Τους σεισμούς δεν μπορούμε να τους αποτρέψουμε. Μπορούμε, όμως, να πάρουμε μέτρα, για να μην υπάρχουν θύματα και καταστροφές |
Το εάν θα γίνει ένας μεγάλος σεισμός σε κάποια περιοχή στην ελληνική επικράτεια μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικό και αναμενόμενο. Ωστόσο, το κρισιμότερο ζήτημα που ακόμα και σε περιόδους σεισμικής έξαρσης συζητείται λιγότερο από όλα, είναι το θέμα της αντισεισμικής θωράκισης της χώρας. Γενική παραδοχή είναι ότι η Ελλάδα, στην οποία εκλύεται ετησίως το 50% της σεισμικής ενέργειας της Ευρώπης, είναι ανοχύρωτη απέναντι στο φαινόμενο. Και αυτό, όχι εξαιτίας των μεγάλων σεισμών, που σημειώνονται, αλλά γιατί η κυβέρνηση κρατά στο περιθώριο το θέμα της αντισεισμικής προστασίας, θέτοντας σε κίνδυνο ακόμα και ανθρώπινες ζωές.
Κατά διαστήματα, επιστήμονες, σεισμολόγοι, μηχανικοί τονίζουν την ανάγκη να παρθούν άμεσα μέτρα αντισεισμικής προστασίας. Ωστόσο, ακόμα κι εκείνα που έχει εξαγγείλει η κυβέρνηση βαδίζουν με ...βήματα χελώνας. Συγκεκριμένα:
Πολλές φορές το ΚΚΕ έχει καταθέσει ολοκληρωμένη δέσμη μέτρων για την αντισεισμική θωράκιση της χώρας, η οποία περιλαμβάνει:
Την ανάγκη της αναβάθμισης της λειτουργίας των Διαμερισματικών Συμβουλίων σημείωσε ο Σπύρος Χαλβατζής, επικεφαλής της «Συμπαράταξης για την Αθήνα», στην πρώτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αθηναίων που έγινε την περασμένη Κυριακή.
«Τα προβλήματα είναι πολλά και αναμφίβολα ο δρόμος μας δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα», τόνισε ο Σπ. Χαλβατζής και συνέχισε: «Εμείς, ως "Συμπαράταξη για την Αθήνα", αυτό που είπαμε και προεκλογικά, αυτό που εφαρμόζαμε όλα τα χρόνια, είναι ότι θα συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε, να συγκρουόμαστε με την εφαρμοζόμενη πολιτική. Και βεβαίως, συμβάλλαμε και στο παρελθόν, θα συμβάλλουμε και αύριο, στη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου, στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που έχει να λύσει».
Αναφερόμενος στη λειτουργία των Διαμερισμάτων, ο Σπ. Χαλβατζής τόνισε την ανάγκη αναβάθμισής τους. «Οι συνδυασμοί οι οποίοι με την απλή αναλογική, εάν λειτουργούσε, θα εξέλεγαν διαμερισματικούς συμβούλους, θα πρέπει να έχουν δικαίωμα λόγου, να καλούνται στις συνεδριάσεις των Διαμερισματικών Συμβουλίων, να ενημερώνονται για την ημερήσια διάταξη, με όλα τα υλικά».
Θέμα της πρώτης συνεδρίασης του Δημοτικού Συμβουλίου ήταν η εκλογή προεδρείου του Σώματος και Δημαρχιακής Επιτροπής. Πρόεδρος εκλέχθηκε ο Θ. Μπεχράκης από την πλειοψηφία, αντιπρόεδρος η Β. Γείτονα της μείζονος μειοψηφίας και γραμματέας ο Λ. Κορρές, επίσης από την πλειοψηφία. Επίσης εκλέχθηκαν έξι τακτικά μέλη της Δημαρχιακής Επιτροπής και τέσσερα αναπληρωματικά.
Παράλληλα, η νεοεκλεγείσα δήμαρχος Αθηναίων Ντόρα Μπακογιάννη, με απόφασή της όρισε τους εξής νέους αντιδημάρχους: Θ. Σκυλακάκη, αναπληρωτή δήμαρχο, πρόεδρο της Δημαρχιακής Επιτροπής, αρμόδιο για τα Οικονομικά του Δήμου και συντονιστή θεμάτων Ολυμπιακής προετοιμασίας. Χρ. Ακριτίδη, για τα τεχνικά έργα (προγραμματισμός, αρχιτεκτονικό, οδοποιία, ηλεκτρολογικό, σχέδιο πόλης, πολεοδομία, πληροφορική και αποχέτευση). Ν. Απέργη, για καθαριότητα και μηχανολογικό εξοπλισμό. Ηρα Βαλσαμάκη, για ζητήματα προσωπικού - διοίκησης, σχολική μέριμνα και τις άδειες καταστημάτων. Τ. Κανελλοπούλου, για θέματα κοινωνικής μέριμνας. Π. Λουκάκο, υπεύθυνο για τον πολιτισμικό οργανισμό του δήμου και την Τεχνόπολη. Ν. Λουλέ, αρμόδια για το δημοτικό βρεφοκομείο και του παιδικούς σταθμούς. Αγγ. Μοσχονά, για τον τομέα του πρασίνου. Κ. Μπουρδάρα, υπεύθυνη για τις δημόσιες σχέσεις καθώς και για Μητρώο - Δημοτολόγιο και Ληξιαρχείο.
Επίσης, η Ντ. Μπακογιάννη, ανέθεσε συγκεκριμένες αρμοδιότητες στους εξής δημοτικούς συμβούλους: Δημ. Αποστολόπουλο (Δημοτική Αστυνομία), Λ. Ιωαννίδου - Μουζάκα (ζητήματα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες), Θ. Καλομοίρη (Δημοτικά Ιατρεία και Δημοτικά Διαμερίσματα), Κατ. Κατριβάνου (Κοιμητήρια), Κατ. Κατσαμπέ - Μαρνέρη (ναρκωτικά και άστεγοι) και Ελευθ. Σκιαδά (Οργανισμός Νεολαίας και Αθλησης).
Μια νέα σεισμική δόνηση μεγέθους 4,5 Ρίχτερ, που σημειώθηκε χτες τα ξημερώματα ανησύχησε, για μια ακόμη φορά, τους κατοίκους του Βαρθολομιού Ηλείας, χωρίς ωστόσο να αναφερθούν ζημιές.
Σύμφωνα με τους σεισμολόγους, το πιθανότερο είναι να πρόκειται για μετασεισμό που δεν εμπνέει κάποιες ιδιαίτερες ανησυχίες. Πάντως, για να δοθεί οριστική απάντηση θα πρέπει - σύμφωνα με τις ίδιες δηλώσεις των σεισμολόγων - να περιμένουμε μερικές μέρες.