Με το σύνθημα, που αναγράφεται στον τίτλο του θέματος να δεσπόζει στην κεφαλή της πορείας, μαθητές από διάφορα σχολεία της Πάτρας διαδήλωσαν χτες το πρωί στους κεντρικούς δρόμους της πόλης, ενάντια στην αντιεκπαιδευτική πολιτική της κυβέρνησης αλλά και στο προχτεσινό κρούσμα αυταρχισμού, που σημειώθηκε σε βάρος στελέχους της ΚΝΕ σε σχολείο, όταν ο διευθυντής του 7ου Ενιαίου Λυκείου Πατρών, Κυριάκος Μπουρογιάννης, κάλεσε την Ασφάλεια Πατρών με την προτροπή ότι ένα ύποπτο άτομο κινείται έξω από το σχολείο.
Οι μαθητές, παρά τις απειλές και τους προπηλακισμούς ορισμένων διευθυντών με χαρακτηριστική περίπτωση στο 5ο Ενιαίο Λύκειο όπου διευθυντής και αστυνομία δεν επέτρεψαν σε μαθητές να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση, έδωσαν δυναμικό «παρών», αποδεικνύοντας στην πράξη πως τα προβλήματα που έχει προκαλέσει η αντιεκπαιδευτική μεταρρύθμιση δίνουν το έναυσμα για αγωνιστικές κινητοποιήσεις.
Σε συγκέντρωση της Οργάνωσης Σπουδάζουσας Πάτρας της ΚΝΕ μίλησε ο Δημήτρης Αρβανιτάκης, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ
Ιδιαίτερα αναδείχτηκε η ανάγκη της συσπείρωσης του λαού ενάντια στον πόλεμο κατά του Ιράκ, στην εμπλοκή της χώρας στους ΝΑΤΟικούς σχεδιασμούς, στις καπιταλιστικές αναδιαρθρώσεις, στις «ελαστικές» εργασιακές σχέσεις, με παράλληλη οικοδόμηση συμμαχιών ενάντια σε αυτή την πολιτική και αιτήματα που στρέφονται ενάντια στα μονοπώλια και στον ιμπεριαλισμό.
Στην ομιλία του το στέλεχος του Κόμματος αποκάλυψε, μεταξύ άλλων, τη στάση των κομμάτων που έχουν συμβιβαστεί με το ισχύον πολιτικό σύστημα σε σχέση με το λαϊκό κίνημα, σημειώνοντας χαρακτηριστικά: «Απέναντι στο ογκούμενο λαϊκό κίνημα, οι δυνάμεις του ΠΑΣΟΚ - μέσω της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ - του ΣΥΝ και ορισμένων, όπως τροτσκιστές, Α/συνέχεια, προσπαθούν να προωθήσουν την κυβερνητική πολιτική με τη συγκρότηση φόρουμ. Οι εργαζόμενοι, η νεολαία, οι ριζοσπαστικές δυνάμεις πρέπει να απαντήσουν μαχητικά και είμαστε σίγουροι ότι οι προσπάθειες αποπροσανατολισμού θα πέσουν στο κενό. Αυτά τα κόμματα, όπως ο ΣΥΝ, κάθε φορά που οι εκπρόσωποι του ιμπεριαλισμού δρομολογούν αντιλαϊκά μέτρα και το λαϊκό κίνημα κάνει βήματα προς τα μπρος, βάζουν πλάτη να περάσει η αντιλαϊκή πολιτική.
Ο ΣΥΝ, το 1992, υπέγραψε τη Συνθήκη του Μάαστριχτ, τάσσεται υπέρ της ΕΕ, στηρίζει τα σχέδια Ανάν για τη διχοτόμηση ουσιαστικά της Κύπρου, έβαλε πλάτη να περάσει η πολιτική του ΠΑΣΟΚ στις δημοτικές εκλογές. Απέναντι σε αυτή την πολιτική πρακτική, ο λαός και η νεολαία καλούνται να βγάλουν συμπεράσματα».
«Η μόνη απάντηση στον ιμπεριαλισμό - συνέχισε ο ομιλητής - είναι η αντιιμπεριαλιστική πάλη του ελληνικού λαού και των λαών όλου του κόσμου. Ο σοσιαλισμός είναι η μόνη απάντηση στην καπιταλιστική βαρβαρότητα». Και κατέληξε: «Στη Θεσσαλονίκη, ενόψει της Συνόδου Κορυφής των Ευρωπαίων ηγετών, τα στρατόπεδα θα είναι δύο. Στο ένα στρατόπεδο θα είναι οι "15" και οι υποταγμένοι, και στο άλλο η εργατική τάξη, η μικρομεσαία αγροτιά, η νεολαία, μαζί με τους λαούς των Βαλκανίων και όλου του κόσμου. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις να δημιουργηθεί ένα ισχυρό λαϊκό ρεύμα και να δυναμώσει η αντιιμπεριαλιστική πάλη των λαών ενόψει και της Συνόδου στη Θεσσαλονίκη».
