Ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του Κόμματος
«Με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα για το Νερό το ΚΚΕ καλεί τον ελληνικό λαό, τις συνδικαλιστικές οργανώσεις και τους επιστημονικούς φορείς να συντονίσουν την πάλη τους ενάντια στην πολιτική της ΕΕ και των κομμάτων που την υπηρετούν, που εμπορευματοποιεί το βασικότερο φυσικό αγαθό, υποβαθμίζει και καταστρέφει πολλούς υδροφορείς και αγωνιστικά να διεκδικήσουν:
Το ΚΚΕ καλεί όλα τα λαϊκά στρώματα και τους προοδευτικούς επιστήμονες να ενωθούν σε ένα Λαϊκό Αντιιμπεριαλιστικό Μέτωπο με στόχο τη λαϊκή εξουσία, για μια άλλη πολιτική στους υδάτινους πόρους, που θα υπηρετεί το λαό και τις ανάγκες του, με κύρια χαρακτηριστικά:
Eurokinissi |
Ειδικότερα, οι ιθύνοντες της ΕΥΔΑΠ ανακοίνωσαν ότι σχεδιάζουν και νέες αυξήσεις στα τιμολόγια νερού και αποχέτευσης. Δεν ανακοίνωσαν το ακριβές ποσοστό των αυξήσεων, λέγοντας μόνο ότι αυτό θα κυμανθεί στο ύψος του πληθωρισμού. Επιπλέον, παρότι ο λαός του Λεκανοπεδίου πληρώνει αδρά τέλη αποχέτευσης, ανακοίνωσαν ότι σχεδιάζουν την επιβολή ειδικού τέλους βιολογικού καθαρισμού «ψυτταλειόσημο», με σκοπό να καλυφθεί το κόστος διαχείρισης και λειτουργίας των έργων της Ψυττάλειας, το οποίο κυμαίνεται γύρω στα 10 εκατ. ευρώ το χρόνο.
Οπως ανακοίνωσαν, τα απολήψιμα αποθέματα στους ταμιευτήρες ανέρχονται σε 745 εκατ. κυβικά, δηλαδή κατά 350 εκατ. κυβικά λιγότερα από πέρσι. Η ποσότητα αυτή, δήλωσε ο πρόεδρος της ΕΥΔΑΠ Κ. Κωστούλας, ισοδυναμεί με το νερό που θα κατανάλωναν οι κάτοικοι της Αττικής για 10 μήνες. Οπως συμπλήρωσαν, η ΕΥΔΑΠ μετά από 4 χρόνια άρχισε εδώ και 2,5 μήνες να αντλεί νερό και από την Υλίκη. Ειδικότερα από αυτήν αντλεί 350.000 κυβικά την ημέρα, όταν η ημερήσια κατανάλωση στην Αττική φτάνει το 1.100.000 κυβικά.
Βέβαια, ο λόγος για τις νέες αυξήσεις των τιμολογίων της ΕΥΔΑΠ δεν είναι η λειψυδρία, αλλά η αύξηση της κερδοφορίας της, η οποία εξυπηρετεί τους σχεδιασμούς της κυβέρνησης για περαιτέρω ιδιωτικοποίηση της επιχείρησης, με την πώληση μετοχών της σε κάποιους από τους πολυεθνικούς κολοσσούς διαχείρισης νερού που την πολιορκούν εδώ και καιρό, όπως έγραψε και ο «Ρ».
Σημειώνουμε ότι η ΕΥΔΑΠ, από την ιδιωτικοποίησή της το 2000 μέχρι σήμερα παρουσιάζει συνεχή αύξηση της κερδοφορίας της. Σύμφωνα με την τελευταία ανακοίνωση της επιχείρησης, τα κέρδη της, μετά από φόρους, το πρώτο 9μηνο του 2007 έφτασαν στα 34,48 εκατ. ευρώ, έναντι 27,18 εκατ. ευρώ το αντίστοιχο διάστημα του 2006, δηλαδή αυξήθηκαν κατά 27%! Κέρδη που οφείλονται στα «χαράτσια» που πληρώνει ο λαός του Λεκανοπεδίου, καθώς την τελευταία επταετία τα τέλη αποχέτευσης αυξήθηκαν κατά 65%, ενώ η τιμή του νερού μέχρι και 145%!
