Πενήντα χρόνια μετά την ίδρυσή της, η Ταινοθήκη της Ελλάδας - η πρώτη ελληνική κινηματογραφική λέσχη, αρχικά - μοναδικός και σημαντικός φορέας, απέκτησε - επιτέλους - την πολυπόθητη, μόνιμη στέγη της. Πρόκειται για το διατηρητέο κτίριο του κινηματογράφου «Λαΐς» (Ιερά Οδός και Μ. Αλεξάνδρου, Μεταξουργείο). Ενας κινηματογράφος που έκλεισε στη δεκαετία του 1970 και που «ξανανιώνει» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αν και δεν πρέπει να ξεχνιέται ότι η ανακατασκευή του ήταν σαν... το «γιοφύρι της Αρτας», με την Ταινιοθήκη να μένει για χρόνια άστεγη. Ωστόσο, η δικαιολογημένη χαρά των ανθρώπων της Ταινιοθήκης δεν είναι απόλυτη. Οπως υπογράμμισαν στην συνέντευξη Τύπου τα μέλη του ΔΣ, η Ταινιοθήκη-...