ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ - ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Στο Φάληρο θα λύσουν τις διαφορές τους οι «αιώνιοι»

Χωρίς νικητή το πρώτο ματς στη Λεωφόρο

Eurokinissi Sports

Ισόπαλοι 1-1 ήρθαν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου, στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, που - όπως και όλοι οι υπόλοιποι αγώνες ποδοσφαίρου αυτόν τον καιρό - έγινε χωρίς την παρουσία κόσμου.

Ετσι η πρόκριση στα προημιτελικά θα κριθεί στον επαναληπτικό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την Τετάρτη 17 Γενάρη.

Στο ματς στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που «πάταγε» καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τις καλύτερες στιγμές: Στο 25' με τον Μασούρα να βγαίνει «φάτσα» με τον Λοντίγκιν αλλά να μην καταφέρνει να τον νικήσει, και 4 λεπτά αργότερα με τον ίδιο παίκτη να βγάζει πολύ επικίνδυνη μπαλιά προς τον Ρίτσαρντς και τον Κώτσιρα με αμυντική προβολή να σώζει τον Παναθηναϊκό την τελευταία στιγμή. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο 45', με τον πρώην «πράσινο» Αλεξανδρόπουλο να εκμεταλλεύεται μια στιγμή σύγχυσης της άμυνας των γηπεδούχων μετά από κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη οι αλλαγές του Φατίχ Τερίμ σε πρόσωπα και τακτική προσέγγιση βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να βγει από την επιθετική του ανυπαρξία, να πιέσει και τελικά να βρει το γκολ της ισοφάρισης, στο 65' με κεφαλιά του Φώτη Ιωαννίδη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε σκληρά μαρκαρίσματα, μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν πλησίασαν το δεύτερο γκολ εκατέρωθεν. Αρχικά στο 89' ο Ολυμπιακός με τον Ποντένσε να βρίσκεται σε ευνοϊκή θέση στην περιοχή μετά από γύρισμα του Φορτούνη, αλλά η τελική του προσπάθεια να μπλοκάρεται από τα πόδια των αμυντικών των «πρασίνων», ενώ στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το 2-1 σε δύο περιπτώσεις. Πρώτα ο Ιωαννίδης βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ, ενώ λίγο πριν από τη λήξη έχασαν διπλή ευκαιρία οι Βέρμπιτς και Μλαντένοβιτς.

• Σύμφωνα με τουρκικά δημοσιεύματα, ο Παναθηναϊκός έχει έρθει σε συμφωνία με τη Φενερμπαχτσέ για την απόκτηση, με τη μορφή δανεισμού για 6 μήνες, του 29χρονου Τούρκου κεντρικού αμυντικού Σεμέτ Ακαϊντίν. Η ελληνική ομάδα τα είχε ήδη βρει με τον παίκτη τις προηγούμενες μέρες και απέμενε να δώσει τη συγκατάθεσή της και η Φενέρ.
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ
Εισιτήριο για τα προημιτελικά η Εθνική ανδρών

Για το χάλκινο θα παλέψει η Εθνική γυναικών

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του Ζάγκρεμπ πήρε χτες η Εθνική πόλο ανδρών, νικώντας 15-10 την Ολλανδία σε αγώνα μπαράζ. Η Ελλάδα θα αναμετρηθεί σήμερα με την οικοδέσποινα Κροατία στον προημιτελικό (19.30 - ΕΡΤ3), με στόχο μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στο ματς. Να σημειωθεί ότι στα 3'39'' πριν τη λήξη ο Γιώργος Δερβίσης, ενώ είχε ήδη χρεωθεί την τρίτη του ποινή, πήρε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, και έτσι δεν θα είναι στη διάθεση του Θοδωρή Βλάχου στον σημερινό προημιτελικό.

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 9-5, 12-8, 15-10

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 1, Αργυρόπουλος 1, Αλαφραγκής 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος

Ολλανδία: Χάισμανς, Γκμπανταμάσι 1, Φαν ντεν Μπουργκ, Κάστροπ, Φαν Αϊπερεν, Φαν ντερ Βάιντεν 1, Τε Ρίλε 4, Νίσπελινγκ 1, Μίλερ, Ντε Βέερντ 1, Κούπμαν, Τεν Μπρουκ 2, Βέστερφελντ

Εκτός τελικού η Εθνική γυναικών

Εκτός τελικού Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έμεινε η Εθνική πόλο γυναικών, καθώς ηττήθηκε χτες από την Ισπανία με 13-5 στα ημιτελικά της διοργάνωσης που διεξάγεται στην Ολλανδία. Ετσι η Εθνική θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό με τη χαμένη του άλλου ημιτελικού, για το χάλκινο μετάλλιο.

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να κοντράρει την πρωταθλήτρια Ευρώπης στις δύο τελευταίες διοργανώσεις Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 5-2, 9-3, 13-5.

