Τρίτη 27 Ιούνη 2023
Σελ. /24
ΣΤΙΒΟΣ - ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΜΑΔΩΝ
Πέτυχε τον στόχο της η ελληνική αποστολή

Στην α' κατηγορία της Ευρώπης παρέμεινε ο ελληνικός στίβος | Συγχαρητήρια από το ΚΚΕ

Εντυπωσιακή εμφάνιση στους αγώνες της Κρακοβίας πραγματοποίησε στα 200 μ. η νεαρή Πολυνίκη Εμμανουηλίδου

Eurokinissi

Τον στόχο της παραμονής στην πρώτη κατηγορία του ευρωπαϊκού στίβου πέτυχε η ελληνική αποστολή που συμμετείχε στο φετινό Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων (πρώην Μπρούνο Ζάολι), το οποίο διοργανώθηκε στο πλαίσιο των 3ων Ευρωπαϊκών Αγώνων στην Κρακοβία. Η Ελλάδα κατάφερε να συγκεντρώσει 256,50 βαθμούς και κατέλαβε τη 13η θέση στη γενική βαθμολογία ανάμεσα σε 16 χώρες. Πρωταθλήτρια χώρα αναδείχθηκε η Ιταλία, τα μέλη της αποστολής της οποίας έκαναν εξαιρετικό τριήμερο, ακολούθησαν οι οικοδεσπότες Πολωνοί και 3οι ήταν οι Γερμανοί. Την κατηγορία θα αφήσουν το Βέλγιο, η Τουρκία και η Νορβηγία, ενώ σε δύο χρόνια στην α' κατηγορία θα είναι η Λιθουανία, η Ουκρανία και η Ουγγαρία.

Στην ελληνική αποστολή που αγωνίστηκε στην Κρακοβία έδωσαν το «παρών» τα κορυφαία ονόματα του ελληνικού στίβου, με την ομάδα να αποτελεί ένα κράμα μεταξύ παλιών και νέων, πολλά υποσχόμενων αθλητών. Το σύνολο δε των μελών της ελληνικής ομάδας κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για διάκριση στα αγωνίσματά τους.

Σε ατομικό επίπεδο ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους Μίλτος Τεντόγλου, που έφτασε σε μία ακόμα σπουδαία πρωτιά, και η νεαρή σπρίντερ Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, η οποία συνεχίζει να εντυπωσιάζει.

Ο Μ. Τεντόγλου πρώτευσε στο μήκος με καλύτερο άλμα στα 8,34 μ., που αποτελεί την κορυφαία φετινή επίδοση στην Ευρώπη, και μάλιστα ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι την πέτυχε με κόντρα άνεμο σε σημαντικά επίπεδα (-1,3). Είναι κι αυτό ένα δείγμα της πολύ καλής φόρμας στην οποία βρίσκεται ενόψει των υποχρεώσεων που ακολουθούν, κυρίως της συμμετοχής του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Βουδαπέστης τον ερχόμενο Αύγουστο.

Εντυπωσιακή εμφάνιση στην κούρσα των 200 μ. πραγματοποίησε η Π. Εμμανουηλίδου, καταλαμβάνοντας την 3η θέση με χρόνο 22.85, που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ στις ηλικίες Κ23. Πρόκειται για την 3η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα για την Ελλάδα και τη 10η καλύτερη στην Ευρώπη.

Εξαιρετικό αγώνα πραγματοποίησε ο Μιχάλης Αναστασάκης, καταλαμβάνοντας την 3η θέση στη σφυροβολία, με βολή στα 74,12 μ.

Την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του και καταλαμβάνοντας την 3η θέση, με καλύτερο άλμα στα 5,80 μ.

Στον ακοντισμό, καθ' όλα αξιόλογη ήταν η επιστροφή του Γιάννη Κυριαζή στις μεγάλες διοργανώσεις, καθώς με καλύτερη βολή στα 79,01 μ. πήρε την 5η θέση σε ένα δύσκολο αγώνισμα, με έντονο συναγωνισμό. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Ελίνα Τζένγκο κατέλαβε την 5η θέση με βολή στα 59,40 μ.

