Μια απολιτική, ανούσια και με γνωστό υλικό έκθεση της Βουλής
Ευγενής και φιλάνθρωπος κυρία δίδει χαρτάκια με βοήθεια σε ευπρεπισμένα προσφυγόπουλα. Καλού-κακού, η αποστειρωμένη κυρία προφυλάσσεται και με το βέλο της... Σε πρώτο πλάνο το ομπρελίνο της |
Περισσότερο συγκεκριμένα:
1. Ως προς το υλικό της. Πρόκειται για γνωστά και από άλλες ευκαιρίες εκθέματα ή δημοσιεύσεις, όπως τα αντίσκηνα της Καισαριανής, τα θεωρεία του Δημοτικού Θεάτρου Αθηνών, οι πολυκατοικίες της Στέγης Πατρίδος και της Αλεξάνδρας, τα γνωστά προσφυγικά συσσίτια υπό την επίβλεψη των φιλανθρώπων Κυριών κ.ά. Πέραν τούτων, εν πολλοίς θα χαρακτήριζε κανείς αξιόλογη την προσπάθεια συλλογής σχετικών λογοτεχνικών έργων αν δεν έλειπαν συγκεκριμένοι αριστεροί συγγραφείς πλην της Διδώς Σωτηρίου. Και βέβαια περισσεύουν οι αναμνηστικές φωτογραφίες των επισήμων και των φιλανθρώπων με ντεκόρ τα πανευτυχή ευεργετούμενα προσφυγόπουλα.
Αναφέρθηκε ότι υπάρχει και άσχετο υλικό. Πράγματι, αναρωτιέται κανείς τι σχέση με την εγκατάσταση των προσφύγων έχει ο γνωστός χάρτης του Μπίρη του Δήμου Αθηναίων με τα άλση και τα πάρκα του 1935, ή το επίσης χιλιοδημοσιευμένο σχέδιο του Γεωργιάδου, του κεντρικού τμήματος της Αθήνας. Οσο για τις πέντε (5) φωτογραφίες του Λυκαβηττού από διάφορες πλευρές του, ποια είναι αλήθεια η σχέση τους με την εγκατάσταση των προσφύγων;!
Πού είναι οι - έστω και δημοσιευμένοι - πίνακες της ΕΑΠ και του ΤΠΠ για τις προσφυγικές εγκαταστάσεις; Φτάνει πια ο γνωστός και δυσανάγνωστος χάρτης του υπουργείου Συγκοινωνιών (ο δημοσιευμένος αρχικά στο βιβλίο του Ι. Βασιλείου και στη συνέχεια σε όλα τα σχετικά συγγράμματα και άρθρα).
2. Ως προς την πολιτική κατεύθυνσή της. Δεν περίμενε βέβαια κανείς από τη Βουλή των Ελλήνων να αναλύσει σε μια Εκθεσή της τα πραγματικά αίτια και τις επιπτώσεις της Μικρασιατικής Καταστροφής, τη σχέση της με την Αντάντ και τους άλλους σεπτούς μας «συμμάχους» ή τη ρήση του Βενιζέλου ότι ο δρόμος για την Πόλη περνά από την Οδησσό - και έστειλε το ελληνικό εκστρατευτικό σώμα ενάντια στους μπολσεβίκους το 1919 (υψηλή πολιτική κατά τον συγγραφέα του σχετικού άρθρου στο τεύχος της Εκθεσης), ούτε καν την πολιτική της δεύτερης βενιζελικής περιόδου (από τη Συνθήκη της Αγκυρας και της Λοζάνης μέχρι το ιδιώνυμο και τον δρακόντειο Νόμο περί Τύπου), αυτά σε Συνέδρια και με κόπο μόλις και αναφέρονται, ακόμη και από αυτούς που αποδεδειγμένα τα γνωρίζουν. Ομως, μερικά γεγονότα, κάποιες εκτιμήσεις, ορισμένες απόψεις που έχουν πια καταξιωθεί ακόμη και από τους αντιπάλους τους, θα έπρεπε να μπουν στη σωστή τους διάσταση - ή τουλάχιστον να αναφερθούν. Για παράδειγμα:
3. Το τεύχος-κατάλογος που κυκλοφόρησε στην Εκθεση. Είναι κρίμα που είναι γραμμένο από πραγματικά αξιόλογους και γνωστούς για το έργο τους σχετικά με τους πρόσφυγες επιστήμονες, που όμως τα εδώ άρθρα τους είναι μάλλον «στρογγυλεμένα» (με φωτεινή εξαίρεση τα άρθρα του Κιτρομηλίδη και του Δραγούμη). Δυστυχώς τελικά το τεύχος, που θα μπορούσε να αποτελέσει μια προσφορά στη βιβλιογραφία όπως συμβαίνει με πολλούς καταλόγους Εκθέσεων, τελικά δε διέφυγε από το «γενικό κλίμα» μιας άνευρης, απολιτικής και επίπεδης αναφοράς με γενικότητες και γνωστά στοιχεία (ένα άρθρο 8-10 σελίδων μαζί με τις εικόνες, μόνο ενημερωτικό μπορεί να είναι) σε ένα θέμα που μπορούσε να αποτελέσει αντικείμενο τουλάχιστον τριών ή και περισσότερων Συνεδρίων - με ουσιαστικό όμως προβληματισμό...
