Ο ποιητής της Ρωμιοσύνης, Γιάννης Ρίτσος και η εργατική Πρωτομαγιά, έχουν την τιμητική τους στις εκδηλώσεις της ΚΝΕ στο «Συρμό», σήμερα και αύριο. Συγκεκριμένα, σήμερα (9 μ.μ)., προγραμματίζεται στο «Συρμό» μουσικό αφιέρωμα στον Γ. Ρίτσο, από τους Σύλβια Καπερνάρου και Κώστα Εγγλέζο. Αύριο (Κυριακή, 9 μ.μ)., η ΚΝΕ προγραμματίζει εκδήλωση για την Πρωτομαγιά, που θα περιλαμβάνει τη θεατρική παράσταση «Απεργία ή πάλη των τάξεων» και ομιλία από την Αθηνά Τσάμη, στέλεχος της ΚΝΕ. Συναυλία, αφιερωμένη στον Γιάννη Ρίτσο διοργανώνει το Πνευματικό Κέντρο Νέας Ιωνίας, σήμερα (8 μ.μ.), στο Δημοτικό Θέατρο Ν. Ιωνίας «Γιάννης Δομνάκης» (Αρχιμήδους και Λυκαονίας). Τραγουδούν: Αθήνα Δημητρακοπούλου, Εύα...