Η ψήφιση των αντεργατικών νόμων για μισθούς και συμβάσεις αποθράσυνε τους εργοδότες
Σύμφωνα με τα στοιχεία του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας (ΣΕΠΕ), από τις 14/2/2012 ως τις 15/5/2012 - μετά την ψήφιση του ν. 4046/2012 - σε 16.338 επιχειρήσεις, που απασχολούν 64.201 εργαζόμενους, επιβλήθηκαν μειώσεις μεσοσταθμικά 23%. Πιο συγκεκριμένα, σε 263 επιχειρήσεις με 13.829 εργαζόμενους επιβλήθηκαν, μέσω επιχειρησιακών συμβάσεων, μειώσεις μισθών από 17,5% έως και 40%. Σε 16.075 επιχειρήσεις, με 50.372 εργαζόμενους επιβλήθηκαν μειώσεις μέσω ατομικών συμβάσεων κατά μέσο όρο 22,9%. Μέσα σε 45 μέρες σχεδόν διπλασιάστηκε ο αριθμός των επιχειρήσεων που επέβαλαν μειώσεις μισθών: Το διάστημα 14/2/2012-31/3/2012 είχαν επιβληθεί σε 7.825 επιχειρήσεις μειώσεις μισθών από 17,5% έως και 30%, που αφορούσαν 33.133 εργαζόμενους.
Το διάστημα 1/1/2012-31/1/2012 με το άρθρο 37 του ν. 4024/2011 υπογράφηκαν μόλις 53 επιχειρησιακές συμβάσεις (σ.σ. οι 44 με ενώσεις προσώπων, οι 8 με επιχειρησιακά σωματεία και 1 με διαιτητική απόφαση), καθώς από 1/2/2012 οι εργοδότες ανέμεναν την εφαρμογή του νέου Νόμου (4046/2012).
To 54% των νέων συμβάσεων αντιστοιχεί σε συμβάσεις πλήρους απασχόλησης. Είναι χαρακτηριστικό της ολοένα αυξητικής τάσης της ελαστικής εργασίας ότι το 2010 οι συμβάσεις εργασίας πλήρους απασχόλησης αντιπροσώπευαν το 67% των νέων συμβάσεων και το 2011 το 56,5%. Οι συμβάσεις εκ περιτροπής εργασίας αντιπροσώπευαν το 6,8% των νέων συμβάσεων το 2010, το 10,6% των νέων συμβάσεων το 2011 και το α' τετράμηνο του 2012 το 11%. Οι συμβάσεις μερικής απασχόλησης αυξήθηκαν από 26,2% το 2010, σε 32,9% το 2011 και το α' τετράμηνο του 2012 σε 35%. Το α' τετράμηνο του 2012 μετατράπηκαν 28.796 συμβάσεις εργασίας πλήρους απασχόλησης σε ευέλικτες συμβάσεις. Ο αριθμός αυτός είναι κατά 43,6% αυξημένος σε σχέση με το α' τετράμηνο του 2011.
Μαζικά οι εργατοτεχνίτες του ναυπηγείου Σπανόπουλου συμμετείχαν χτες στην 24ωρη απεργία, που κήρυξαν τα ταξικά σωματεία της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης, απαιτώντας την υπογραφή για την ανανέωση της Τοπικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας για το 2012. Οι εργάτες απεργώντας μαζικά έδωσαν και την κατάλληλη απάντηση στην καταδικαστική απόφαση που εκδόθηκε προχτές το βράδυ από το μονομελές Πρωτοδικείο Πειραιά και μάλιστα με συνοπτικές διαδικασίες, όπου χαρακτηρίζει την απεργία τους καταχρηστική (οι πρώτες πληροφορίες ανέφεραν ότι είχε χαρακτηριστεί παράνομη), ύστερα από την αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που κατέθεσε ο επιχειρηματίας αξιώνοντας η απεργία να χαρακτηριστεί παράνομη και καταχρηστική.
