πρέπει, όμως, να ξέρουν ότι ο αγροτικός κόσμος δεν αποτελείται από αφελείς και «λωτοφάγους», που γρήγορα κι εύκολα ξέχασαν τι έλεγαν και τι έπρατταν οι ίδιοι άνθρωποι, όταν, πριν από λίγο καιρό, το κόμμα τους ήταν στην κυβέρνηση...
Εκατομμυριούχοι είναι το 30% των μελών της αμερικανικής Βουλής των αντιπροσώπων, καθώς 123 μέλη της διαθέτουν τουλάχιστον ένα εκατομμύρια δολάρια. Παρόμοια είναι η αναλογία εκατομμυριούχων και στην αμερικανική Γερουσία. Κι όλ' αυτά, σύμφωνα με το «πόθεν έσχες» των Αμερικανών βουλευτών και γερουσιαστών κι ενώ, το ποσοστό των εκατομμυριούχων στο σύνολο του αμερικανικού πληθυσμού είναι κάτω του 1%.
Σημειώνουμε το γεγονός, όχι γιατί μας φαίνεται ιδιαίτερα αξιοπερίεργο, αλλά για προβληματισμό όλων όσοι περιμένουν ακόμη τις ιδέες του Γ. Παπανδρέου, περί ανασυγκρότησης του ΠΑΣΟΚ...