Συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ και του «Παγκαπνεργατικού» πραγματοποίησαν χτες εξόρμηση στο κάτεργο
Στην αλλαγή της βάρδιας, η προκήρυξη του ΠΑΜΕ φτάνει χέρι με χέρι στις εργάτριες |
Η 48χρονη καπνεργάτρια κηδεύτηκε χτες το μεσημέρι στο χωριό της, την Αναγέννηση Σερρών. Στεφάνι στον τάφο της κατέθεσαν, μεταξύ πολλών άλλων, η Γραμματεία Σερρών του ΠΑΜΕ και το «Παγκαπνεργατικό» Συνδικάτο.
Σχεδόν ταυτόχρονα, στο Κιλκίς, έξω από το της SOCOTAB, οι συνδικαλιστές του ταξικού κινήματος πραγματοποίησαν εξόρμηση και μίλησαν με τους καπνεργάτες στην αλλαγή της βάρδιας. Εκεί έξω από την πύλη, μοίρασαν στους εκατοντάδες καπνεργάτες τις ανακοινώσεις του Συνδικάτου και του ΠΑΜΕ. Οι εργάτες μίλησαν μαζί τους. Αναγνώρισαν πως μόνο κάτω από πίεση μπορούν να αναγκάσουν την εργοδοσία να υποχωρήσει από τη θρασύτατη και βαθιά απάνθρωπη και αντεργατική πολιτική της. Αρκεί μόνο να σκεφτεί κανείς ότι μόνο κάτω από την αγωνιστική πίεση η εργοδοσία υποχρεώθηκε ακόμα και στο αυτονόητο: να επιτρέπει στους εργαζόμενους να βγαίνουν για να πίνουν νερό και εκτός του προβλεπόμενου διαλείμματος!
Κάποιοι ακόμη φοβούνται καθώς επικρέμαται η απειλή της ανεργίας. Στα σχέδια της επιχείρησης είναι από τον επόμενο χρόνο να σταματήσει τη δραστηριότητά της στην Ελλάδα και να συνεχίσει την επεξεργασία καπνού στα άλλα εργοστάσια που έχει στα Βαλκάνια. Αφού λοιπόν θησαύρισε κλέβοντας τον ιδρώτα των εργατών, αναγκάζοντάς τους να δουλεύουν μέσα σε απαράδεκτες συνθήκες, τώρα κρίνει πως είναι ασύμφορο να παραμείνει στην Ελλάδα.
«Η ζωή μας δεν έχει καμία αξία για τους εργοδότες. Αξία γι' αυτούς έχει η ανταγωνιστικότητα και το κυνηγητό του κέρδους. Το έγκλημα που διαπράχθηκε το γέννησε η πολιτική που εφάρμοσαν και εφαρμόζουν οι κυβερνήσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και καλύπτει την ασυδοσία του κεφαλαίου. Ο θάνατος της συναδέλφισσας πρέπει να μας ατσαλώσει, να αγωνιστούμε ακόμη πιο δυναμικά, να διεκδικήσουμε ακόμη πιο αποφασιστικά τη ζωή μας, αγνοώντας την τρομοκρατία και το συμβιβασμό που θέλουν να μας επιβάλουν», φώναζαν τα στελέχη του ΠΑΜΕ. Και καλούσαν: «Οσο πιο γρήγορα βγάλουμε συμπεράσματα για το ποιος φταίει για την κατάσταση που ζούμε, τόσο πιο εύκολα θα μπούμε στη μάχη του ενωμένου ταξικού αγώνα των καπνεργατών και την κοινή δράση με τους μικρομεσαίους αγρότες, που πλήττονται από την ίδια πολιτική».
Εκεί, στην πύλη του εργοστασίου, πλάι στους εργαζόμενους πήρε τη θέση του και ο Κώστας Χαλίτσιος, υποψήφιος Νομάρχης Κιλκίς, δείχνοντας έμπρακτα την αντίληψη για την αυτοδιοίκηση που προβάλλει η ΝΑΣ. «Στεκόμαστε δίπλα στους εργαζόμενους, στα προβλήματα και τις διεκδικήσεις τους. Παλεύουμε μαζί τους να κατακτήσουν συνθήκες υγιεινής και ασφάλειας, δουλιά με πλήρη δικαιώματα», είπε. Σήμερα θα επισκεφθεί τη Νομαρχία προκειμένου να ζητήσει παρέμβαση των μηχανισμών της για τους κανόνες υγιεινής και ασφαλείας στους χώρους δουλιάς.
24ωρη απεργία στα κάτεργα του εργοδότη κήρυξε για χτες το ταξικό Εργατικό Κέντρο Κεφαλονιάς - Ιθάκης
Μόλις τον περασμένο Γενάρη, ένας ακόμα οδηγός μπετονιέρας ανασυρόταν νεκρός. Το φονικό είχε γίνει σε εργοτάξιο της Ζακύνθου (φωτ.) |
Οπως καταγγέλλουν εργαζόμενοι στις εταιρείες «ΜΑΡΟΥΛΗ ΑΕ» και «ΙΟΝΙΟΝ ΑΕ» (πρόκειται για τις δύο εταιρείες παραγωγής μπετόν του Μαρούλη, που αναλαμβάνουν και την κατασκευή μεγάλων έργων, όπως δρόμοι κτλ.) «όταν κάποιος πηγαίνει για δουλιά στο Μαρούλη, σου λέει πρώτα ότι θα δουλεύεις 10ωρο και 2 Σαββατοκύριακα το μήνα υποχρεωτικά». Ενώ όποιος αρνηθεί να υπακούσει και ζητήσει να γίνουν σεβαστά τα δικαιώματά του εισπράττει την απάντηση «άμα δε σ' αρέσει, φύγε»!
Αμεση ήταν η αντίδραση του Εργατικού Κέντρου Κεφαλονιάς και Ιθάκης (ΕΚ-ΚΙ) που, με απόφαση της ταξικής του διοίκησης, προκήρυξε για χτες 24ωρη απεργία στις επιχειρήσεις του Μαρούλη, απαιτώντας την άμεση λήψη μέτρων ασφαλείας για τους εργαζόμενους. «Η εργοδοσία για να αυξήσει τα κέρδη της δε λογαριάζει ούτε την ίδια την ανθρώπινη ζωή» σημειώνουν σε κοινή τους ανακοίνωση το ΕΚ-ΚΙ και η Γραμματεία Κεφαλονιάς και Ιθάκης του ΠΑΜΕ, καταγγέλλοντας ως ηθικούς αυτουργούς της δολοφονίας του εργάτη τα κόμματα που κάνουν πλάτες στην εργοδοσία, αλλά και τις συμβιβασμένες συνδικαλιστικές ηγεσίες.
Μάλιστα τονίζει ότι «επιβεβαιώνεται ο ρόλος αυτών των ηγεσιών, αφού η προηγούμενη πλειοψηφία του ΕΚ Κεφαλονιάς - Ιθάκης είχε φτάσει στο σημείο να διοργανώσει με τη συγκεκριμένη εταιρεία "ΜΑΡΟΥΛΗΣ ΑΕ" ημερίδα για την... "υγιεινή και ασφάλεια στους χώρους δουλιάς"!!! Τι κι αν αυτή η εταιρεία απολύει εργαζόμενους επειδή τόλμησαν να διεκδικήσουν τα αυτονόητα, τι και αν τρομοκρατεί με απόλυση όποιον τολμήσει να συνδικαλιστεί, γεγονός που το αποδεικνύει η μη ύπαρξη συνδικαλιστικής εκπροσώπησης εκατοντάδων εργαζομένων».