Στο επί κοντώ των γυναικών η Κατερίνα Στεφανίδη κατέλαβε την 5η θέση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα της στα 4,40 μ. Σημαντικούς βαθμούς στην ελληνική αποστολή έδωσε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 100 μ. εμπόδια, όπου ήταν 7η στη σειρά της με 13.22.

Στα 200 μ. των ανδρών, τις σταθερές εμφανίσεις του συνέχισε ο Γιάννης Γρανιτσιώτης, που ήταν 3ος στη σειρά του και 10ος στο σύνολο, με 21.18. Στο ύψος γυναικών η Τατιάνα Γκούσιν, καλούμενη να ξεπεράσει και τις ενοχλήσεις στο πόδι που την ταλαιπώρησαν πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, κατάφερε να κάνει καλή εμφάνιση και να έρθει 6η με καλύτερο άλμα στα 1,87 μ.

Συγχαρητήρια από το ΚΚΕ

Το Τμήμα Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΚΕ του ΚΚΕ, σε μήνυμά του για την επιτυχία της ελληνικής αποστολής στίβου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, αναφέρει:

«Πολλά συγχαρητήρια στην Εθνική ομάδα στίβου για την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων που διεξήχθη στη Σιλεσία της Πολωνίας. Είναι μεγάλη επιτυχία αν αναλογιστεί κανείς τα εμπόδια και τις δυσκολίες που είχε να συναντήσει η αποστολή της Εθνικής. Τελικά η χώρα μας παρέμεινε στην ελίτ της Ευρώπης, και αυτό οφείλεται τόσο στους αθλητές όσο και στους προπονητές και τους ανθρώπους του ΣΕΓΑΣ. Καλή δύναμη σε όλους».

3οι ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Αυξάνεται η συγκομιδή μεταλλίων για την Ελλάδα

Νέα επιτυχία με το χρυσό της Α. Κορακάκη στη σκοποβολή

Eurokinissi

Αυξάνεται η συγκομιδή των μεταλλίων για την ελληνική αποστολή στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που διεξάγονται στην Κρακοβία της Πολωνίας, με την Αννα Κορακάκη να φθάνει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στη σκοποβολή κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο αεροβόλο πιστόλι από 25 μ. Η Ελληνίδα αθλήτρια αν και δεν ξεκίνησε καλά εντούτοις βελτιώθηκε στη συνέχεια επικρατώντας, στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο, της Βουλγάρας Κονσταντίνοβα με 27 β. έναντι 26 β. Αυτό ήταν το τέταρτο μετάλλιο για την Κορακάκη στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, καθώς είχε κατακτήσει το ασημένιο το 2015 στο Μπακού, στο αεροβόλο πιστόλι των 10 μ. και ένα χρυσό (πιστόλι 25 μ.) και ένα ασημένιο (αεροβόλο 10 μ.), τέσσερα χρόνια αργότερα στο Μινσκ.

Η σκοποβολή πρόσφερε μια ακόμη διάκριση βάθρου στην Ελλάδα, με την Εμμανουέλα Κατζουράκη να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του σκιτ αφού έφθασε μέχρι τον τελικό, στον οποίο αν και πάλεψε για το χρυσό ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ιταλίδα Μπαρτολεμέι με 37 β. έναντι 35 β.

Στο τάε κβον ντο ο Αποστόλης Τεληκωστόγλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των -80 κιλών. Ο Ελληνας πρωταθλητής έφτασε στον ημιτελικό μέσω των ρεπεσάζ και εκεί μετά από σπουδαία μάχη νίκησε τον Πολωνό Πιατικόφσκι με 2-1.

Συνολικά η Ελλάδα μέχρι στιγμής στους αγώνες που ολοκληρώνονται στις 2 Ιούλη έχει φθάσει στα 12 μετάλλια ξεπερνώντας τη συγκομιδή που είχε και στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις, το 2019 στο Μινσκ και το 2015 στο Μπακού, όταν είχε κατακτήσει από 9 μετάλλια στην καθεμία.

