Τρίτη 27 Ιούνη 2023
Σελίδα 22
ΠΟΛΟ - WORLD CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Φινάλε αισιοδοξίας για την Εθνική

Με μια μεγάλη επιτυχία επί της ισχυρής Ιταλίας στο φινάλε των υποχρεώσεων η Εθνική γυναικών του πόλο, επικρατώντας με 10-9, κατέλαβε την 5η θέση στους αγώνες της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου που πραγματοποιήθηκε στις ΗΠΑ. Χάρη σε ένα τέρμα της Ξενάκη μόλις 2 δεύτερα πριν από το φινάλε η Εθνική έφθασε στη νίκη στον αγώνα κατάταξης ολοκληρώνοντας με επιτυχία την παρουσία της στη διοργάνωση. Η βελτίωση της εικόνας της ομάδας πρόσφερε αισιόδοξα μηνύματα ενόψει των επερχόμενων υποχρεώσεων και του μεγάλου στόχου, που είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Φουκουόκα (14 - 30/7).

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και το ελληνικό συγκρότημα βρέθηκε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 6-4. Στην τρίτη περίοδο, ωστόσο, πέτυχε τρία γκολ στη σειρά και προηγήθηκε με 7-6. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, ωστόσο η καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά και το καθοριστικό τέρμα της Ξενάκη ήταν αυτά που έδωσαν τη νίκη στην Εθνική.

ΙΤΑΛΙΑ (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι, Γκαλάρντι, Αβένιο 1, Τζιουστίνι 1, Μπετίνι 2, Μπικότζι, Μπιανκόνι, Παλμιέρι 1, Μαρλέτα 3, Γκαντ, Βιακάβα 1, Μπαντσέλι.

ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου, Πλευρίτου Μ., Ξενάκη 4, Νίνου 2, Ελληνιάδη, Σιούτη, Πλευρίτου Β. 2, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

• Σε έναν συναρπαστικό τελικό οι ΗΠΑ πήραν την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση επικρατώντας της Ολλανδίας με 12-11. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Ισπανία, νικώντας 18-15 την Ουγγαρία στον μικρό τελικό.
Οχτώ μετάλλια ο απολογισμός για την ελληνική αποστολή (2024-08-13 00:00:00.0)
Εισιτήριο για τα προημιτελικά η Εθνική ανδρών (2024-01-12 00:00:00.0)