Τρίτη 6 Σεπτέμβρη 2022
Σελ. /28
ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2022
Εκανε το 3 στα 3 και πάει Βερολίνο η Εθνική

Με φόρα από τις δύο σημαντικές νίκες επί της Κροατίας και της Ιταλίας, η Εθνική ομάδα μπάσκετ επικράτησε και της Μεγάλης Βρετανίας με 93-77 για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Εκανε έτσι το 3 στο 3, παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου του Μιλάνου και εξασφάλισε την πρόκρισή της στη φάση των «16» της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στο Βερολίνο. Απομένει τώρα να υλοποιήσει και τον στόχο της πρόκρισης ως 1η του ομίλου, κάτι που θα πετύχει ουσιαστικά με νίκη σήμερα επί της Ουκρανίας για την 4η αγωνιστική (18.00 - ΕΡΤ1).

Στον χθεσινό αγώνα η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Γ. Αντετοκούνμπο, που προτιμήθηκε να ξεκουραστεί, και συνολικά με αρκετές αλλαγές στη βασική πεντάδα, καθώς ο ομοσπονδιακός τεχνικός Δημήτρης Ιτούδης έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν χρησιμοποιηθεί μέχρι τώρα. Στα ευχάριστα η επιστροφή στη δράση για τον Γιώργο Παπαγιάννη, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και έδειξε έτοιμος. Η Εθνική έπαιξε καλά κατά διαστήματα, ειδικά στην επανάληψη, όπου έκαμψε την αντίσταση των Βρετανών, κυρίως χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο με πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μ. Βρετανία δυσκόλεψε για ένα διάστημα την Ελλάδα, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές ολιγωρίες της και προηγήθηκε 15-8. Η Εθνική αντέδρασε και με ένα σερί 16-0 «προσπέρασε» 24-15, και πάλι όμως η Βρετανία με μπροστάρη τον Νέλσον ανέκαμψε και παρέμεινε κοντά στο σκορ στην ανάπαυλα. Στα μισά της τρίτης περιόδου η εικόνα της ελληνικής ομάδας άλλαξε, χάρη στην αμυντική της βελτίωση και με τους Σλούκα και Παπαγιάννη να βάζουν καθοριστικούς πόντους και να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο 30' (71-60). Στην τελευταία περίοδο οι Ελληνες διεθνείς κυριάρχησαν πλήρως και «καθάρισαν» την αναμέτρηση.

Με «οδηγό» τον Σλούκα η Εθνική νίκησε τη Μ. Βρετανία και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16»

Eurokinissi Sports

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 46-43, 71-60, 93-77.

Μεγάλη Βρετανία: Μπίγκμπι - Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11, Χέσον 13, Λοτιέ - Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3, Νέλσον 17, Ολασένι 8, Σόκο 12, Βαν Οστρουμ, Γουίτλ 9, Γουίλαν 2.

Ελλάδα: Αγραβάνης 5, Θ. Αντετοκούνμπο 5, Καλάθης 9, Ντόρσεϊ 5, Λαρεντζάκης 7, Λούντζης 10, Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 10, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21.

• Σε άλλο χθεσινό ματς του 3ου ομίλου η Κροατία έκανε βήμα πρόκρισης πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της με 73-70 επί της αξιόμαχης Εσθονίας.
  • Η βαθμολογία: ΕΛΛΑΔΑ 3-0, Ουκρανία 2-0, Κροατία 2-1, Ιταλία 1-1, Εσθονία 0-3, Μ. Βρετανία 0-3 (δεν περιλαμβάνεται ο χθεσινοβραδινός αγώνας Ιταλία - Ουκρανία).
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΛΟ
Με Ισπανία για την τετράδα η Εθνική ανδρών

Με στόχο να κάνει την υπέρβαση και να βρεθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης, η Εθνική ανδρών του πόλο αντιμετωπίζει σήμερα την Ισπανία (20.00, ΕΡΤ1) για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Σπλιτ. Η Εθνική, προερχόμενη από την επιβλητική νίκη επί του Ισραήλ με 22-9 για τη φάση των «16», επιδιώκει να αντεπεξέλθει στις προκλήσεις του αγώνα παίρνοντας το εισιτήριο για την 4άδα. Ο πήχης δυσκολίας για την ανανεωμένη Εθνική πλέον ανεβαίνει κατακόρυφα καθώς απέναντί της θα βρεθεί η κάτοχος του παγκόσμιου τίτλου και μια εκ των κορυφαίων ομάδων στον κόσμο αυτήν τη στιγμή.

