«Το ταξίδι της γραμμής», είναι ο τίτλος της έκθεσης ζωγραφικής της Κατερίνας Κασσαβέτη, που εγκαινιάζεται τη Δευτέρα (8 μ.μ.) στην αίθουσα «Αέναον» (Κατεχάκη 70). Σε ένα λευκό χαρτί με μια σειρά πενάκια σινικής, η δημιουργός «κεντά» τους φανταστικούς της δρόμους. Πρωταγωνιστές είναι τα δέντρα, που στα πυκνοπλεγμένα κλαδιά τους κατοικούν οι νεράιδες και όλα τα καλά ξωτικά του δάσους. «Το ταξίδι της γραμμής» είναι δουλειά των τεσσάρων τελευταίων χρόνων και περιλαμβάνει είκοσι ένα μεγάλα έργα - σινική και μεικτή τεχνική - και δεκαοκτώ μικρότερα. Διάρκεια έως 16/5.
Η «Συμφωνική του BBC», ερμηνεύει έργα Μπρίτεν, Μπετόβεν και Τσαϊκόφσκι, σήμερα (8.30μμ), στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Σολίστ είναι ο πιανίστας Δημήτρης Σγούρος, στο «Κοντσέρτο αρ. 3» του Μπετόβεν. Την ορχήστρα διευθύνει ο Γίρζι Μπελοχλάβεκ.
Ο κοντραμπασίστας, τραγουδοποιός και ενορχηστρωτής Mιχάλης Σιγανίδης και οι ΦΜΣ (Φίλοι Μίλτου Σαχτούρη) παρουσιάζουν το πρόγραμμα «Ιατρείο μικρών ζωών», από 28-30/4, στην «Αυλαία» (Αγ. Ορους 15 και Κωνσταντινουπόλεως 115, Βοτανικός, 2103474074), με συνθέσεις από τους έξι δίσκους του, ποιήματα, πρόζες και αυτοσχεδιασμούς. Παίζουν και τραγουδούν: Χάρης Λαμπράκης (πλήκτρα, νέι), Θοδωρής Ρέλλος (σαξόφωνο, κλαρίνο, φωνή), Αλκίνοος Ιωαννίδης (φωνή, φλογέρες), Κώστας Θεοδώρου (τύμπανα), Γιάννης Παξεβάνης (ήχος, φωνή), Μιχάλης Σιγανίδης (κοντραμπάσο, κιθάρα, tapes, φωνή).