BASKET LEAGUE
Νέα προσθήκη ο Βιλντόσα στον ΠΑΟ

Παίκτης του Παναθηναϊκού είναι και επίσημα ο 28χρονος Λούκα Βιλντόσα (1,91 μέτρα), με τους «πράσινους» να ανακοινώνουν την απόκτηση του Αργεντινού γκαρντ με συμβόλαιο διάρκειας τριών ετών. Οι δύο πλευρές είχαν έρθει σε συμφωνία εδώ και αρκετές μέρες, ωστόσο οι υποχρεώσεις του παίκτη με τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας καθυστερούσαν την ανακοίνωση της μεταγραφής.

Ο Βιλντόσα, διεθνής με την Εθνική ομάδα της Αργεντινής, εκτός από τη θητεία του στη Σερβία και τον Ερυθρό Αστέρα έχει περάσει ακόμα από το ισπανικό πρωτάθλημα και την Μπασκόνια, καθώς επίσης από το NBA και συγκεκριμένα τους Nιου Γιορκ Νικς και τους Μιλγουόκι Μπακς.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Σημαντικό ρεκόρ από την Γ. Δαμασιώτη

Με την επίτευξη ενός σπουδαίου ρεκόρ συνοδεύτηκε η παρουσία της Γεωργίας Δαμασιώτη στο διεθνές μίτινγκ κολύμβησης της Ρώμης, η οποία στα 200 μ. πεταλούδα κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 2.09.74 και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ (το οποίο είχε πετύχει η Βάσω Αγγελοπούλου, με 2.10.64, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα νεανίδων στη Γλασκόβη).

Στους αγώνες της Ρώμης η Δαμασιώτη, συνεχίζοντας τις πολύ καλές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος, κολύμπησε στην έβδομη διαδρομή, σε μια πολύ γρήγορη κούρσα και το γεγονός ότι κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των υπόλοιπων συναθλητριών της ήταν που της έδωσε ώθηση για να φθάσει στη μεγάλη επιτυχία. Πρώτη ήταν η πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπογκλάρκα Κόπας, από την Ουγγαρία, με 2.08.52, δεύτερη η Βρετανίδα Λάουρα Κατλίν Στίβενς με 2.09.32 και τρίτη η Ντάλμα Σεμπεστιέν, επίσης από την Ουγγαρία, με 2.09.42.

Εξάλλου, στο ίδιο τουρνουά σπουδαία επιτυχία σημείωσε και η Αννα Ντουντουνάκη που στα 100 μ. πεταλούδα κατάφερε να πιάσει το όριο συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, τερματίζοντας στην 3η θέση με χρόνο 57.92.

ΠΟΛΟ - WORLD CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Φινάλε αισιοδοξίας για την Εθνική

Με μια μεγάλη επιτυχία επί της ισχυρής Ιταλίας στο φινάλε των υποχρεώσεων η Εθνική γυναικών του πόλο, επικρατώντας με 10-9, κατέλαβε την 5η θέση στους αγώνες της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου που πραγματοποιήθηκε στις ΗΠΑ. Χάρη σε ένα τέρμα της Ξενάκη μόλις 2 δεύτερα πριν από το φινάλε η Εθνική έφθασε στη νίκη στον αγώνα κατάταξης ολοκληρώνοντας με επιτυχία την παρουσία της στη διοργάνωση. Η βελτίωση της εικόνας της ομάδας πρόσφερε αισιόδοξα μηνύματα ενόψει των επερχόμενων υποχρεώσεων και του μεγάλου στόχου, που είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φουκουόκα (14 - 30/7).

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και το ελληνικό συγκρότημα βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 6-4. Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, πέτυχε τρία γκολ στη σειρά και προηγήθηκε με 7-6. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, ωστόσο η καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά και το καθοριστικό τέρμα της Ξενάκη ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στην Εθνική.

ΙΤΑΛΙΑ (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι, Γκαλάρντι, Αβένιο 1, Τζιουστίνι 1, Μπετίνι 2, Μπικότζι, Μπιανκόνι, Παλμιέρι 1, Μαρλέτα 3, Γκαντ, Βιακάβα 1, Μπαντσέλι.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μ., Ξενάκη 4, Νίνου 2, Ελληνιάδη, Σιούτη, Πλευρίτου Β. 2, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

• Σε έναν συναρπαστικό τελικό οι ΗΠΑ πήραν την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση επικρατώντας της Ολλανδίας με 12-11. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Ισπανία, νικώντας 18-15 την Ουγγαρία στον μικρό τελικό.