Με την πεποίθηση ότι θα στεφθεί με ιδιαίτερη επιτυχία η μεγάλη πολιτική συγκέντρωση της ΚΟΘ, που θα γίνει την επόμενη Πέμπτη 4 Ιούλη, στην πλατεία Αριστοτέλους, με ομιλητή τον Χαρίλαο Φλωράκη, τα κομματικά μέλη συνεχίζουν με αμείωτο ρυθμό την προπαγάνδιση και τις εξορμήσεις με τα υλικά του Κόμματος. Οι Οργανώσεις της Α και Β Περιφέρειας Θεσσαλονίκης βρίσκονται σε κατάσταση συναγερμού. Κάθε βράδυ συνεργεία με εκατοντάδες κομματικά μέλη πραγματοποιούν αφισοκολλήσεις με τη νέα αφίσα, που καλεί τους Θεσσαλονικείς να πάρουν μέρος στη συγκέντρωση.
Μαζικές εξορμήσεις με το έντυπο υλικό - κάλεσμα της ΚΟΘ ξεκίνησαν και θα πραγματοποιούνται καθημερινά από τα κομματικά μέλη μέχρι και το πρωί της Πέμπτης. Παράλληλα αντικαθιστούνται τα πανό που είχαν αναρτηθεί στους περιφερειακούς δήμους με νέα. Οι οργανώσεις δουλεύουν εντατικά, ώστε να ενημερωθούν όλοι οι πολίτες, οι εργαζόμενοι, οι αγρότες, οι νέοι για το κάλεσμα της ΚΟΘ του ΚΚΕ.
Παρά το γεγονός ότι το Σαββατοκύριακο θα πραγματοποιηθεί η Νομαρχιακή Συνδιάσκεψη της ΚΟΘ και δεκάδες μέλη και στελέχη του Κόμματος θα είναι απασχολημένα, εντούτοις όλα δείχνουν πως η συγκέντρωση της Πέμπτης θα είναι πραγματικά μεγάλη και θα αντανακλά την ποιοτική δουλιά των ΚΟ όλο το προηγούμενο διάστημα.
Η επιτυχία της πρώτης μεγάλης ανοιχτής πολιτικής συγκέντρωσης, μετά το 15ο Συνέδριο και τη Συνδιάσκεψη Θεσσαλονίκης, θα αποτελέσει σημείο δυναμικής εκκίνησης των Κομματικών Οργανώσεων για την πλατιά ενημέρωση του λαού της Θεσσαλονίκης γύρω από τις αποφάσεις του Συνεδρίου, την εκλαϊκευση των προτάσεων του ΚΚΕ για τα προβλήματα του λαού και του τόπου και κυρίως για την εφαρμογή των άμεσων στόχων πάλης της Οργάνωσης.
Με ανακοίνωσή της η ΚΟΘ καλεί το λαό της Θεσσαλονίκης να πάρει μαζικά μέρος στη συγκέντρωση του Κόμματος "γιατί μόνο ένα ισχυρό ΚΚΕ μπορεί να αποτελέσει εγγύηση για τη διέξοδο από την κρίση, για τη λύση των προβλημάτων, για την προοπτική και το σοσιαλισμό".
Ο εκδοτικός οίκος "Σύγχρονη Εποχή" και η ΚΟ Ναυτεργατών σας καλούν στην παρουσίαση του βιβλίου "ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ - ΜΕ ΜΕΤΕΡΙΖΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΡΑΒΙ", του βετεράνου του κομμουνιστικού κινήματος και παλαίμαχου αγωνιστή του ναυτεργατικού, συνδικαλιστικού κινήματος ΑΝΤΩΝΗ ΑΜΠΑΤΙΕΛΟΥ, που θα γίνει την ΠΕΜΠΤΗ 4 ΙΟΥΛΗ και ώρα 8 μμ, στον ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΧΑΪ ΛΑΪΦ (Καραϊσκου 119 - πλατεία Κοραή - ΠΕΙΡΑΙΑΣ).
Το βιβλίο θα παρουσιάσουν ο ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΟΥΔΗΣ, στέλεχος του ΚΚΕ, παλαίμαχος ναυτεργάτης, ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ, γραμματέας της ΚΟ Ναυτεργατών και ο ΝΙΚΟΣ ΠΗΓΑΔΑΣ, δημοσιογράφος.
Η έκδοση δύο λεξικών της Πομακικής γλώσσας από "ιδιωτικούς φορείς" στην Ελλάδα προκάλεσε την ανησυχία της βουλγαρικής κυβέρνησης, η οποία ζήτησε από την Αθήνα να ξεκαθαρίσει τη θέση της σχετικά με το καθεστώς της "βουλγαρόφωνης μουσουλμανικής μειονότητας" στην Ελλάδα.
Ο εκπρόσωπος του ελληνικού υπουργείου Εξωτερικών σε δήλωσή του χτες υπογράμμισε πως "ουδέν πρόβλημα υπάρχει στην Ελλάδα όσον αφορά τη μουσουλμανική μειονότητα και το δικαίωμά της να χρησιμοποιεί τις γλώσσες της επιλογής της. Η επιστημονική έρευνα, συνέχισε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Εξωτερικών, και η δημοσίευση έργων ή απόψεων από οποιονδήποτε είναι ελεύθερη και η πολιτεία δεν μπορεί ούτε επιτρέπεται να παρέμβει. Οι ελληνοβουλγαρικές σχέσεις, η παγίωση και η διεύρυνσή τους αποτελούν θεμελιώδες αξίωμα της ελληνική εξωτερικής πολιτικής εδώ και δεκαετίες. Οποιοι είτε εδώ είτε στη Βουλγαρία αποπειρώνται να την υπονομεύσουν με ασύστατες φήμες ή εγείροντες ανύπαρκτα Θέματα, εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα και επιδιώξεις τρίτων".
Η Σόφια ανησυχεί για το ενδεχόμενο "αφύπνισης" της εθνικής συνείδησης των περίπου 350.000 Πομάκων που ζουν στη βουλγαρική επικράτεια κοντά στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα. Το μέγεθος αυτού του πληθυσμού που είναι μουσουλμάνοι, είναι δυνατό να επιβαρύνει το μεγάλο πρόβλημα που ήδη αντιμετωπίζει η Βουλγαρία με την τουρκική μειονότητα, η οποία αποτελεί το 10% του βουλγαρικού πληθυσμού.