Ο αγώνας που από το Γενάρη ξεκίνησαν οι εργατοτεχνίτες της Ζώνης συσπειρωμένοι στα ταξικά τους συνδικάτα για την υπογραφή ικανοποιητικής Τοπικής Συλλογικής Σύμβασης (με αποτέλεσμα μέχρι σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία των επιχειρήσεων της Ζώνης να έχει υπογράψει τη Σύμβαση) έχει μεταφερθεί εδώ και τρεις μέρες στο ναυπηγείο Σπανόπουλου. Ο εργοδότης από τις 30 του Απρίλη, ανάγκασε εργατοτεχνίτες, με τον εκβιασμό της απόλυσης, ενώ αρκετοί -σύμφωνα με δικές τους δηλώσεις -δε γνώριζαν ότι υπέγραφαν να συστήσουν Ενωση Προσώπων, με βάση τους εκτρωματικούς αντεργατικούς νόμους όπως ο 4046/2012 και να επιβάλει επιχειρησιακή σύμβαση που κατέβασε τα μεροκάματα από τα περίπου 100 ευρώ μεικτά που προβλέπει η Τοπική Σύμβαση της Ζώνης στα 35 ευρώ μεικτά και αυξάνοντας το ωράριο από 7ωρο, 5νθήμερο, 35ωρο, σε 8ωρο.
Στη σύσταση της Ενωσης Προσώπων στηρίχθηκε και το δικαστήριο κατά τη προχτεσινή δίκη και χαρακτήρισε την απεργία των εργατών στο ναυπηγείο ως καταχρηστική, παρά το γεγονός ότι επί τόπου κατατέθηκε από τους εργάτες δήλωση με τις υπογραφές τους ότι «αποχωρούμε από την συσταθείσα Ενωση Προσώπων και ως εκ τούτου δεν αποτελούμε πλέον μέλη της. Αναγνωρίζουμε ως νόμιμο συνδικαλιστικό φορέα εκπροσώπησής μας το κλαδικό μας Συνδικάτο, του οποίου ποτέ δεν πάψαμε να είμαστε μέλη και στο οποίο απευθυνθήκαμε να διεκδικήσει την υπογραφή Επιχειρησιακής ΣΣΕ». Τη χτεσινή απεργία κάλυψε το Εργατικό Κέντρο Πειραιά.
«Ενα καινούριο συνδικαλιστικό κίνημα πρέπει να πιέσει και να έχει μισθούς αλληλεγγύης που να μην έχουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις (...) Μέρος μιας αριστερής πολιτικής είναι να έχουμε μισθούς που να μπορούμε να τους δικαιολογήσουμε»!
Εκλογές για τα νέα όργανα του Πανελλήνιου Συλλόγου Φυσικοθεραπευτών θα γίνουν αύριο, Κυριακή, στα κεντρικά γραφεία του Συλλόγου στην Αττική (Λ. Αλεξάνδρας 34) και στα παραρτήματά του στην υπόλοιπη χώρα. Η Αγωνιστική Συσπείρωση Φυσικοθεραπευτών (ΑΣΦ) καλεί τους φυσικοθεραπευτές να στηρίξουν τις αγωνιστικές ριζοσπαστικές δυνάμεις στο σύλλογο, για «ισχυρό εργατικό κίνημα αντίστασης και ανατροπής της αντιλαϊκής πολιτικής». Η ΑΣΦ διεκδικεί - ανάμεσα σε άλλα - μαζί με τους εργαζόμενους, τους ασθενείς, τους συνταξιούχους, ένα αποκλειστικά δημόσιο και δωρεάν σύστημα Υγείας - Πρόνοιας - Ειδικής Αγωγής με απαγόρευση της επιχειρηματικής δράσης σε αυτούς τους ευαίσθητους κοινωνικούς τομείς. Στο πλαίσιο ενός τέτοιου δημόσιου συστήματος Υγείας - Πρόνοιας θα εξασφαλίσει μόνιμη και σταθερή δουλειά κάθε φυσικοθεραπευτής.