Συνεστίαση για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της οργανώνει η Ομοσπονδία Γυναικών Ελλάδας (ΟΓΕ), αύριο Κυριακή, 21 Γενάρη, στις 12.30 μ.μ., στο κέντρο MOSTROU (Λυσίου και Μνησικλέους 22, Πλάκα). Τραγουδούν οι: Αθηναϊκή Κομπανία - Κατερίνα Κόρου - Στάθης Αγγελόπουλος. Τηλέφωνα για πληροφορίες: 210.36.29.460 και 210.36.18.951
Αγωνιστικό καλωσόρισμα για το 2007 και ένα «ταξίδι» στην Κούβα που αντιστέκεται, διοργανώνουν αύριο Κυριακή 21 Γενάρη η «Νομαρχιακή Αγωνιστική Συνεργασία» (ΝΑΣ) και η Δημοτική Κίνηση «Πειραιάς Αναγέννηση». Στις 11 π.μ., στο δημοτικό κινηματογράφο «ΑΤΤΙΚΟΝ» (πλατεία Δημοτικού Θεάτρου - Αγίου Κωνσταντίνου 1), θα προβληθεί η ταινία «VIVA CUBA» και αμέσως μετά στις 12.30 θα κόψουν την πρωτοχρονιάτικη πίτα.
_ Εκδήλωση τιμής - συνεστίαση για τα 88 χρόνια ΚΚΕ και τα 60 χρόνια του ΔΣΕ διοργανώνουν, σήμερα Σάββατο 20.1.2007, στο κέντρο «Τσάμης» στις Παπαδάτες (ώρα 8.30 μ.μ.), οι ΚΟ Αράκυνθου και Μακρύνειας του ΚΚΕ και το Παράρτημα της ΠΕΑΕΑ Μακρύνειας - Θέρμου. Η εκδήλωση περιλαμβάνει προβολή εικόνων από την τρίχρονη εποποιία του ΔΣΕ, έκθεση βιβλίου και ζωγραφικής της ΕΑΜικής Αντίστασης και, βέβαια, πλούσιο μουσικοχορευτικό πρόγραμμα.
_ Η ΠΕΑΤΑΘ - ΔΣΕ διοργανώνει συνεστίαση, αύριο Κυριακή 21.1.07 ώρα 1.30 μ.μ. στο κοσμικό κέντρο «ΚΙΒΩΤΟΣ» (πρώην ΚΑΣΤΕΛΛΟ), Καυτατζόγλου και Ράλλη 26, Πατήσια. Για προσκλήσεις, Λυκούργου 9, 6ος όροφος - τηλ.: 210/3220183.
Η Πανελλήνια Ενωση Επαναπατρισθέντων Πολιτικών Προσφύγων (ΠΕΕΠΠ) θα πραγματοποιήσει τη συνεστίασή της την Κυριακή, 28 Γενάρη 2007, ώρα 12-17 στην Ταβέρνα «ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΙΒΩΤΟΣ» (πρώην Καστέλλο), οδός Καυτατζόγλου και Δ. Ράλλη 26, Κάτω Πατήσια. Πλούσιο Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα, Τραγούδια του Αγώνα, Λαϊκά, Ρεμπέτικα, Δημοτικά, Μαζικός χορός. Δηλώσεις συμμετοχής στα Κεντρικά Γραφεία της ΠΕΕΠΠ, Σωκράτους 79-81, 3ος όροφος και στα τηλ. 210/5230526, 210/5230534.