Σημαντικό βήμα στην ενίσχυση του ταξικού πόλου στις κρατικές πολιτιστικές δομές συνιστά η συγκρότηση, από χτες, Επιτροπής ΠΑΜΕ στο υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού, που εξέδωσε και το παρακάτω ψήφισμα:
«Εμείς που εργαζόμαστε με οποιαδήποτε σχέση εργασία σε οποιαδήποτε Υπηρεσία του ΥΠΠΟ-Τ:
Ανυποχώρητα, μαζικά, δυναμικά, διεκδικούμε:
Θα αγωνισθούμε με όλη την εργατική τάξη. Θα δυναμώσουμε τη λαϊκή κοινωνική συμμαχία, όσων πλήττονται από τη φιλομονοπωλιακή πολιτική, για:
-- Να προστατεύσουμε τη ζωή μας και τις οικογένειές μας.
-- Για την κοινωνική απελευθέρωση από τη σύγχρονη σκλαβιά.
-- Να μην περάσουν τα μέτρα.
ΟΛΟΙ για ΕΝΑΝ και ΕΝΑΣ για ΟΛΟΥΣ. Ανυποχώρητα - ανειρήνευτα για την ανατροπή της εξουσίας των μονοπωλίων. Διευρύνουμε και δυναμώνουμε το ΠΑΜΕ».
Χαρακτικά του μεγάλου Ισπανού ζωγράφου και ενθύμια του σπουδαίου συνθέτη, θα παρουσιαστούν στην έκθεση για δύο «τιτάνες», που παρότι χτυπήθηκαν από την κώφωση, μεγαλούργησαν την ίδια περίοδο. Είχαν την ίδια τραγική μοίρα και κοινά οράματα (εμπνέονταν από τον αγώνα για την ελευθερία και οι δύο υποστήριζαν τον Ναπολέοντα) και πέθαναν με ένα χρόνο διαφορά: Ο Μπετόβεν το 1827, ο Γκόγια το 1828.
Στην έκθεση περιλαμβάνονται 211 χαρακτικά του Γκόγια, χωρισμένα σε τέσσερις ενότητες: «Καπρίτσια», «Δεινά του Πολέμου», «Παροιμίες», «Ταυρομαχίες» και έξι ελαιογραφίες από το Μουσείο Καλών Τεχνών του Μπιλμπάο. Παράλληλα, φιλοξενούνται αυτόγραφα, έγγραφα, μικροαντικείμενα και ενθύμια του Μπετόβεν από το ομώνυμο μουσείο της Βόννης - μαρτυρίες της ζωής και του έργου του μουσουργού που καθόρισε τη μετεξέλιξη της σύγχρονης μουσικής. Την έκθεση συνοδεύουν πλήθος παράλληλων εκδηλώσεων (θέατρο, μουσική, χορός, λογοτεχνία, κινηματογράφος, κ.ά.).
Πρόκειται για μια σύγχρονη μαύρη κωμωδία για την ανθρώπινη μοναξιά και την ανάγκη για επικοινωνία και συντροφικότητα. Ενας ιδιόρρυθμος ανιψιός αναγκάζεται να επισκεφθεί και να συμβιώσει με την από χρόνια χαμένη υπερήλικη θεία του, λίγο προτού αυτή «αναχωρήσει» από τη ζωή. Το απρόσμενο αυτό ντουέτο περνά όλη την γκάμα των αισθημάτων και καταστάσεων. Η κωμωδία διαδέχεται το δράμα, η εχθρότητα τη συμφιλίωση, σ' ένα σκηνικό παιχνίδι εκπλήξεων και ανατροπών, που κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή. Είναι σα να παρακολουθεί κανείς μια ανελέητη πάλη μεταξύ δύο κολοσσιαίων μονομάχων, ένα απολαυστικό ρινγκ, πάνω σε όλα τα μεγάλα θέματα της ζωής.
Εκδήλωση για τον μεγάλο Κώστα Βάρναλη γίνεται σήμερα (19.00) στην Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών (Γενναδίου και Ακαδημίας). Χαιρετίζει ο πρόεδρος της ΕΕΛ Παύλος Ναθαναήλ. Ομιλητές οι Γιάννης Παπαοικονόμου, μέλος του ΔΣ της ΕΕΛ, Μαρία Σκουρολιάκου, Πάνος Μποσνάκης, Μαρία Ράλλη - Υδραίου. Απαγγέλλουν οι Αλεξάνδρα Βαΐτση - Βάκρου, Νίκος Μπατσικανής. Συντονίζει η ειδική γραμματέας της ΕΕΛ Αννα Μπουρατζή - Θώδα.
Ο Σύνδεσμος Εκδοτών Βιβλίου (ΣΕΚΒ) αντιδρώντας στα οικονομικά μέτρα που επιβάλλει η κυβέρνηση, τα οποία οδηγούν και τον κλάδο του βιβλίου στον πλήρη αφανισμό, με χτεσινή ανακοίνωσή του καλεί τα μέλη του να συμμετέχουν ενεργά στην αυριανή απεργία με κλείσιμο όλων των επιχειρήσεων και καταστημάτων τους, εκφράζοντας έτσι την έντονη αντίθεσή τους.
Μια συναυλία - αναδρομή στη μακρόχρονη μουσική του παρουσία δίνει ο Κώστας Χατζής, σήμερα (8.30 μ.μ.), στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών. Θα παρουσιάσει ένα μουσικό ταξίδι μέσα από τη λυρικότητα και ευαισθησία των στίχων και της μουσικής τραγουδιών που σημάδεψαν μια ολόκληρη εποχή κι έμειναν κλασικά: «Απ' τ' αεροπλάνο», «Σπουδαίοι άνθρωποι, αλλά...», «Ο Στρατής», «Σύνορα η αγάπη δεν γνωρίζει», «Δε βαριέσαι αδερφέ», «Κι ύστερα» , «Η αγάπη όλα τα υπομένει» κ.ά. Μαζί του θα τραγουδήσουν η Μαρία Αλεξίου και η Αντωνία Χατζίδη. Την ορχήστρα διευθύνει ο μαέστρος Γιώργος Παγιάτης.