Ο Σταύρος Τάσσος |
-- Τα κλεμμένα από τα ασφαλιστικά ταμεία από τις αρχές της δεκαετίας του '50 μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '70 που συνολικά ανέρχονται σε πάνω από 73 δισεκατομμύρια ευρώ.
-- Τα πάνω από 15 δισεκατομμύρια ευρώ της εισφοροδιαφυγής.
-- Τα πάνω από 3,5 δισεκατομμύρια ευρώ που χάθηκαν στο Χρηματιστήριο στο διάστημα 1999-2002.
-- Τη μείωση των συντάξεων του Δημοσίου κατά 20-25% που επιβάλει ο νόμος Ρέππα.
-- Την παράταση των ορίων ηλικίας, που βαφτίζεται εθελοντική.
-- Στην κατάργηση του οκτάωρου.
-- Στις ευέλικτες σχέσεις εργασίας.
-- Στη μερική απασχόληση.
Για τους παραπάνω λόγους ψηφίζουμε δαγκωτό ΚΚΕ!
Για να τιμωρήσουμε και να μειώσουμε τη δύναμη του δικομματισμού.
Το λαϊκό κίνημα να αντισταθεί στα χειρότερα που έρχονται και από καλύτερες θέσεις να παλέψει για:
Βρισκόμαστε στην τελική ευθεία προς τις εκλογές και η συσπείρωση στην πολιτική του ΚΚΕ δυναμώνει. Σήμερα μιλούν στο «Ρ» προσωπικότητες της καλλιτεχνικής και κοινωνικής ζωής του τόπου, δηλώνοντας τη στήριξή τους στο ΚΚΕ, αλλά και την αναγκαιότητα να βγει ενισχυμένο σ' αυτή τη μάχη.
συνθέτης - ερμηνευτής
ηθοποιός
Πάνω σ' αυτά τα αποκαΐδια το ποτάμι της οργής πρέπει να αφυπνίσει τη μνήμη μας και να πούμε ένα "φτάνει πια, ΩΣ ΕΔΩ"! Γιατί δεν είναι απλώς ανίκανοι, είναι επικίνδυνοι. Πρέπει να δώσουμε ένα τέλος στο δικομματισμό. Στο μόνο υπεύθυνο όλης αυτής της απαράδεκτης κατάστασης. Αυτή η πολιτική κατάσταση πρέπει να σταματήσει. Πρέπει να πιστέψουμε ότι μπορούμε να δώσουμε ένα τέλος σ' όλους αυτούς που εκμεταλλεύονται τις ζωές τις δικές μας και των παιδιών μας. Που απεργάζονται ένα μέλλον εφιαλτικό για μας και τα παιδιά μας. Χωρίς δουλιά, αλλά απασχόληση με αμοιβές πείνας, χωρίς συντάξεις, μ' ένα περιβάλλον υπονομευμένο, μ' ένα μέλλον υποθηκευμένο στις τράπεζες και την ανεργία να μας απειλεί όλους.
Δεν είμαστε υπήκοοι των επιχειρήσεων, αλλά πολίτες αυτής της χώρας. Να σκεφτούμε τι κάναν και οι δύο πρωταγωνιστές του δικομματισμού όλα αυτά τα χρόνια εις βάρος των εργαζομένων και του περιβάλλοντος.
Η οργή να διαλύσει τη λήθη.
Μπορούμε να αλλάξουμε αυτά που μας πονάνε και να διαμορφώσουμε συνθήκες αντάξιες των προσδοκιών μας και των ονείρων μας. Γιατί με τα όνειρα θρέφουμε το παρόν και χτίζουμε το μέλλον.
Σ' αυτές τις εκλογές πρέπει να σταθούμε ευλαβικά πάνω στις στάχτες και ν' αποφασίσουμε την κατεύθυνση που θα δώσουμε στο ποτάμι της ζωής μας.
Ψηφίζουμε ΚΚΕ γιατί είναι η δύναμη που μπορεί να φέρει την αλλαγή σ' αυτό το εφιαλτικό τοπίο που έχει διαμορφωθεί στη ζωή μας και στο μέλλον μας. Γιατί στη διαχρονία του το ΚΚΕ έχει αποδείξει την αταλάντευτη στάση του ως προς την προστασία των δικαιωμάτων των εργαζομένων και ως προς την ανιδιοτέλεια των μελών του. Γιατί μ' ένα ΚΚΕ ισχυρό δε θα μπορούν να περάσουν τα ανόσια σχέδιά τους εις βάρος των εργαζομένων και του περιβάλλοντος. Γιατί μ' ένα ΚΚΕ ισχυρό μπορούν να πάρουν τα όνειρα εκδίκηση».
ηθοποιός ΚΘΒΕ
Κατανοούν πολλοί περισσότεροι σήμερα την ανάγκη να ενισχυθεί το ΚΚΕ. Ηρθε η ώρα να συμβάλουν με την ψήφο τους. Δεν πετάμε στα σύννεφα. Η ισχυροποίηση του ΚΚΕ θα βοηθήσει να δυναμώσει η αντίσταση και ο αγώνας των εργαζομένων, των απλών ανθρώπων για την ικανοποίηση των αναγκών τους, θα γίνει πιο αποτελεσματικός».
τραγουδιστής
«Αντε τώρα να εξηγείς τα πασιφανή και αυτονόητα των καιρών! Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα υπήρξα και ενεργό μέλος της νεολαίας (στα φοιτητικά μου χρόνια) αλλά και ταυτόχρονα διαγραφένος από ομάδα υπερεπαναστατών της εποχής (αν και κάπως αλλιώς θα τους χαρακτήριζα) θέτοντας έτσι τον εαυτό μου εκτός δράσης! Παρ' όλα αυτά υπήρξα πάντα ή σχεδόν πάντα συνοδοιπόρος της Αριστεράς και ιδιαίτερα των θέσεων του ΚΚΕ, αναγνωρίζοντας σ' αυτό τη διαρκή πάλη κατά των μεγάλων συμφερόντων (όπου και όπως αυτά εκφράστηκαν και εκφράζονται) με μοναδικό γνώμονα την προστασία των λιγότερο ευνοούμενων τάξεων της πατρίδας μας, τη στάση του απέναντι στα μεγάλα διεθνή προβλήματα (πόλεμος Κόσσοβου - Ιράκ) τη στάση του απέναντι στην ενταξιακή πολιτική της Ελλάδας (εκφρασμένη κύρια από τα δύο μεγάλα κυβερνητικά κόμματα) για την ΕΟΚ και τέλος στις θέσεις του για επιμέρους ζητήματα πολιτισμού, οικολογικής προστασίας (αν και πιστεύω ότι λόγω των καιρών αναδεικνύεται πια σαν ένα μείζον πολιτικό ζήτημα).
Ψηφίζω λοιπόν ΚΚΕ για να ενώσω την ψήφο μου με εκείνη των χιλιάδων ανθρώπων που ξέρουν και θέλουν να αντιστέκονται, που ξέρουν να διαδηλώνουν, που νοιάζονται για τα μελλούμενα και ανησυχούν βαθιά για την ανυπαρξία πολιτικής προστασίας (όπως αυτές εκφράστηκαν από τις πολιτικές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ) απέναντι σε ζητήματα όπως το δικαίωμα στη δουλιά, το Ασφαλιστικό, η Παιδεία, της προστασίας του περιβάλλοντος και τέλος γιατί χρωστάω ένα καλύτερο μέλλον στα δυο μου παιδιά...».