Τρίτη 18 Σεπτέμβρη 2018
Σελ. /24
ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2019
«Εκλεισε θέση» για Κίνα η Εθνική

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη επί της Γεωργίας, με την οποία η Ελλάδα προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019

Eurokinissi

Την πρόκρισή της στην τελική φάση του Μουντομπάσκετ 2019 της Κίνας εξασφάλισε και μαθηματικά η Εθνική ομάδα, μετά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Γεωργίας με 86-85 για τη 2η αγωνιστική του ομίλου της στη β' φάση των προκριματικών. Η Ελλάδα διατήρησε το αήττητό της, φτάνοντας τις 8 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην α' και τη β' φάση και τελειώνοντας ουσιαστικά με το «καλημέρα» της β' φάσης την υπόθεση πρόκριση.

Για να φτάσει στη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη Γεωργία του Ηλία Ζούρου, η ελληνική ομάδα χρειάστηκε να κάνει δύο σπουδαίες ανατροπές: Μία από το -17 στα μισά του β' μέρους και άλλη μία μόλις 88 δεύτερα πριν τη λήξη, όταν βρέθηκε στο -6. Η νίκη ήρθε με καλάθι του Κώστα Παπανικολάου σε «νεκρό χρόνο», μετά από ασίστ του πρωταγωνιστή της Εθνικής και όλου του αγώνα, Νικ Καλάθη.

Η Εθνική εμφάνισε αρκετά προβλήματα στο παιχνίδι της σε όλο το πρώτο μέρος, όπου δεν κατάφερε να βρει λύσεις ώστε να αντιμετωπίσει τους ψηλούς των γηπεδούχων, που χτύπησαν κάτω από το καλάθι, με αποτέλεσμα να βρίσκεται συνεχώς αρκετά πίσω στο σκορ (30-17, 37-20, 49-39 ημίχρονο). Στην επανάληψη, όμως, η επιλογή του ομοσπονδιακού τεχνικού Θανάση Σκουρτόπουλου για χαμηλό σχήμα (με τον Αντετοκούνμπο στη θέση 5) και η βελτίωση στην άμυνα άλλαξαν τη ροή του αγώνα, με την ελληνική ομάδα να «ροκανίζει» τη διαφορά και να παίρνει «κεφάλι» με τη λήξη της 3ης περιόδου (64-65).

Η διαφορά υπέρ της Εθνικής αρχικά διευρύνθηκε στην τελευταία περίοδο (70-76), ωστόσο ορισμένα καθοριστικά λάθη, σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο ελληνικός πάγκος, έδωσαν ξανά ώθηση στους γηπεδούχους, που με επιμέρους 15-3 ήρθαν «αγκαλιά» με τη νίκη δύο λεπτά πριν το τέλος (85-79). Η ψυχραιμία όμως των Ελλήνων διεθνών, η πίεση στην άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν την ανατροπή και τη μεγάλη επιτυχία για την Εθνική.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Τσιντάντζε 7, Σερμαντίνι 11, Σανάτζε 8 (1), Πατσάτσια, Μπερισβίλι, Μποκολισβίλι 2 (1), Τζάνινγκ 17 (4), Σενγκέλια 22, Μπιτάτζε 17.

ΕΛΛΑΔΑ: Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκης 3 (1), Καλάθης 31 (7), Σλούκας 14 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου 15 (3), Παπαπέτρου 9 (1), Βασιλόπουλος, Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.

SUPER LEAGUE
Ακάθεκτοι οι «Ευρωπαίοι», «φουριόζοι» ΠΑΟ και Αρης

Η επίδειξη δύναμης των τριών φαβορί για τον τίτλο (ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακού) και οι νέες νίκες για Παναθηναϊκό και Αρη ήταν τα πιο χαρακτηριστικά γεγονότα της επανέναρξης του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή για τους διεθνείς αγώνες, με την 3η αγωνιστική. Στον αντίποδα, χωρίς βαθμό παραμένουν Αστέρας Τρίπολης, Απόλλων Σμύρνης και Λαμία.