Το Κυπριακό, η Σύνοδος της Κοπεγχάγης αλλά και η τιμημένη ιστορία του λαϊκού και νεολαιίστικου κινήματος στη χώρα μας είναι μερικά μόνο από τα θέματα που συζητούν μέλη και οι φίλοι της ΚΝΕ στις ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις που πραγματοποιούν οι οργανώσεις της σε όλη τη χώρα. Ανάμεσά τους ξεχωρίζουν αυτές για το Δημοκρατικό Στρατό και τον ΕΛΑΣ, στη Λαμία και την Κρήτη αντίστοιχα. Συγκεκριμένα οι εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται αυτές τις μέρες είναι:
-- Η Νομαρχιακή Οργάνωση ΤΕΙ Λάρισας διοργανώνει, στις 12 το μεσημέρι, εκδήλωση με θέμα τη Σύνοδο Κορυφής στην Κοπεγχάγη. Θα πραγματοποιηθεί στο μεγάλο αμφιθέατρο του ΤΕΙ και θα μιλήσουν ο Χρ. Χαλκιάς, μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ και ο Αντ. Κακαράς, αρχιπλοίαρχος ε.α. και εκπρόσωπος της Κίνησης για την Εθνική Αμυνα.
-- Η Νομαρχιακή Οργάνωση Μυτιλήνης πραγματοποιεί στις 5 το απόγευμα εκδήλωση για το Κυπριακό, στο κτίριο Γεωγραφίας του πανεπιστημίου, στο παλιό «Ξενία».
-- Η Νομαρχιακή Οργάνωση Χίου, στις 6 το απόγευμα, στο Τμήμα Ναυτιλίας του πανεπιστημίου για την απελευθέρωση των ακτοπλοϊκών γραμμών.
-- Η Οργάνωση Ικαρίας διοργανώνει στις 6 το απόγευμα, στο Δημοτικό Θέατρο Ραχών, εκδήλωση για τα 35 χρόνια της ΚΝΕ. Θα μιλήσει ο Φώτης Καρούτσος, γραμματέας της οργάνωσης.
-- Στις 5 μ.μ. συγκέντρωση - εκδήλωση στο σημείο που δολοφονήθηκαν εκατοντάδες αγωνιστές της ΕΑΜικής Αντίστασης και του ΔΣΕ στη Λαμία.
-- Στις 5.40 μ.μ. πορεία στους κεντρικούς δρόμους της Λαμίας.
-- Στις 6.30 μ.μ. εκδήλωση στο Δημοτικό Θέατρο, όπου θα μιλήσει ο Γ. Χώτος, μέλος της Γραμματείας της ΚΕ του ΚΚΕ και γραμματέας της Επιτροπής Περιοχής Θεσσαλίας του Κόμματος.
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει:
-- Αφιξη στα Ανώγεια στις 11 το πρωί.
-- Στις 11.30, εκδήλωση στην περιοχή Σφακάκι, όπου και δόθηκε η νικηφόρα μάχη του ΕΛΑΣ με τους Γερμανούς. Θα πάρουν μέρος και θα καταθέσουν τις προσωπικές τους μαρτυρίες, αντάρτες που πήραν μέρος στη μάχη.
-- Στις 2 το μεσημέρι, συνεστίαση στην παραδοσιακή ταβέρνα, «Ντελίνα» και στις 6.30 το απόγευμα αναχώρηση.
Λειτουργεί, σε καθημερινή βάση, το παζάρι για τις γιορτές των Χριστουγέννων, που διοργανώνει η Παναθηναϊκή Επιτροπή για τη Διεθνή Υφεση και Ειρήνη (ΠΕΔΥΕ), με μεγάλη συλλογή εκλεκτών δώρων και πολύ προσιτές τιμές. Το παζάρι «φιλοξενείται» στα γραφεία της ΠΕΔΥΕ (Θεμιστοκλέους 56, 1ος όροφος) και θα διαρκέσει μέχρι την Τετάρτη 15 του Γενάρη 2003, με ώρες λειτουργίας 9-2 π.μ. και 6-8 π.μ.
Το 2ο Τακτικό Συνέδριο της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Αντιστασιακών Οργανώσεων(ΠΟΑΟ), της Ομοσπονδίας που συσπειρώνει όλες τις ΕΑΜογενείς Οργανώσεις της Εθνικής Αντίστασης, πραγματοποιείται το Σάββατο 14.12.2002, στην αίθουσα των Οικοδόμων (Βερανζέρου 1, πλατεία Κάνιγγος).
Η έναρξη των εργασιών του συνεδρίου θα γίνει στις 9 το πρωί. Τα θέματα που θα απασχολήσουν τους συνέδρους είναι:
α) Ο απολογισμός δράσης του απερχόμενου Διοικητικού Συμβουλίου και
β) Εκλογή νέου ΔΣ και νέας Εξελεγκτικής Επιτροπής.
Παρακολουθήστε στην τηλεόραση του «902» σήμερα Πέμπτη: