SUPER LEAGUE 1
Το «ερυθρόλευκο εξπρές» και οι Θεσσαλονικείς

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής

Eurokinissi Sports

Με τη 13η αγωνιστική της Super League 1 έπεσε η αυλαία του πρωταθλήματος για το 2020, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, στο κατόπι του να παραμένουν Αρης και ΠΑΟΚ και με την ΑΕΚ να χάνει κι άλλο έδαφος.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-1 τον Παναθηναϊκό, καθώς αποδείχθηκε πιο ουσιαστικός, ειδικά στο τελευταίο ημίωρο, ενώ από την άλλη οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τις βασικές απουσίες τους (Διούδης, Κουρμπέλης) ούτε είχαν αποτελεσματικότητα. Το πρώτο μέρος ήταν μέτριο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Σβιντέρσκι (11') και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν με τον Αϊτόρ (16'). Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και βρήκε το καθοριστικό γκολ με τον Ιγκνασον (64'), ενώ είχε και δοκάρι με τον Αουγκούστο (77'). Λίγο έλειψε πάντως ο Παναθηναϊκός να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά ο Χατζηγιοβάννης στο 88' έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2.

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Φορτούνη πέτυχε μία ακόμα ευρεία νίκη, αυτή τη φορά επί της ΑΕΛ με 5-1. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Σουντανί στο 25', στο 31' ο Πινάκα έκανε το 1-1, λίγο πριν από την ανάπαυλα όμως (40') ο Ελ Αραμπί έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως και απλοποίησε τα πράγματα με σκόρερ τους Μασούρα (65'), Μπρούμα (79') και ξανά τον Ελ Αραμπί (88'), ενώ είχε και δύο δοκάρια.

2ος πίσω του παραμένει ο Αρης, που πήρε επιβλητικό «διπλό» στο Ηράκλειο, 3-0 επί του ΟΦΗ. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μπερτόλιο με τα γκολ του στο 29' και στο 42', ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματίγια στο 76'.

Οσο για την ΑΕΚ, απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από την κορυφή με το 2-2 που παραχώρησε στον Βόλο. Το ματς στη Ριζούπολη ήταν γεμάτο ένταση και ανατροπές: Η «Ενωση» άνοιξε το σκορ με τον Τάνκοβιτς μόλις στο 3', η ανάπαυλα όμως βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 2-1, χάρη στα γκολ των Φεράρι (15') και Ουάρντα (34'). Για την ΑΕΚ «το έσωσε» ο Ανσαριφάρντ με το γκολ της ισοφάρισης στο 71', ενώ στο υπόλοιπο το ματς έγινε «ροντέο»: Χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και σημειώθηκαν τρεις αποβολές, δύο για την ΑΕΚ (Παουλίνιο, Σάκχοφ) και μία για τον Βόλο (Κολόμπο).

Στο Αγρίνιο, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε πολύτιμο «διπλό» νικώντας 1-0 τον Παναιτωλικό, με γκολ του Φερνάντεθ στο 34'. Το πιο αξιοσημείωτο συμβάν στον αγώνα, πάντως, ήταν η ακύρωση γκολ των γηπεδούχων καθ' υπόδειξη του VAR... μετά από 8 λεπτά! Προκλήθηκε έτσι μεγάλη ένταση, με θύελλα διαμαρτυριών από τους Αγρινιώτες, ενώ μετά το ματς η ΚΕΔ τιμώρησε τον διαιτητή Τζουβάρα και τον βοηθό του, Τζιώτζου - παρότι χαρακτήρισε την απόφαση για ακύρωση του γκολ σωστή!

Τέλος, χορταστικό ματς έγινε στα Γιάννενα, όπου ΠΑΣ και Αστέρας Τρίπολης ήρθαν ισόπαλοι 2-2 (Παμλίδης 26', Κριεζμάν 86' - Μουνάτο 34', Φερνάντεζ 84'), ενώ αναβλήθηκε το Ατρόμητος - Λαμία λόγω 9 κρουσμάτων κορονοϊού στους φιλοξενούμενους.

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός (1) 32, Αρης (1) 29, ΠΑΟΚ (1) 27, ΑΕΚ (1) 24, Παναθηναϊκός 18, Αστέρας Τρίπολης 17, Βόλος 16, ΟΦΗ 15, Ατρόμητος (1) 14, Απόλλων Σμύρνης (1) 12, ΠΑΣ Γιάννινα 13, Παναιτωλικός 8, ΑΕΛ (1) 12, Λαμία (2) 2.

BASKET LEAGUE
Σπουδαία «διπλά» για ΠΑΟΚ και Λαύριο

Με την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό να παραμένουν αήττητοι εντός συνόρων ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της Basket League, στην οποία ξεχώρισαν οι σημαντικές εκτός έδρας νίκες του ΠΑΟΚ στη Ρόδο και του Λαυρίου στη Θεσσαλονίκη.

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ νίκησε 84-67 τον Αρη, έκανε το 7/7 και παρέμεινε 1η με αγώνα λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 27-22 στα μισά της πρώτης περιόδου, τότε όμως η «Ενωση» με 16 αναπάντητους πόντους προσπέρασε με 38-27 μέχρι την ανάπαυλα και δεν συνάντησε άλλα προβλήματα μέχρι τη λήξη. Κορυφαίοι της ΑΕΚ ήταν ο Χρυσικόπουλος με 13 πόντους και ο Μορέιρα με 14.

Νικηφόρα συνέχισε και ο Παναθηναϊκός, περνώντας «διά πυρός και σιδήρου» από το Αγρίνιο, 73-66 επί του Μεσολογγίου. Οι «πράσινοι» τα βρήκαν «μπαστούνια» με τους ψυχωμένους νεοφώτιστους και δεν κατάφεραν να αποσπαστούν σε κανένα σημείο του αγώνα (12-19, 28-37, 47-55), στα μισά της τελευταίας περιόδου μάλιστα βρέθηκαν να χάνουν 62-61. Τελικά όμως η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Παναθηναϊκού, εξαιτίας των περισσότερων λύσεών του και της μεγαλύτερης εμπειρίας των παικτών του, η οποία φάνηκε στο τέλος, με τους Παπαπέτρου (19 πόντοι) και Παπαγιάννη (12 π.) να πετυχαίνουν καθοριστικά καλάθια.

Στη Ρόδο ο ΠΑΟΚ νίκησε 85-84 τον Κολοσσό μετά από συναρπαστικό αγώνα, έσπασε αρνητικό σερί 18 συνεχόμενων εκτός έδρας ηττών και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Με κορυφαίο τον Τέρνερ (16 π.) ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 32-49 στο ημίχρονο, διαφορά την οποία έχασε στο τρίτο δεκάλεπτο (64-66) με αποτέλεσμα η τελευταία περίοδος να μετατραπεί σε ντέρμπι. Βγήκε νικητής όμως, κυρίως χάρη σε μια σειρά από καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά.

Τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε το Λαύριο, 77-60 επί του Ηρακλή μέσα στο Ιβανώφειο. Οι φιλοξενούμενοι επιβεβαίωσαν ότι διανύουν περίοδο εξαιρετικής φόρμας (με 4 συνεχόμενες νίκες) και κυριάρχησαν απόλυτα στον αγώνα (14-21, 34-44, 45-60) με πρωταγωνιστή τον Κάρτερ (20 π.). Η νέα ήττα του «Γηραιού» έφερε το τέλος της συνεργασίας του με τον τεχνικό της ομάδας Βαγγέλη Ζιάγκο.

Τέλος, με εντός έδρας νίκες συνέχισαν το Περιστέρι (82-78 τη Λάρισα) και ο Ιωνικός (86-77 τον Προμηθέα Πάτρας).

Η βαθμολογία: ΑΕΚ 14 (7 αγώνες), Περιστέρι 13, Παναθηναϊκός 12 (6 αγώνες), Ηρακλής 12, Λαύριο 11 (7 αγώνες), Μεσολόγγι 11, ΠΑΟΚ 11, Ιωνικός 11, Κολοσσός Ρόδου 10, Αρης 10 (7 αγώνες), Λάρισα 8 (7 αγώνες), Προμηθέας 5 (4 αγώνες).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ - ΠΑΟ
Να αποδείξει ότι μπορεί

Ανεβασμένος ψυχολογικά έπειτα από τη νίκη και την καλή εμφάνιση κόντρα στην Αλμπα στην προηγούμενη υποχρέωση, ο Παναθηναϊκός έχει ένα ακόμη δύσκολο τεστ μπροστά του αντιμετωπίζοντας σήμερα στο Τελ Αβίβ τη Μακάμπι για τη 16η αγωνιστική της Euroleague (21.15, Nοvasports 1). Με τον απολογισμό να παραμένει σε αρνητικό επίπεδο (5-9 με αγώνα λιγότερο) ο Παναθηναϊκός ψάχνει την ευκαιρία να ξεκολλήσει από τα χαμηλά της βαθμολογίας (18ος) και κυρίως να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάτι ακόμα καλύτερο (βλ, οκτάδα) στη συνέχεια της διοργάνωσης. Ετσι, κόντρα σε μια αντίπαλο που δείχνει να βρίσκεται σε παρόμοια θέση (6-9, 13η) αλλά παραμένει ισχυρή και μάλιστα εντός, οι «πράσινοι» επιδιώκουν μια ηχηρή νίκη που θα τους δώσει νέα ώθηση. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιώργος Βόβορας, εξήγησε πως η αποστολή των παικτών του για σήμερα είναι να χτυπήσουν στην ενέργεια και τη σκληράδα που διαθέτει η αντίπαλος. Χαρακτήρισε τη Μακάμπι μια ολοκληρωμένη ομάδα με ξεκάθαρη φιλοσοφία και πολύ καλό τεχνικό και το παιχνίδι ένα σημαντικό τεστ για την ομάδα του προκειμένου να αποδείξει πως μπορεί να τα καταφέρει απέναντι σε ιδιαίτερα αθλητικές και δυνατές ομάδες. Κάτι που όπως εξήγησε μέχρι τώρα δεν έχει συμβεί.

• Σε συμφωνία για επέκταση της συνεργασίας μέχρι το τέλος της σεζόν ήρθε ο Παναθηναϊκός με τον Αμερικανό Σέλβιν Μακ ο οποίος αρχικά είχε υπογράψει συμβόλαιο δύο μηνών (έληγε στις 31/12).
  • Αλλα σημερινά παιχνίδια: Ζενίτ - Ερυθρός Αστέρας (19.00, NS4), Εφές - Μπαρτσελόνα (19.30, NS2), Βιλερμπάν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας (21.45, NS 5), Ρεάλ Μαδρίτης - Αλμπα (22.00, NS4).
ΓΑΛΛΙΑ
Τραγωδία στο γήπεδο της Λοριάν

Σοκ στη Γαλλία αλλά και αρκετά ερωτήματα προκάλεσε η τραγωδία με το εργατικό δυστύχημα που συνέβη στο γήπεδο της Λοριάν λίγα λεπτά μετά τον αγώνα της ομάδας κόντρα στη Ρεν για το πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας. Ο επιστάτης του γηπέδου έχασε τη ζωή σε ηλικία 38 ετών όταν καταπλακώθηκε από προβολέα που έπεσε από την οροφή κατά την επιθεώρηση του χώρου μετά το παιχνίδι. Αν και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο εντούτοις το τραύμα στο κεφάλι του ήταν πολύ σοβαρό με αποτέλεσμα να χάσει τελικά τη ζωή. Οι αρμόδιες αρχές της χώρας έχουν ξεκινήσει έρευνα για το περιστατικό.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ - EUROPEAN CUP
Πανηγυρικά στους «16» η ΑΕΚ

Πανηγυρική πρόκριση στους «16» του European Cup χάντμπολ ανδρών πήρε η ΑΕΚ, αποκλείοντας με δύο εύκολες νίκες την Πρίστινα για τη φάση των «32», σε μια σειρά όπου λόγω των ειδικών συνθηκών που διαμόρφωσε η πανδημία, και οι δύο αγώνες έγιναν στην έδρας της «Ενωσης», στο ΟΑΚΑ.

Η ελληνική ομάδα μετέτρεψε τη σειρά σε τυπική διαδικασία ήδη από τον πρώτο αγώνα, όπου πήρε τη νίκη με το εμφατικό 37-19. Στον δεύτερο αγώνα, ως «φιλοξενούμενη» και παρότι είχε απουσίες (Τζηράς, Μυλωνάς, Κοσάνοβιτς), η ΑΕΚ επικράτησε ακόμα πιο εύκολα, με σκορ 41-8.

FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Τελευταία ευκαιρία για Περιστέρι

Τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Champions League παίζει σήμερα το Περιστέρι φιλοξενώντας τη Στράσμπουργκ για την 4η αγωνιστική του ομίλου του (19.30, ΕΡΤ3). Με απολογισμό μέχρι τώρα 2 ήττες 1 νίκη στην έναρξη του β΄ γύρου η νίκη είναι μονόδρομος για την ελληνική ομάδα προκειμένου να ευελπιστεί σε παρουσία στους «16» της διοργάνωσης. Εχοντας επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League, κάτι που το ανεβάζει ψυχολογικά, το Περιστέρι χωρίς αγωνιστικά ζητήματα ψάχνει κόντρα στη γαλλική ομάδα και την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στο προηγούμενο παιχνίδι (77-57).

Η βαθμολογία του ομίλου: Στράσμπουργκ 5, Ρίγα 5, Περιστέρι 4, Ρίτας 4.