Στο ΟΑΚΑ η πρωταθλήτρια ΑΕΚ πέτυχε ευρεία νίκη επί του Πανιωνίου με 4-0, παίρνοντας την κατάλληλη ψυχολογική τόνωση για την αναμέτρηση με τον Αγιαξ στο Champions League. Η «Ενωση» κατάφερε να διασπάσει την «κυανέρυθρη» άμυνα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στην επανάληψη έκανε «πάρτι». Τα γκολ: Πόνσε (45'+), Μπακασέτας (58'), Κλωναρίδης (84', 92').

Στο Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 τον ΟΦΗ, κάνοντας το 3/3 στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά το 1985. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρέθηκε να χάνει με 1-0 (21' Παπαστεργιανός), στη συνέχεια όμως «πήρε φόρα» και με τα γκολ των Μπίσεσβαρ (37'), Μάτος (45'+) και Ζαμπά (53') πήρε το σπουδαίο «διπλό». Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για μη καταλογισμό πέναλτι στο ξεκίνημα, σε ανατροπή του Ζαμπά (3').

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός ήταν καλός κατά διαστήματα, αλλά βρέθηκε δευτερόλεπτα μακριά από την «γκέλα» με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης, και εν τέλει με γκολ του Νάτχο στις καθυστερήσεις νίκησε 2-1. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν νωρίς (Καμαρά 18'), ενώ για τους Αρκάδες ισοφάρισε προσωρινά ο Τόνσο στο 68'.

Στην τρίτη του νίκη - και πρώτη που «μετράει» - έφτασε ο Παναθηναϊκός, συνεχίζοντας τις εντυπωσιακές εμφανίσεις. Τελευταίο θύμα των «πρασίνων» ήταν η Λάρισα στην «AEL Arena» με σκορ 3-1 και πρωταγωνιστής τους ο Γιόχανσον με δύο γκολ (28', 63'). Τη νίκη του Παναθηναϊκού «σφράγισε» με εύστοχο πέναλτι στο 89' ο Χατζηγιοβάννης, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει με τον Φατιόν στο 66'.

Νικηφόρα έληξε για τον Αρη ο πρώτος του αγώνας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη μεγάλη κατηγορία εδώ και τέσσερα χρόνια. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν του Λεβαδειακού με 2-0 (Γιουνές 22' πέν., Γκαρσία 57') και με 3/3 νίκες φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με Ολυμπιακό και ΑΕΚ. Την ευκαιρία να επιστρέψουν στο ματς έχασαν οι φιλοξενούμενοι στο 66', όταν ο Κουέστα απέκρουσε το πέναλτι του Μαρκόφσκι.

Τέλος, σε έναν μέτριο αγώνα ο Ατρόμητος νίκησε 1-0 τη Λαμία, ενώ τους βαθμούς μοιράστηκαν Ξάνθη και Παναιτωλικός (1-1).

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 9, ΑΕΚ 9, Αρης 9, ΠΑΟΚ 7, Ατρόμητος 7, Παναιτωλικός 4, Παναθηναϊκός 3, Λεβαδειακός 3, ΑΕΛ 3, ΠΑΣ Γιάννινα 3, Ξάνθη 2, ΟΦΗ 1, Πανιώνιος 1, Απόλλων Σμύρνης 0, Αστέρας Τρίπολης 0, Λαμία 0.

Σημείωση: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με -2 και ο Παναθηναϊκός με -6.

CHAMPIONS LEAGUE
Ξεχωρίζει η κόντρα στο «Ανφιλντ»

Ο αγώνας ανάμεσα στην περσινή φιναλίστ και ιδιαίτερα φορμαρισμένη αυτήν την περίοδο Λίβερπουλ και την για άλλη μια χρονιά φιλόδοξη Παρί Σεν Ζερμέν, για τον 3ο όμιλο (22.00 - Cosmote Sports 3), ξεχωρίζει στο αποψινό πρώτο μέρος της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League. Ενδιαφέρουσα αναμένεται και η άλλη αναμέτρηση του ομίλου - ο οποίος θεωρείται από τους πιο δυνατούς φέτος - με τη Νάπολι να δοκιμάζεται στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (22.00 - Cosmote Sports 7). Από τους υπόλοιπους ομίλους ξεχωρίζει η επιστροφή μετά από τρία χρόνια στη διοργάνωση της Ιντερ, η οποία φιλοξενεί στο Μιλάνο την Τότεναμ για τον 2ο όμιλο (19.55 - Cosmote Sports 4).

