Sportidea |
Ο Πύρρος Δήμας |
Στον κλασικό αθλητισμό, αν και το πρόγραμμα απαρτίζεται από προκριματικούς, οι αθλητές και αθλήτριές μας θα «παλέψουν» προκειμένου να περάσουν στους τελικούς των αθλημάτων τους. Πιο συγκεκριμένα, τα βλέμματα αναμένεται να συγκεντρώσουν οι προκριματικοί των 100 μέτρων των ανδρών, του τριπλού γυναικών καθώς και του άλματος επί κοντώ. Εκεί αγωνίζονται τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού στίβου που έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες να περάσουν στην επόμενη φάση και, γιατί όχι; να κάνουν και την εμφάνισή τους στον τελικό.
Αναλυτικότερα, πρώτη θα εμφανιστεί στις 09.25 η Φανή Χαλκιά στην 3η προκριματική σειρά των 400 μέτρων μετ' εμποδίων γυναικών. Η 25χρονη αθλήτρια θα κυνηγήσει, στην πρώτη της Ολυμπιακή παρουσία, το εισιτήριο για τους ημιτελικούς της Κυριακής. Τη σκυτάλη θα πάρει η Αργυρώ Στρατάκη, που συνεχίζει τις προσπάθειές της στο έπταθλο με τους αγώνες του μήκους (10.00), του ακοντισμού (19.45) και 800 μέτρων (21.40) και ελπίζει σε καλή βαθμολογία που θα της επιτρέψει να κάνει το όνειρο πραγματικότητα και να ανέβει στο βάθρο σήμερα το βράδυ. Στις 10.45, ο 30χρονος Σάββας Παναβόγλου θα διεκδικήσει την πρώτη του διάκριση σε Ολυμπιακούς Αγώνες, περνώντας από τους προκριματικούς της δισκοβολίας. Ελάχιστα λεπτά μετά (10.50), δύο μεγάλες ελπίδες των 100 μέτρων, οι Γιώργος Θεοδωρίδης και Χριστόφορος Χοΐδης αγωνίζονται στην 3η και 4η προκριματική σειρά αντίστοιχα.
Sportidea |
Η Ολγα Βασδέκη |
Ο βασικός αντίπαλος του στίβου, σε ό,τι αφορά στο σημερινό πρόγραμμα, είναι η άρση βαρών. Ο τρεις φορές Ολυμπιονίκης, στις τελευταίες Ολυμπιάδες, Πύρρος Δήμας, θα επιδιώξει να ξεπεράσει τόσο τα προβλήματα τραυματισμού, που τον έχουν ταλαιπωρήσει το τελευταίο διάστημα - ακόμα και πριν λίγες μέρες - όσο και τους αντιπάλους του που «διψούν» για να ανέβουν στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία των 85 κιλών (20.00). Μία ακόμα «χρυσή» διάκριση του Ελληνα πρωταθλητή θα προσπαθήσουν να «κόψουν» κυρίως ο Κινέζος Αϊζούν Γιουάν, που έχει επίδοση ίδια με του Δήμα, και ο Ρουμάνος Βαλέριου Καλαντσέα. Μαζί με τον Πύρρο Δήμα αγωνίζεται και ο Γιώργος Μαρκουλάς από τα Γιάννενα, που θα κυνηγήσει να κάνει ένα κρυφό του όνειρο πραγματικότητα και να βρεθεί στην καλύτερη δυνατή θέση μέσα σε τόσους δυνατούς αντιπάλους. Στις 16.30 αγωνίζεται η Βασιλική Κασάπη, 21 ετών, στην κατηγορία των +75 κιλών. Η Ελληνίδα αθλήτρια ήταν 3η στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην κίνηση του αρασέ.
Μετά από μία συγκλονιστική πορεία μέχρι τώρα και μία απροσδόκητη πρόκριση, το δίδυμο Θάλειας Κουτρομανίδου-Βασιλικής Αρβανίτη καλείται να αντιμετωπίσει τις Πολ και Ράου από τη Γερμανία (22.00) για να περάσει στους προημιτελικούς του αθλήματος.
Να ξορκίσει τον κακό της εαυτό μετά τη συντριβή από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Λιθουανία, θέλει η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη φιλοξενούν την αντίστοιχη της Αγκόλα και θέλουν πάση θυσία τη νίκη στο σημερινό ματς (22.15).
Μετά την άνετη και ξεκούραστη νίκη της Εθνικής ανδρών επί της Αιγύπτου με 15-4, σειρά έχει η Αυστραλία. Στις 17.45, οι Ελληνες παίκτες θα επιδιώξουν να πάρουν τη νίκη για να διατηρήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση.
Στους ημιτελικούς των 10 μέτρων Πλατφόρμας αγωνίζονται σήμερα οι Παππά και Παπαβασιλείου.
Μία νίκη επί της Ουκρανίας (16.30), σαφώς θα άλλαζε το άσχημο κλίμα που υπάρχει στην Εθνική ομάδα των γυναικών, ειδικά μετά την πρόκριση της αντίστοιχης των ανδρών στα προημιτελικά.
Νωρίς το πρωί (09.25) αγωνίζονται τρεις Ελληνες αθλητές στο Ομαδικό. Οι Αλέξανδρος Καραγεωργίου, Γιώργος Καλογιαννίδης και Απόστολος Νάνος αντιμετωπίζουν τους Ουκρανούς Χράτσοφ, Ρούμπαν και Σερντιούκ με στόχο να προκριθούν στα προημιτελικά, που θα διεξαχθούν στις 10.30. Να σημειωθεί ότι οι ημιτελικοί ξεκινούν στις 15.45 και οι τελικοί, μία ώρα αργότερα.
Η τριάδα Γιώργου Χειμωνέτου, Δημήτρη Γεωργαλή και Λάμπρου Βασιλόπουλου ανεβαίνει στις σέλες και δοκιμάζεται στους προκριματικούς Ομαδικού σπριντ (16.30).
Στο Μαρκόπουλο θα αγωνιστούν οι Γιώργος Σαλαβαντάκης και Βαγγέλης Λιόγκρης. Ο πρώτος θα επιδιώξει την επιτυχία στους προκριματικούς του σκιτ (10.00) ενώ ο δεύτερος θα προσπαθήσει να κάνει μία πολύ καλή εμφάνιση στις τρεις στάσεις από τα 50 μέτρα με τουφέκι (09.00).
Το τριπλούν είναι από τα πιο επικίνδυνα αγωνίσματα, γιατί τα πόδια δέχονται πολύ μεγάλες επιβαρύνσεις στη διάρκεια της προσπάθειας. Τόσο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, όσο και στα άλλα κορυφαία διεθνή πρωταθλήματα υπάρχουν προκριματικοί αγώνες από τους οποίους προκρίνονται στον τελικό οι αθλητές που θα ξεπεράσουν το όριο που θέτουν οι διοργανωτές ή τουλάχιστον οι δώδεκα καλύτεροι με βάση τις επιδόσεις των προκριματικών.
Ακυρο θεωρείται το άλμα όταν το παπούτσι του αθλητή αφήσει ίχνος στην πλαστελίνη της «γραμμής αναπήδησης» στο πρώτο «χοπ».