Δυναμική κινητοποίηση των κατοίκων της περιοχής ενάντια στην εγκατάσταση μονάδας λιθάνθρακα
«Οχι στην απελευθέρωση της ενέργειας»! Με αυτό το κεντρικό σύνθημα, χιλιάδες κάτοικοι από όλη την Εύβοια, συμμετείχαν σε ένα από τα μεγαλύτερα συλλαλητήρια του νησιού, ενάντια στην κατασκευή μονάδας παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος με λιθάνθρακα που προγραμματίζει να κατασκευάσει ο επιχειρηματικός όμιλος ΤΕΡΝΑ. Η μονάδα του λιθάνθρακα αναμένεται να κατασκευαστεί στην περιοχή Φούρνοι, σε απόσταση μόλις δύο χιλιομέτρων από τα σπίτια.
Οι κάτοικοι της περιοχής διεκδικούν «Ρεύμα φτηνό για όλο το λαό» και «ανάπτυξη της περιοχής με βάση τα λαϊκά συμφέροντα». Παράλληλα, τονίστηκε η ανάγκη να μην εστιαστεί η διεκδίκηση αποκλειστικά στο ζήτημα του λιθάνθρακα, αλλά συνολικά κατά της πολιτικής της απελευθέρωσης και της ιδιωτικοποίησης της ενέργειας, γιατί μόνο έτσι ο αγώνας μπορεί να έχει αποτέλεσμα.
Οσο, δηλαδή, επισημάνθηκε, τα μονοπώλια ελέγχουν και εκμεταλλεύονται τις πηγές ενέργειες, οι συνέπειες θα είναι καταστροφικές και για τους εργαζόμενους και για το περιβάλλον. Το ΚΚΕ κάλεσε τον κόσμο και τους παρευρισκόμενους να συσπειρωθούν και να παλέψουν κατά των συμφερόντων των πολυεθνικών στην ενέργεια, για αποκλειστικά ενιαίο και δημόσιο κοινωνικό φορέα ενέργειας που θα υπηρετεί τις λαϊκές ανάγκες και θα προστατεύει το περιβάλλον.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκε αντιπροσωπεία της ΝΕ Εύβοιας του ΚΚΕ και ο Γιώργος Μαρίνος, βουλευτής του Κόμματος, ο οποίος στο χαιρετισμό του επισήμανε ότι όσα βιώνουν σήμερα οι εργαζόμενοι της περιοχής, είναι αποτέλεσμα της πολιτικής που εφαρμόζει η ΕΕ και οι εκάστοτε ελληνικές κυβερνήσεις. Καμία εμπιστοσύνη στη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που έχουν την ευθύνη για την απελευθέρωση της ενέργειας, τόνισε ο Γ. Μαρίνος και κάλεσε τους εργαζόμενους να σταθούν αυστηρά απέναντι στις πολιτικές των κομμάτων.
Μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα της περιοχής τους από βιομηχανικά λύματα, καταγγέλλουν αγρότες του Δήμου Γαλλικού στο Νομό Κιλκίς, οι οποίοι απαιτούν άμεσες ενέργειες από το Γραφείο Περιβάλλοντος της Νομαρχίας.
Οπως τονίζουν σε έγγραφό τους κάτοικοι του Γαλλικού, απευθύνθηκαν σε ιδιωτική εταιρεία για ανάλυση του δείγματος νερού που αντλούσαν με τις γεωτρήσεις τους, καθώς μετά το πότισμα των αγροτεμαχίων τους δημιουργούνταν αλατώδη ιζήματα (ασπρίζει το χωράφι). Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι κοντά στον ποταμό και από τις δύο όχθες του, το νερό ήταν ακατάλληλο ακόμη και για άρδευση. «Το γεγονός αυτό μας αναγκάζει πλέον να σταματήσουμε να βάζουμε δυναμικές καλλιέργειες, αφού πλέον δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για άρδευση. Ετσι, μπορούμε να καλλιεργήσουμε μόνο τα σιτηρά, επειδή δε χρειάζονται άρδευση, γεγονός που μειώνει το εισόδημά μας τουλάχιστον κατά 80% σε σχέση με τα εισοδήματα, που θα εισπράτταμε από τις δυναμικές καλλιέργειες», τονίζεται στο έγγραφο των κατοίκων.