Οπως και τότε, έτσι και τώρα, ο Ν. Χαρδαλιάς, προέταξε την ανάγκη της ασφάλειας, της βοήθειας προς τον πολίτη και της «τήρησης της τάξης στην πόλη». Και, βέβαια, δεν έχασε την ευκαιρία, να απευθύνει κάλεσμα στους δημότες να απορρίψουν «τις δυνάμεις της άρνησης, της απόρριψης, της μιζέριας και της μετριότητας». Προφανώς, αυτές, που είχαν αντιταχθεί στην καθιέρωση του «ρουφιάνου της γειτονιάς», πριν από αρκετούς μήνες και θεωρούν ότι τα εντεινόμενα συνεχώς κοινωνικοοικονομικά προβλήματα των εργαζομένων έχουν στις ρίζες τους την πολιτική, που εκπροσωπεί και εφαρμόζει ο δήμαρχος Βύρωνα και δε λύνονται με την ενίσχυση των μέτρων καταστολής.
Την περασμένη βδομάδα, το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών έβαλε «λουκέτο» για τρεις μέρες. Η σχετική απόφαση λήφθηκε από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος, επειδή θεωρούσε «αδύνατη πλέον τη διοικητική και τεχνική υποστήριξη του όλου εκπαιδευτικού έργου, καθώς το τμήμα έχει μία μόνο μόνιμη υπάλληλο και πέντε συμβασιούχους, οι οποίοι όμως δεν έχουν πλέον τυπική συμβατική υποχρέωση και είναι απλήρωτοι εδώ και ένα χρόνο». Τις μέρες αυτές, η ΓΣ του Τμήματος θα συνεδριάσει και πάλι, προκειμένου να αποφασίσει τα επόμενα βήματά της, εάν δεν έχει υπάρξει στο μεταξύ ουσιαστική αντιμετώπιση του προβλήματος.
Προφανώς, η προαναφερόμενη απαράδεκτη κατάσταση αποτελεί συστατικό στοιχείο της κυβερνητικής πολιτικής ...αναβάθμισης των ανωτάτων και ανώτερων ιδρυμάτων της χώρας μας. Και, ταυτόχρονα, ένα μοχλό πίεσης προς τα τελευταία, ώστε να προχωρήσουν ακόμη πιο γρήγορα στη διαβόητη «σύνδεσή» τους με τις επιχειρήσεις και τη γενικότερη εμπορευματοποίηση της Παιδείας.
Περίεργα, επιεικώς, ήταν τα όσα είπε χτες ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας στο γιορτασμό της Πολεμικής Αεροπορίας στη Σχολή Ικάρων στη Δεκέλεια.
Κατ' αρχήν, ο Κ. Παπούλιας δήλωσε ότι «αγαπά την Αεροπορία» για τρεις λόγους: «Πρώτα, για το κοινωνικό της έργο, πολύ σημαντικό. Δεύτερον, για τη φιλοπάτριδα προσπάθειά της στην περιοχή του Αιγαίου. Τρίτον, για τις αποστολές της στο διεθνή χώρο». Το τελευταίο δεν το καταλάβαμε. Οι μόνες αποστολές της Πολεμικής Αεροπορίας στο «διεθνή χώρο» είναι αυτές που συμμετέχει στις αμερικανοΝΑΤΟικές επεμβάσεις ανά τον κόσμο. Αυτές τις επεμβάσεις ευλογεί και καθαγιάζει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας;
Επίσης, δεν καταλάβαμε τις ευχές του Κ. Παπούλια προς τα στελέχη της Πολεμικής Αεροπορίας: «Να είστε πολύ ψηλά για να προστατεύετε την Ελευθερία, τη Δημοκρατία και την εδαφική μας ακεραιότητα». Η «σειρά», προφανώς, δεν είναι τυχαία, ακριβώς γιατί εναρμονίζεται με το νέο «αμυντικό» δόγμα, όπου η υπεράσπιση της εδαφικής ακεραιότητας είναι δευτερεύον ζήτημα, ενώ το κυρίαρχο είναι η συμμετοχή στους πολέμους των ΗΠΑ και των συμμάχων της για την «επέκταση της δημοκρατίας»...
