Οι Νομαρχιακές Οργανώσεις Αχαΐας, ΑΕΙ και ΤΕΙ Πάτρας της ΚΝΕ, στα πλαίσια των πολύμορφων δραστηριοτήτων που πραγματοποιούν πανελλαδικά το ΚΚΕ και η ΚΝΕ με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από τη γέννηση του μεγάλου ποιητή, αγωνιστή, κομμουνιστή Γιάννη Ρίτσου, οργανώνουν εκδήλωση με τίτλο: «1η Μάη 1909 - 1η Μάη 2009, 100 χρόνια Γιάννης Ρίτσος, ο κομμουνιστής ποιητής, ο ποιητής του λαού μας». Η εκδήλωση θα γίνει την Πέμπτη, 30/4 (8 μ.μ.), στο Θεατράκι, στη Μαρίνα του λιμανιού της Πάτρας και θα περιλαμβάνει βιογραφικές αναφορές, προβολή και έκθεση αρχειακού υλικού από τη ζωή και τη δημιουργία του ποιητή, καθώς και μουσικο-θεατρική αναφορά στο έργο του από το συγκρότημα της ΚΝΕ.