Οι υπόλοιποι αγώνες της βραδιάς:

(19.55) 2ος όμιλος: Μπαρτσελόνα - Αϊντχόφεν (Cosmote Sports 2)

(22.00) 1ος όμιλος: Μονακό - Ατλέτικο Μαδρίτης (Cosmote Sports 2), Μπριζ - Ντόρτμουντ (Cosmote Sports 6). 4ος όμιλος: Σάλκε - Πόρτο (Cosmote Sports 8), Γαλατασαράι - Λοκομοτίβ Μόσχας (Cosmote Sports 9)

ΠΟΛΟ
Κροατικό «δώρο» στην Εθνική

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2019 στην Κορέα προκρίθηκε η Εθνική πόλο ανδρών, χάρη στο «δώρο» που δέχτηκε από την Κροατία. Η τελευταία, στο πλαίσιο της τελικής φάσης του World Cup της FINA, κατέλαβε την 5η θέση νικώντας τις ΗΠΑ με 10-7 στους αγώνες κατάταξης. Ετσι εξασφάλισε τη δική της συμμετοχή στο Παγκόσμιο, «αδειάζοντας» μια θέση από τις ευρωπαϊκές συμμετοχές. Με δεδομένες την πρωτιά της Ουγγαρίας στη διοργάνωση (χρυσό) και τη συμμετοχή της Σερβίας στην τετράδα, η 5η του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, Ελλάδα, είναι αυτή που παίρνει το ένα από τα τρία «εισιτήρια» για την Κορέα από τη ζώνη της Ευρώπης. Τα άλλα δύο κατέληξαν στην Ισπανία (φιναλίστ στο Ευρωπαϊκό της Βαρκελώνης) και Ιταλία (4η στην ίδια διοργάνωση).

Στην 5άδα η Εθνική νέων γυναικών

Την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Πορτογαλίας κατέλαβε η Εθνική πόλο νέων γυναικών, που στον αγώνα κατάταξης νίκησε 10-9 την Ιταλία, με πρωταγωνίστρια την Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που σημείωσε 5 γκολ.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
«Χρυσή» επιτυχία για Τριγκώνη - Πασχαλίδη

Την υψηλή του θέση στην ιστιοπλοΐα σε διεθνές επίπεδο επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά το δίδυμο των Ιορδάνη Πασχαλίδη και Κώστα Τριγκώνη, οι οποίοι κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σκαφών τύπου Tornado που έγινε στη λίμνη Γκάρντα της Ιταλίας. Ηταν ο 7ος ευρωπαϊκός τίτλος για τους δύο Ελληνες ιστιοπλόους, που έχουν επίσης στο ενεργητικό τους 6 παγκόσμια πρωταθλήματα, ενώ ο Πασχαλίδης έχει άλλα 2 με πλήρωμα τον Πέτρο Κωνσταντινίδη!

Στη διοργάνωση στην Ιταλία, το ελληνικό σκάφος κατέλαβε την 1η θέση στη γενική κατάταξη σε σύνολο 23 σκαφών με 12 βαθμούς ποινής, έχοντας στο ενεργητικό τους 5 πρωτιές στις 7 ιστιοδρομίες που έγιναν, ενώ στην τελευταία δεν χρειάστηκε να αγωνιστούν. Στη 2η θέση τερμάτισε το σκάφος των Ελβετών αδελφών Μαρσέλ και Ζορζ Στάινερ, με 20 β., και στην 3η οι Γερμανοί Μπομπ και Μαρκ Μπάγιερ με 24 βαθμούς.