Σε 441 - σύμφωνα με το ΠΑΣΟΚ - έφτασαν τα κλιμάκια του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, που περιόδευσαν το περασμένο Σάββατο σε λαϊκές αγορές, σούπερ μάρκετ και πολυκαταστήματα, σε όλη τη χώρα. Για ποιο λόγο; Μα, για να καταγγείλουν την ακρίβεια, τους χαμηλούς μισθούς, μεροκάματα και συντάξεις, να αποκαλύψουν τις ευθύνες της κυβέρνησης και να διαλαλήσουν ότι «το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ». Λες και όσα χρόνια δεν ήταν μόνο εδώ, αλλά και κυβερνούσε τη χώρα, δεν υπήρχαν τα ίδια προβλήματα και η ίδια κατάσταση. Λες και δε βλέπουν οι εργαζόμενοι ότι η κυβέρνηση της ΝΔ συνεχίζει στην ίδια πορεία, με αυτή του ΠΑΣΟΚ.
Το έργο αυτό το έχουμε δει περισσότερες από μια φορές μέχρι σήμερα. Οταν ήταν κυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ, η ΝΔ κατάγγελλε την ακρίβεια και υποσχόταν την αντιμετώπισή της. Τώρα, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Με άλλα λόγια, κλέβουν τις ψήφους των εργαζομένων και του λαού κι όταν γίνουν κυβέρνηση εφαρμόζουν την ίδια πολιτική, που κάνει τους λίγους πλούσιους πλουσιότερους και τους πολλούς φτωχούς ακόμη περισσότερους και φτωχότερους. Κι αυτό θα γίνεται μέχρι να τους γυρίσουν οριστικά την πλάτη οι εργαζόμενοι.
Μήπως - λέμε μήπως - θα έπρεπε να επικρατήσει ο ίδιος ακριβώς προβληματισμός, μόνο που αντί να έχει για αντικείμενο την κυβέρνηση να έχει τον ...μέσο Ελληνα; Αυτός, σίγουρα, βρίσκεται σε συνεχή κρίση και σε τρομερές δυσκολίες.
Είναι προφανές ότι όσοι ακούνε τη σχετική φιλολογία, καταλαβαίνουν ότι υπάρχει ένα είδος πολιτικής (δυστυχώς το κυρίαρχο), που καμία σχέση δεν έχει με τα προβλήματα του κόσμου. Η πολιτική των «γκάλοπ», των «ανασχηματισμών», της σκανδαλολογίας και της ίντριγκας.
Α, ΜΑΛΙΣΤΑ, ανεπαρκές, κατά τον υπουργό Ανάπτυξης Δημήτρη Σιούφα, το νομοσχέδιο για την «απελευθέρωση» του ωραρίου των καταστημάτων, που ψήφισε η κυβέρνηση το καλοκαίρι. Το ήθελε λέει ...πιο τολμηρό!
Δηλαδή, τι ακριβώς θα επιθυμούσε; Μήπως να θεσπιστεί διά νόμου λουκέτο στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και να μείνουν υποχρεωτικά και μόνον οι πολυεθνικές; `Η, μήπως, να θεσμοθετηθεί η ...24ωρη εργασία με μισή αμοιβή για όλους τους εμποροϋπάλληλους;
Ας ρίξει μια ματιά στην αγορά ο υπουργός και θα διαπιστώσει ότι οι μεγάλες «αλυσίδες» είναι ιδιαιτέρως τολμηρές στη ...δημιουργική εφαρμογή του νόμου της Νέας Δημοκρατίας. Τον εκμεταλλεύονται και καταπατούν κάθε δικαίωμα.
ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, λοιπόν, στο Παρίσι. Φαίνεται ότι κάποιοι θέλουν να μετατρέψουν τη λεγόμενη «Πόλη του Φωτός» σε πραγματική «Πόλη του Σκότους». Ενός κατασταλτικού σκοταδιού, που μόνο να πολλαπλασιάσει μπορεί την αγανάκτηση.
Αναρωτιόμαστε, μετά απ' όλα όσα έχουν γίνει, τι θα λένε οι κάθε λογής οπαδοί του λεγόμενου ευρωπαϊκού «κοινωνικού μοντέλου». Μήπως ότι είναι λιγότερο απάνθρωπο και αντικοινωνικό από το αμερικανικό;