Ισπανία: Εστερ, Πιράλκοβα, Εσπάρ, Ορτίθ, Πέρεζ, Κρέσπι, Ρουίζ, Πένα, Φόρκα, Κάμους, Γκαρσία, Λέιτον, Τέρε

Ελλάδα: Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Μ. Πλευρίτου, Ξενάκη, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου

EUROLEAGUE
«Επεσε» μαχόμενος o Ολυμπιακός

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στη Βαρκελώνη, με 86-78 από την Μπαρτσελόνα για την 20ή αγωνιστική της Euroleague. Ετσι οι «ερυθρόλευκοι», με απολογισμό 11-9, έπεσαν στην 8η θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου, παραμένοντας πάντως κοντά στη «ζώνη» της τετράδας και του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ. Από την πλευρά της, η καταλανική ομάδα με 14-6 διατηρήθηκε 2η, μαζί με τη Βίρτους Μπολόνια.

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» ο Ολυμπιακός, παρά την ...εκνευριστική ευστοχία των παικτών της Μπαρτσελόνα στα σουτ τριών πόντων, έβρισκε τους τρόπους να απαντά στο επιθετικό κομμάτι - κυρίως με τον Πίτερς - και να διατηρεί την επαφή του στο σκορ (27-20 στο 10', 44-41 στο ημίχρονο).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των «ερυθρόλευκων» και έχτισαν διψήφιες διαφορές στο σκορ, φτάνοντας το προβάδισμά τους μέχρι και στο +15 (69-54 στο 28'). Στην τελευταία περίοδο όμως η ελληνική ομάδα αντέδρασε, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με τους Γουίλιαμς Γκος, Πίτερς και ΜακΚίσικ να «τραβάνε κουπί» στο σκοράρισμα, σιγά σιγά «ροκάνισε» τη διαφορά, φτάνοντας πρακτικά σε απόσταση ενός σουτ λίγο πριν από το τέλος (79-76 στο 38'). Τελικά όμως ο Ολυμπιακός προδόθηκε από την αστοχία του στα κρίσιμα σουτ των τελευταίων λεπτών, γνωρίζοντας την ήττα.

Για τον Ολυμπιακό κορυφαίος ήταν ο Πίτερς με 22 πόντους, ενώ βοήθησε αρκετά στην παρ' ολίγον ανατροπή και ο Γουίλιαμς Γκος με 12. Από την πλευρά της Μπαρτσελόνα καλύτεροι ήταν οι Πάρκερ (21 π.), Γ. Ερνανγκόμεθ (16 π.) και Σατοράνσκι (13 π.).

• Ο Ολυμπιακός παραμένει επί ισπανικού εδάφους για τη δεύτερη συνεχόμενη υποχρέωσή του στο πλαίσιο της Euroleague αυτήν τη βδομάδα, αντιμετωπίζοντας απόψε την Μπασκόνια στη Βιτόρια της Χώρας των Βάσκων (21.30 - Novasports Prime). Απέναντι σε μια ομάδα η οποία θεωρείται περισσότερο στα μέτρα τους, αν και έχει κι εκείνη βλέψεις για συμμετοχή στα πλέι οφ (αυτήν τη στιγμή είναι 11η με απολογισμό 10-10), οι «ερυθρόλευκοι» θα επιδιώξουν να «ρεφάρουν» την ήττα στη Βαρκελώνη και να πάρουν το «διπλό» που θα τους ξαναβάλει ακόμα πιο γερά στη διεκδίκηση της 4ης θέσης.
Ελληνικές διακρίσεις στην ιστιοπλοΐα

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Βραζιλία

Σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν τα ελληνικά πληρώματα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κλάσης 420 της ιστιοπλοΐας, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Βραζιλία.

Το δίδυμο της Ιακωβίνας Κερκέζου και της Δανάης Γιαννούλη μετά από εξαιρετικό αγώνα πήρε την 1η θέση στην ιστιοδρομία όπου συμμετείχε. Οι Ελληνίδες αναδείχθηκαν παγκόσμιες πρωταθλήτριες, καθώς με 33 βαθμούς ποινής κέρδισαν στην ισοβαθμία τις Ισπανίδες Λαϊσέκα - Μπουένα και τις άφησαν στη 2η θέση, ενώ την 3η θέση κατέλαβαν οι Βραζιλιάνες Γκονσάλβες - Βασέλ.

Πρωτιές για ελληνικά πληρώματα ήρθαν και στις κατηγορίες Κ17 της διοργάνωσης. Συγκεκριμένα, οι Γιάννης Τουρνής και Γιώργος Μιχαλόπουλος αναδείχθηκαν νικητές στον αγώνα που έδωσαν, όπως επίσης κατάφεραν η Δήμητρα Πελέκη και η Φεβρωνία Μπουζανά στην αντίστοιχη κατηγορία των κοριτσιών.

Ετσι, η ελληνική ομάδα κατέκτησε συνολικά 3 χρυσά μετάλλια με τα πληρώματά της, κάτι που μάλιστα της έδωσε την 1η θέση στη σχετική λίστα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.