Από τις εκθέσεις που πραγματοποιούνται αυτές τις μέρες "εκτός των τειχών" της πρωτεύουσας, σημειώνουμε:
Δύο ενδιαφέρουσες ομαδικές εκθέσεις χαρακτικής, πραγματοποιούνται αυτές τις μέρες στην Αθήνα και το Ρέθυμνο. Συγκεκριμένα, εγκαινιάζεται στις 27 του Μάρτη στην αίθουσα τέχνης "Αστρολάβος - Δεξαμενή" (Ξανθίππου 11, Κολωνάκι) έκθεση χαρακτικής με τίτλο "22 σημαντικοί εκπρόσωποι της νεοελληνικής χαρακτικής".Παλαιότεροι και νεότεροι χαράκτες μας, παρουσιάζουν χαρακτικά τυπωμένα με τις κλασικές παραδοσιακές μεθόδους: ξυλογραφίες σε όρθιο και πλάγιο ξύλο, χαλκογραφίες, λιθογραφίες, μεταξοτυπίες, λινόλεουμ κ.ά. Υπάρχουν έργα των αποθανόντων χαρακτών μας Τάσσου Αλεβίζου, Γιώργου Βελισσαρίδη, Νίκου Βεντούρα, Δημήτρη Γαλάνη, Αγγελου Θεοδωρακόπουλου, Βάσως Κατράκη, Λυκούργου Κογεβίνα, Αλέξανδρου Κορογιαννάκη, Γιώργου Μόσχου, Ευθύμη Παπαδημητρίου, Μάριου Πράσινου.Ακόμη, παρουσιάζονται δημιουργίες των εν ζωή χαρακτών: Κωνσταντίνου Γραμματόπουλου, Ράλλη Κοψίδη, Γιώργου Μανουσάκη, Φώτη Μαστιχιάδη, Τόνιας Νικολαϊδου, Μίλτου Παντελιά, Βασίλη Σπεράντζα, Αλέκου Φασιανού, Μανώλη Χάρου κ.ά. Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι τις 12 Απριλίου.
Η δεύτερη ομαδική έκθεση χαρακτικής εγκαινιάζεται στις 28/3, στο χώρο τηςΔημοτικής Πινακοθήκης "Λ. Κανακάκις" στο Ρέθυμνο (Χειμάρρας 2 και Ι. Μελισσινού). Τίτλος της: "Εν αρχή ην η χαρακτική".Συμμετέχουν τα μέλη τηςΟμάδας Κέντρου Χαρακτικής.Οι καλλιτέχνες: Μιχάλης Αρφαράς, Παναγιώτης Γράββαλος, Μαρία Ζιάκα, Χρόνης Μπότσογλου, Τόνια Νικολαϊδη, Π. Παντολφίνι, Δήμητρα Σιατερλή.Οι επτά αυτοί καλλιτέχνες δούλεψαν έργα ακριβώς για το χώρο της "Δημοτικής Πινακοθήκης".
Οπως αναφέρει η επιμελήτρια της έκθεσης Μ. Μαραγκού: "σκοπός της έκθεσης είναι να ερευνηθούν τα όρια της χαρακτικής και οι δυνατότητες της εικαστικής γλώσσας. Είναι η χάραξη και το τύπωμα που ενδιαφέρει έναν χαράκτη - ζωγράφο σήμερα; Είναι η εικονοποιία ενός επιτοίχιου πλαισίου; Είναι το μέσον - πρόσχημα για τη δημιουργία έργων χώρου ή μήπως το χαρτί και το μελάνωμα η αφορμή για να τεθούν προβλήματα που απασχολούν τον καλλιτέχνη σήμερα;".
Οι επτά δημιουργοί δίνουν τις δικές τους απαντήσεις, επευχόμενοι τα στεγανά μέσα από την προσωπική γλώσσα που έχει κατοχυρώσει ο καθένας. Η έκθεση θα παραμείνει ανοιχτή έως τις 18 Μάη και κατά τη διάρκειά της θα γίνουν, όπως πάντα, ξεναγήσεις για σχολεία και ενήλικες, διαλέξεις καθώς και εκπαιδευτικά προγράμματα.
