Ωστόσο, η δικαιολογημένη χαρά των ανθρώπων της Ταινιοθήκης δεν είναι απόλυτη. Οπως υπογράμμισαν στην συνέντευξη Τύπου τα μέλη του ΔΣ, η Ταινιοθήκη- «κιβωτός» της ελληνικής φιλμικής «μνήμης», παραμένει χωρίς να έχει εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση για την απαιτητική λειτουργία των νέων χώρων της. Τα 200.000 ευρώ, που λαμβάνει ετησίως ως επιχορήγηση από το ΥΠΠΟ, αποτελούσαν... «σύντομο ανέκδοτο» και πριν τη «Λαΐδα», πολύ περισσότερο τώρα. Ο αντιπρόεδρος του ΔΣ, Θ. Αδαμόπουλος, σημείωσε: «είμαστε ονειροπόλοι και τα καταφέρνουμε», αλλά «η προσπάθειά μας είναι να μην εμπορευματοποιήσουμε αυτούς τους χώρους». Αντίστοιχα, ο ταμίας του ΔΣ και πανεπιστημιακός, Ευ. Σόρογκας, σημείωσε ότι η σημερινή ετήσια επιχορήγηση του ΥΠΠΟ δεν μπορούσε να καλύψει ούτε τα λιγοστά έξοδα της Ταινιοθήκης, «φανταστείτε σε ποια δύσκολη θέση είμαστε να λειτουργήσουμε αυτό το συγκρότημα».
Επιπλέον, υπάρχει αίθουσα προβολών 200 θέσεων, μια μικρότερη 60 θέσεων, μουσείο κινηματογράφου (όπου θα απλωθούν τα σημαντικά συλλεκτικά αντικείμενα της Ταινιοθήκης), βιβλιοθήκη και αναγνωστήριο με σύγχρονα οπτικοακουστικά μέσα και χώροι γραφείων. Ολα αυτά συνοδεύονται από δύο φουαγέ, κυλικείο και ένα μικρό πωλητήριο.
Η Ταινιοθήκη έχει ευλόγως πολλές φιλοδοξίες με τη μεταστέγασή της στη «Λαΐδα». Θέλει να λειτουργήσει ως μουσείο, ως κέντρο για την ανάπτυξη της κινηματογραφικής παιδείας, τόσο μέσω της ψηφιακής της βάσης δεδομένων, που θα είναι προσβάσιμη στους ερευνητές, όσο και μέσω του ετήσιου προγραμματισμού της: προβολές σε καθημερινή βάση στις δύο αίθουσές της, που θα περιλαμβάνουν αναδρομές σε σκηνοθέτες και θεματικά αφιερώματα, παρουσιάσεις ταινιών από Ελληνες σκηνοθέτες, αφιερώματα σε συνεργασία με άλλους φορείς και το καθιερωμένο, πλέον, φεστιβάλ πρωτοποριακού κινηματογράφου. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στο έργο των ευρωπαϊκών και διεθνών κινηματογραφικών αρχείων, μέσα από την προβολή αποκατεστημένων ταινιών.
Οι εκδηλώσεις των εγκαινίων - με προσκεκλημένους εκπροσώπους ταινιοθηκών από διάφορες χώρες - θα διαρκέσουν από 9 - 11/10 και θα περιλαμβάνουν προβολές κλασικών ταινιών, συζητήσεις κλπ. Αμέσως μετά, 12 - 20/10 θα διεξαχθεί το 6ο Φεστιβάλ Πρωτοποριακού Κινηματογράφου.
Το έργο «μιλά» για το χώρο της θεατρικής σκηνής, χώρο - μηχανή διαρκώς μεταβαλλόμενο (με την εκάστοτε παράσταση και στη διάρκειά της). Κάθε σκηνή θεάτρου σχεδιάζεται ως «μη-τόπος», προκειμένου η εκάστοτε δημιουργία και ανθρώπινη παρουσία να τον μεταμορφώνει σε αμέτρητους, διαφορετικούς τόπους. Σύλληψη - σκηνοθεσία: Δημήτρης Παπαϊωάννου, μουσική σύνθεση - ηχητικός σχεδιασμός: Coti K., σκηνικός σχεδιασμός: Ζάφος Ξαγοράρης, φωτισμοί: Αλέκος Γιάνναρος, κοστούμια: Θάνος Παπαστεργίου, βοηθός σκηνοθέτη - διεύθυνση καλλιτεχνικής παραγωγής: Τίνα Παπανικολάου. Ερμηνεύουν οι: Προκόπης Αγαθοκλέους, Πάνος Αθανασόπουλος, Θανάσης Ακοκκαλίδης, Αντώνης Βαής, Νίκος Δραγώνας, Μανόλης Θεοδωράκης, Κωνσταντίνος Καρβουνιάρης, Γιώργος Καφετζόπουλος, Ευριπίδης Λασκαρίδης, Κωνσταντίνος Μαραβέλιας, Γιώργος Μάτσκαρης, Γιάννης Μίχος, Μαρία Μπρέγιαννη, Ιλια Ντετσάβες - Πόγκα, Χρήστος Παπαδόπουλος, Γιάννης Παπακαμμένος, Σίμος Πατιερίδης, Αρης Πλασκασοβίτης, Ευαγγελία Ράντου, Ηλίας Ραφαηλίδης, Καλλιόπη Σίμου, Διογένης Σκαλτσάς, Συμεών Τσακίρης, Σοφία Τσιαούση, Αltin Huta, Tadeu Liesenfeld.