Απ' την πλευρά του, ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Θοδωρής Βλάχος, χαρακτήρισε το σημερινό παιχνίδι το πλέον σημαντικό στη διοργάνωση για την Εθνική εξηγώντας πως είναι αυτό που σε περίπτωση επιτυχίας σε βάζει στην τροχιά των μεταλλίων. Απέναντι στη σπουδαία αντίπαλο ο Ελληνας τεχνικός επισήμανε πως η Εθνική θα πρέπει να φανεί πειστική και ποιοτική, όπως έκανε και κόντρα στην ισχυρή Κροατία για τον όμιλο (ισοπαλία 5-5). Ο ίδιος, παρά το δύσκολο της αποστολής, εμφανίστηκε αισιόδοξος για την αποστολή των διεθνών της Εθνικής στο σημερινό παιχνίδι.

• Τα άλλα ζευγάρια των προημιτελικών είναι: 16.00 Ουγγαρία - Μαυροβούνιο. 17.30 Ιταλία - Γαλλία. 21.30 Κροατία - Γεωργία.
SUPER LEAGUE 1
Το απόλυτο ο ΠΑΟ, «κόλλησαν» Αρης - ΠΑΟΚ

Το πανό των φιλάθλων του Αρη για την απεργία στη «Μαλαματίνα»

INTIME SPORTS

Η συνέχιση του νικηφόρου ξεκινήματος του Παναθηναϊκού, η λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και το σπουδαίο «διπλό» του ΟΦΗ στον Βόλο ήταν αυτά που ξεχώρισαν στο «προφίλ» της 3ης αγωνιστικής της Super League 1. Επέστρεψαν στις νίκες ΑΕΚ και Ολυμπιακός, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις σε Περιστέρι και Λαμία.

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Παναθηναϊκός, που νίκησε 1-0 τον Λεβαδειακό στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας και έκανε το 3 στα 3. Το γκολ του Βέρμπιτς στην αρχή του ματς (3') ήταν αρκετό για τους «πράσινους», που στη συνέχεια δεν αξιοποίησαν μεν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, αλλά ούτε και απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Στο 0-0 έμειναν Αρης και ΠΑΟΚ στου Χαριλάου, σε ένα ματς υπό έντονη βροχόπτωση, με λίγες καλές φάσεις αλλά αρκετά νεύρα. Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο τερματοφύλακας του «Δικεφάλου του Βορρά», Κοτάρσκι, που έπιασε πέναλτι του Γκρέι στο 53', ενώ πραγματοποίησε κι άλλες καίριες επεμβάσεις. Για τον ΠΑΟΚ η πιο σημαντική ευκαιρία ήταν του Τόμας στο 52'. Ενταση δημιουργήθηκε στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Νταμπό και Ελ Καντουρί. Ξεχωριστό στιγμιότυπο του ντέρμπι αποτέλεσε το πανό των φίλων του Αρη με σύνθημα «Νίκη στην απεργία στη "Μαλαματίνα"».

Στο πρώτο «τρίποντο» στη νέα σεζόν έφτασε ο ΟΦΗ, που πήρε μεγάλη νίκη επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με 1-0 (Διαμαντής 5'). Για τους Κρητικούς αποβλήθηκε ο Λάρσον (76').

Στον απόηχο της μεταγραφής του σπουδαίου Βραζιλιάνου μπακ Μαρσέλο από τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Ολυμπιακός νίκησε στο Φάληρο τον Ιωνικό με 3-1 (Μπουχαλάκης 17', Μπιέλ 35', Ελ Αραμπί 95' πέναλτι - Μεντόσα 49'). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε στο ντεμπούτο του ο νεοαποκτηθείς Πεπ Μπιέλ.

Στη Ριζούπολη η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα (Πινέδα 38, Αμραμπατ 87'), βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα από τον Βόλο και παίζοντας καλά και με ένταση κατά διαστήματα.

Στο Περιστέρι Ατρόμητος και Παναιτωλικός έμειναν στο 1-1 (Ροτάριο 50' - Καρέλης 35'), ενώ Λαμία και Ατρόμητος στο 0-0.

• Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 9, Ολυμπιακός 7, ΠΑΟΚ 7, ΑΕΚ 6, Παναιτωλικός 4, Ατρόμητος 4, Αρης 4, Βόλος 4, Αστέρας Τρίπολης 3, ΟΦΗ 3, Λαμία 2, Ιωνικός 1, ΠΑΣ Γιάννινα 1, Λεβαδειακός 1.
ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΜΙΛΟΙ
Εκπλήξεις από Βοσνία και Βέλγιο, ένταση στην Τιφλίδα

Τις μεγαλύτερες εκπλήξεις μέχρι τώρα στο τουρνουά έκαναν η Βοσνία και το Βέλγιο με τις νίκες τους επί της κατόχου του τίτλου Σλοβενίας με 97-93 και της Ισπανίας με 83-73, αντίστοιχα, για την 3η αγωνιστική των ομίλων. Τη νικηφόρα πορεία συνέχισε η Γερμανία που κατάφερε 3 νίκες σε 3 αγώνες επικρατώντας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με δύο παρατάσεις, της Λιθουανίας με 109-107. Οι Λιθουανοί υπέβαλαν ένσταση για το λάθος των διαιτητών να μην τους δώσουν το δικαίωμα βολής μετά από τεχνική ποινή στον πάγκο των Γερμανών, η οποία απορρίφθηκε χτες από τη FIBA.

Παιχνίδι με αρκετή ένταση έγινε στην Τιφλίδα, με την οικοδέσποινα Γεωργία να πετυχαίνει σημαντική νίκη επί της Τουρκίας με 88-83. Από την πλευρά της, η Τουρκία υπέβαλε ένσταση κατά των διαιτητικών αποφάσεων ζητώντας είτε την επανάληψη του αγώνα είτε την επανάληψη των τελευταίων 4,5 λεπτών. Παράλληλα η τουρκική πλευρά προχώρησε σε καταγγελία για προπηλακισμό στα αποδυτήρια σε βάρος του παίκτη της ομάδας Φουρκάν Κορκμάζ που είχε αποβληθεί για επεισόδιο με τον Γεωργιανό Σανάτζε.

Τη νίκη επί της Βουλγαρίας πήρε το Μαυροβούνιο με 91-81 ενώ η Γαλλία αν και αγχώθηκε νίκησε την Ουγγαρία με 78-74. Για τον 4ο όμιλο η Πολωνία νίκησε χτες το Ισραήλ με 85-76 και η Τσεχία την Ολλανδία με 88-80.

ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

1ος ΟΜΙΛΟΣ: Βέλγιο 2-1, Μαυροβούνιο 2-1, Τουρκία 2-1, Ισπανία 2-1, Γεωργία 1-2, Βουλγαρία 0-3

2ος ΟΜΙΛΟΣ: Γερμανία 3-0, Βοσνία 2-1, Σλοβενία 2-1, Γαλλία 2-1, Λιθουανία 0-3, Ουγγαρία 0-3.

4ος ΟΜΙΛΟΣ: Πολωνία 2-1, Ισραήλ 2-1, Σερβία 2-0, Φινλανδία 1-1, Τσεχία 1-2, Ολλανδία 0-3. Δεν περιλαμβάνεται ο αγώνας Σερβίας - Φινλανδίας.

ΕΥΡΩΒΟΛΕΪ 2023
Εξασφάλισε την πρόκριση η Εθνική γυναικών

Την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωβόλεϊ 2023 σφράγισε η Εθνική γυναικών μετά τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη της επί της Νορβηγίας με 3-0 για την 4η αγωνιστική του 6ου προκριματικού ομίλου. Η Εθνική έκανε το 4 στο 4 στον όμιλο, παρέμεινε 1η και εξασφάλισε την πρόκριση δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της προκριματικής φάσης. Αυτή θα είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που η Εθνική γυναικών θα δώσει το «παρών» σε τελική φάση Ευρωβόλεϊ και 7η συνολικά.

Κόντρα στη Νορβηγία η Εθνική ήταν καταιγιστική στο πρώτο σετ, το οποίο πήρε με 25-7, ενώ το ίδιο εύκολα πήρε και το δεύτερο, με 25-11. Στο τρίτο σετ οι Ελληνίδες παίκτριες χαλάρωσαν κάπως και οι Νορβηγίδες βρήκαν την ευκαιρία να το διεκδικήσουν, και πάλι όμως στα κρίσιμα σημεία η Ελλάδα ήταν καλύτερη και επικράτησε με 25-20, παίρνοντας τη νίκη.