Με τίτλο "Εγκλωβισμός",εγκαινιάζεται στις 27 του Μάρτη στην αίθουσα "Θόλος" (Φιλελλήνων 20), έκθεση έργων ζωγραφικής της Ελευθερίας Κουντούρη.Το κεντρικό θέμα της έκθεσης είναι οι αποκομμένες προεκτάσεις και οι επιπτώσεις της υπαρξιακής απομόνωσης κι αυτοκαταστροφής μέσα στις ίδιες και τις ίδιες ανακυκλωμένες περιστροφές μας. Οι τίτλοι των έργων ("Λαβύρινθος", "Βαβέλ", "Τροχοί", "Ξένος", "Μητρόπολη" κ.ά.), είναι χαρακτηριστικοί της εικαστικής αναζήτησης της δημιουργού. Η δόμηση των έργων της ακολουθεί την ανεικονική γραφή, όμως η σύνθεση συγκεκριμενοποιείται με τα χρωματοσχέδια, οδηγώντας σε απτές επισημάνσεις. Γνωστή ποιήτρια η Ελ. Κουντούρη, διδάχτηκε ζωγραφική στα εργαστήρια Θ. Δρόσου, Μ. Χατζηνικολή - Σαραφιανού και Βρ. Βλαχόπουλου.Εργα της υπάρχουν σε πολλές ιδιωτικές συλλογές.
Στα πλαίσια των πολιτιστικών εκδηλώσεων του γιορτασμού της 25ης Μαρτίου, εντάσσεται η 14η έκθεση της Ειρήνης Πρίντεζη - Φράγκου,που πραγματοποιείται στη Δημοτική Βιβλιοθήκη του Πνευματικού Κέντρου στη Λιβαδειά. Το κοινό θα έχει τη δυνατότητα, μέχρι τις 4 Απριλίου, να γνωρίσει τις ξεχωριστές, χειροποίητες κούκλες της με παραδοσιακές φορεσιές.
Η Ειρ. Πρίντεζη - Φράγκου γεννήθηκε στην Πόλη, αλλά κατάγεται από τη Σύρο. Φοίτησε στην "Αμερικάνικη Σχολή Γραμμάτων και Τεχνών της Κωνσταντινούπολης", όπου διδάχτηκε ζωγραφική, πλαστική, γλυπτική και ιδιαίτερα την τεχνική κατασκευής της κούκλας. Στην Ελλάδα εγκαταστάθηκε μετά τους τελευταίους διωγμούς του ελληνισμού.
Οι κούκλες της Ειρήνης Πρίντεζη - Φράγκου, έχουν μια μοναδικότητα για τον ελληνικό χώρο, αφού είναι φτιαγμένες με μια ξεχωριστή τεχνοτροπία. Αποτελούν σύνθεση στοιχείων πλαστικής, μικρογλυπτικής και ζωγραφικής. Τα γυμνά μέρη της κούκλας είναι πλασμένα με μια ειδική τεχνική από βαμβάκι και κόλλα και στη συνέχεια ζωγραφισμένα. Εκτός από το βαμβάκι και την κόλλα, που κυριαρχούν στην εικαστική της δουλιά, χρησιμοποιεί συμπληρωματικά και κατά περίπτωση και άλλα υλικά, όπως δέρμα, πηλό, μαλλιά κ.ά. Τα ρούχα, αντικείμενο επισταμένης λαογραφικής έρευνας και μελέτης, είναι όλα ραμμένα και κεντημένα στο χέρι και αποδίδουν πιστά, λεπτομερειακά, τις αυθεντικές φορεσιές κάθε περιοχής. Μέχρι σήμερα οι κούκλες της, έχουν παρουσιαστεί με μεγάλη επιτυχία σε εκθέσεις στην Ελλάδα και το εξωτερικό και έχουν αποσπάσει σημαντικές διακρίσεις.
Εργο της Γεσθημανής Σεφεροπούλου
Χαρακτηριστικές δημιουργίες της Ειρ. Πρίντεζη - Φράγκου
Χρ. Μπότσογλου "Σπουδές στη μοναξιά"
Χαλκογραφία του Λ. Κογεβίνα
Συνεχίζοντας την παράδοση των τελευταίων χρόνων, η γκαλερί "Ζυγός" (Βασ. Σοφίας 65), παρουσιάζει αυτές τις μέρες την έκθεση "Εαρινά".Πρόκειται για μια ομαδική έκθεση στην οποία μετέχουν τακτικοί συνεργάτες του "Ζυγού" με καινούργια έργα τους, που έχουν ως θέμα τους την άνοιξη. Στη φετινή έκθεση παρουσιάζουν δημιουργίες τους οι: Θ. Ακριβόπουλος, Γ. Διονάτος, Μ. Θεοδωρούλης, Χ. Κωστόπουλος, Δ. Λουκόπουλος και Μ. Πολυμέρης.Θα διαρκέσει μέχρι τις 7 του Απρίλη.