Από πρόβα στις «Τραχίνιες» |
«Το όνειρο θερινής νυκτός» παρουσιάζεται σήμερα και αύριο, σε χορογραφία Τζ. Μπαλανσίν, ενώ στις 23/7, στο αφιέρωμα στον Ρ. Νουρέγιεφ, θα παρουσιαστούν αποσπάσματα από γνωστά κλασικά έργα. Συμπράττει η «Συμφωνική Ορχήστρα Βουλγαρίας». Διευθύνει ο Ντέιβιντ Γκάρφορθ.
Η ταινία, με στοιχεία υπόθεσης, αναφέρεται στη συμμετοχή των εργαζομένων στα Ολυμπιακά έργα, που τους αναδεικνύουν «συναθλητές» και μάλιστα πρώτους στη «σκυταλοδρομία» της προετοιμασίας, ανεξάρτητα αν παραμένουν αφανείς πρωταγωνιστές.
Η ταινία επιχειρεί να καταγράψει αυτή την προσέγγιση, όχι μόνο σήμερα, αλλά και σε άλλες περιόδους, άλλων Ολυμπιακών Αγώνων. Δηλαδή στην προετοιμασία των Αγώνων και στην Αρχαία Ελλάδα, στις προσπάθειες αναβίωσης στη σύγχρονη ιστορία και φυσικά και στην Ολυμπιάδα του 2004 της Αθήνας.
Νέο φωτισμό αποκτούν ο Παρθενώνας και τα μνημεία του Ιερού Βράχου, αποσκοπώντας σε ένα φυσικό αποτέλεσμα, προκειμένου να αναδειχτεί η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική τους με χαμηλότερης ισχύος φώτα. Η Ακρόπολη, το Ερεχθείο, τα Προπύλαια, ο Παρθενώνας, ο Ιερός Βράχος, το Θησείο, το Μνημείο του Φιλοπάππου και το Θέατρο του Ηρώδου Αττικού αλλάζουν νυχτερινή όψη, καθώς ο ειδικά μελετημένος φωτισμός, με την υπογραφή του Γάλλου ειδικού Πιερ Μπιντό, θα αναδεικνύει τη μοναδικότητά τους. Το έργο υλοποιήθηκε με πρωτοβουλία του σκηνοθέτη Μιχάλη Κακογιάννη και του Σωματείου «Οι φίλοι της Αθήνας» και με τη συνδρομή του ΥΠΠΟ. Πριν από τους Ολυμπιακούς αναμένεται να φωταγωγηθεί και ο Λυκαβηττός, με βάση τη μελέτη του Γάλλου ειδικού.
Με συναυλία του Διονύση Τσακνή, στα τέλη του Ιούνη, άνοιξε το φετινό, πέμπτο «Φεστιβάλ Αστυπάλαιας», φιλοξενώντας σημαντικούς καλλιτέχνες, οι οποίοι συμμετέχουν αφιλοκερδώς. Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί με συναυλίες των Μανώλη Φάμελλου - Νίκου Ζιώγαλα (21/8), του Σωκράτη Μάλαμα (18/8). Στις 28/8 η Τάνια Τσανακλίδου, ο Κώστας Θωμαΐδης και η Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων του Δήμου Πατρέων θα παρουσιάσουν ένα αφιέρωμα στον Μάνο Χατζιδάκι, με αφορμή τη δεκάχρονη απουσία του. Στις 20 Σεπτέμβρη θα φιλοξενηθεί η παράσταση για παιδιά «Ηρακλής, ο ιδρυτής των Ολυμπιακών Αγώνων», σε σκηνοθεσία της Κάρμεν Ρουγγέρη. Ακολουθούν συναυλίες του Βασίλη Σκουλά (26/9) και των Βάσου Αργυρίδη - Γιώργου Ανδρέου (16/10). Το Φεστιβάλ, εξάλλου, σε συνεργασία με το Δήμο Αστυπάλαιας θα ανακηρύξει επίτιμο δημότη Αστυπάλαιας τον διευθυντή του Μουσείου Μπενάκη, Αγγελο Δεληβοριά.
Δύσκολες ώρες περνά η δημοφιλής ηθοποιός Ρένα Βλαχοπούλου, η οποία νοσηλεύεται στο Ιατρικό Κέντρο, λόγω εγχείρησης, το περασμένο Σάββατο, η οποία κρίθηκε αναγκαία καθώς διαπιστώθηκε διάτρηση στομάχου, εξαιτίας απορύθμισης του σακχάρου. Η εγχείρηση ήταν επιτυχής και όλοι εύχονται η ηθοποιός θα βγει νικήτρια από αυτή τη μάχη. Η δημοφιλής ηθοποιός του θεάτρου και του κινηματογράφου γεννήθηκε στην Κέρκυρα και για πολλές δεκαετίες πρωταγωνίστησε σε πολλά έργα, προσφέροντας το αστείρευτο κέφι της. Πρωτοεμφανίστηκε ως τραγουδίστρια σε μικρή ηλικία, σε μουσικές εκδηλώσεις του Δραματικού Συλλόγου Κέρκυρας (στο ωδείο του σπούδασε). Η πρώτη επαγγελματική της εμφάνιση έγινε το 1940 με το βαριετέ του Μίμη Τραϊφόρου, τραγουδώντας τη μεγάλη επιτυχία της εποχής, «Μικρή Χωριατοπούλα». Από το 1953 γίνεται μέλος του ΣΕΗ και συγκροτεί θίασο, ενώ έχει ήδη εμφανιστεί και ως ηθοποιός σε πολλές επιθεωρήσεις, αποκαλύπτοντας πλούσια υποκριτικά προσόντα. Παράλληλα με την πλούσια θεατρική της πορεία, έπαιξε σε πολλές ταινίες και στην τηλεόραση.
Συγγραφείς από την Κεφαλλονιά και την Ιθάκη συμμετέχουν στην έκθεση βιβλίου, που εγκαινιάζεται αύριο στο Κάστρο Αγ. Γεωργίου στην Κεφαλλονιά. Συμμετέχουν οι: Π. Νικητέας, Ε. Γρίβα, Σπ. Λουκάτος, Π. Μωραΐτης, Σπ. Ζαχαράτος, Χρ. Τζάκος, Μ. Παξινού κ.ά. Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 25/7.
«Νύχτες μαγικές ονειρεμένες», τιτλοφορείται το αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη, για τα είκοσι χρόνια απουσίας του, με τον Γρηγόρη Νταραβάνογλου, που θα πραγματοποιηθεί αύριο (9.30 μ.μ.), στο Θέατρο «Πέτρας». Συμμετέχουν: Κατερίνα Τσιρίδου, Παιδική Χορωδία Δημ. Τυπάλδου και Δημοτική Χορωδία Σπάτων. Επιμέλεια - Παρουσίαση: Πάνος Σαββόπουλος.