Το μισάωρης διάρκειας έργο θα παρουσιάζεται: από Τετάρτη έως Σάββατο (21.00 και 21.45), Κυριακή (19.00 και 19.45), με ενιαίο εισιτήριο 10 ευρώ. Εισιτήρια προπωλούνται στα ταμεία του Εθνικού Θεάτρου, στη Νέα Σκηνή - «Νίκος Κούρκουλος» (Αγίου Κωνσταντίνου 22-24, τηλ. 210.5288.170) και στα εκδοτήρια του Εθνικού Θεάτρου (υπηρεσίες εισιτηρίων, Πανεπιστημίου 39, εντός στοάς Πεσματζόγλου, τηλ. 210.7234.567). Επίσης μέσω πιστωτικής κάρτας στο τηλ. 210.7234.567 και on-line από τη σελίδα του Εθνικού Θεάτρου.
Η αρχή θα γίνει στις 7/10 (8 μ.μ.), με τον Λαυρέντη Μαχαιρίτσα, για τον οποίο θα μιλήσουν οι Διονύσης Τσακνής και Αντώνης Μιτζέλος. Προλογίζει o δημοσιογράφος Γιώργος Σκίντσας. Ακολουθούν: Μπάμπης Στόκας (14/10), Μίλτος Πασχαλίδης (21/10), Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης - Δανάη Παναγιωτοπούλου (4/11), Αφροδίτη Μάνου (11/11), Διονύσης Τσακνής (18/11). Η είσοδος είναι ελεύθερη, όμως για τη διευκόλυνση του κοινού θα παρέχονται από τις αρχές της ίδιας εβδομάδας δωρεάν κάρτες εισόδου από τον «Ιανό» (Σταδίου 24). Χωρίς αυτές δεν εξασφαλίζεται κάθισμα. Οι συνεντεύξεις - αφιερώματα θα μεταδίδονται ζωντανά από το www.ianosradio.gr.
Το 1935, μεσούσης της διεθνούς οικονομικής κρίσης, ο μεγάλος προοδευτικός Ιρλανδός δραματουργός Τζορτζ Μπέρναρντ Σο έγραψε την ανατρεπτική κωμωδία «Η εκατομμυριούχος», που ανεβαίνει, για πρώτη φορά ως μιούζικαλ, στο Μέγαρο Μουσικής (6,7,8,10,11,12/10). Διασκευή - μετάφραση Νόνικας Γαληνέα, η οποία πρωταγωνιστεί. Σκηνοθεσία Σωτήρη Χατζάκη, μουσική Σταμάτη Κραουνάκη, στίχοι Λίνας Νικολακοπούλου, σκηνικά - κοστούμια Γιάννη Μετζικώφ, χορογραφία Φωκά Ευαγγελινού. «Ρηξικέλευθος, ανατρεπτικός, ευαισθητοποιημένος κοινωνικά, με πολιτική οξύτητα, ανατρέπει τις κοινωνικές συμβάσεις, τα παγιωμένα ήθη, τις ιδέες που ποδηγετούν τη ζωή των ανθρώπων», σημειώνει ο Σ. Χατζάκης, αναφερόμενος στο συγγραφέα. «Με όπλο το χιούμορ και τη διεισδυτική ματιά δομεί την "Εκατομμυριούχο" με διαλεκτική, αλλά και με κωμικούς μετεωρισμούς των προσώπων». Παίζουν επίσης οι: Γιάννης Μπέζος, Αλέξανδρος Μυλωνάς, Μελίνα Τανάγρη, Μπάμπης Γιωτόπουλος, Αρτο Απαρτιάν, Χρήστος Ευθυμίου.
Νέους ηθοποιούς, με εξαιρετικές επιδόσεις στο χορό και το τραγούδι, και ηθοποιούς που να ασχολούνται επαγγελματικά με ένα μουσικό όργανο, ζητά ο σκηνοθέτης Θέμης Μουμουλίδης, για τις διανομές των παραστάσεων «1900/ Ιστορία αγάπης και τρέλας» (καλοκαίρι 2010), «Ερωτευμένος πειρατής» (άνοιξη-φθινόπωρο 2010-2011) και ένα μιούζικαλ (φθινόπωρο - χειμώνας 2010). Οσοι ενδιαφέρονται να στείλουν βιογραφικά σημειώματα, με σαφείς αναφορές στις προϋποθέσεις που ζητούνται, και φωτογραφίες, στην ηλεκτρονική διεύθυνση opera09@otenet.gr. Πληροφορίες στο τηλ. 6978188754.
Συναυλία - αφιέρωμα στους «Beatles» πραγματοποιεί η Ορχήστρα των Χρωμάτων (10/10, 8.30 μ.μ.), στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» (Πειραιώς 254 , Ταύρος, θέατρο «Αντιγόνη») προαναγγέλλοντας την επέτειο (2010), των πενήντα χρόνων από την ίδρυση του συγκροτήματος. Τραγουδούν: Κώστας Βασιλιάγκος, Βασίλης Γισδάκης, Δώρος Δημοσθένους, Σταύρος Παπασταύρου. Την ορχήστρα διευθύνει ο Μίλτος Λογιάδης.