Αντιπροσωπεία της ΚΕ του ΚΚΕ, αποτελούμενη από τους Ορέστη Κολοζώφ μέλος του ΠΓ και Μάκη Κοψίδη μέλος της ΚΕ, συναντήθηκε χτες με την Εκτελεστική Γραμματεία της «Πράσινης Πολιτικής», που την εκπροσωπούσαν οι Κώστας Διάκος, Γιάννης Τσιρώνης και Αντώνης Ξενικός.
Στη συνάντηση ανταλλάχτηκαν απόψεις για τις πολιτικές εξελίξεις στη χώρα μας και διεθνώς. Επίσης συζητήθηκε η πορεία των αγωνιστικών κινητοποιήσεων για την αναθεώρηση του Συντάγματος, για τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις στην Αττική των έργων για τους «Ολυμπιακούς Αγώνες».
Οι δύο αντιπροσωπείες συμφώνησαν στην ανάγκη ενίσχυσης της κοινής δράσης στα μέτωπα συσπείρωσης, όπου ήδη υπάρχει συνεργασία, όπως στην Κίνηση για την Υπεράσπιση των Δημοκρατικών Δικαιωμάτων, στο αντιπολεμικό κίνημα, στην προστασία του περιβάλλοντος από την επίθεση του κεφαλαίου, στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων των μεταναστών, στη συνεργασία στα πλαίσια της δημοτικής κίνησης «Συμπαράταξη για την Αθήνα», καθώς και στη διερεύνηση των δυνατοτήτων ανάπτυξης κοινής δράσης και σε άλλα μέτωπα πάλης.
Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Δ. Ρέππας ανέλαβε χθες να «αποσαφηνίσει» την κυβερνητική θέση για τον έλεγχο των «πόθεν έσχες», μετά τις πληροφορίες που έφεραν την υπουργό Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης Β. Παπανδρέου να παίρνει πίσω τις υποσχέσεις που είχε δώσει στην ΑΔΕΔΥ για έλεγχο των «υψηλόμισθων». Ο εκπρόσωπος ανέφερε ότι ο έλεγχος των εισοδημάτων «θα γίνει με τρόπο που θα εξειδικευτεί, μέσω εγκυκλίου που θα αποστείλει το αρμόδιο υπουργείο». Ασφαλώς, πρόσθεσε, «θα ελέγχονται όλα τα εισοδήματα. Εμφαση, όμως, θα δοθεί στα υψηλά εισοδήματα, που δηλώνουν κατηγορίες υπαλλήλων και βεβαίως ο έλεγχος αυτός θα προχωρά σε μια τελική αξιολόγηση, με βάση τα χρόνια υπηρεσίας ενός εκάστου υπαλλήλου, το ύψος των αποδοχών του και τα άλλα περιουσιακά στοιχεία που τυχόν διαθέτει». Διευκρίνισε, όμως, με νόημα ότι η εγκύκλιος θα εκδοθεί, αφού αρχίσει ο έλεγχος (!), καθώς και ότι το Σώμα Ελεγκτών θα έχει λόγο, αφού θα διενεργήσει δειγματοληπτικούς ελέγχους.
Την ίδια στιγμή, ο υφυπουργός Δημόσιας Διοίκησης Λ. Τζανής προσέφευγε ακόμα μια φορά σε απειλή λήψης πειθαρχικών μέτρων για όσους δεν υποβάλουν τη δήλωση. Η μη υποβολή δήλωσης «πόθεν έσχες», είπε στον «Πλάνετ», θα συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα, ενώ το μέγεθος της ποινής «είναι δουλιά του Πειθαρχικού Συμβουλίου που θα επιληφθεί»! Και εξαντλώντας τη φαρέτρα των εκβιασμών, πρόσθεσε: «Ομως, το ουσιαστικό είναι ότι μια τέτοια πράξη περιλαμβάνεται στο φάκελο του υπαλλήλου και αποτελεί ανασταλτικό και αρνητικό παράγοντα στην εξέλιξή του»! Ομως, ούτε οι απειλές και οι εκβιασμοί, ούτε οι ψεύτικες υποσχέσεις έχουν καταφέρει να κάμψουν τη σταθερή απόφαση των υπαλλήλων να μην υποβάλουν τη δήλωση «πόθεν έσχες», παρόλο που σήμερα λήγει η σχετική προθεσμία. Μια σειρά ομοσπονδίες, που καλύπτουν το 75%-80% των εργαζομένων στο δημόσιο, έχουν πάρει αποφάσεις, με τις οποίες καλύπτουν τους υπαλλήλους που δε θα πειθαρχήσουν στο επαίσχυντο μέτρο. Στο πλαίσιο αυτό, η Διδασκαλική Ομοσπονδία Ελλάδας (ΔΟΕ), με ανακοίνωσή της, καλεί τους υπαλλήλους να αναφέρουν εγγράφως ότι τα περιουσιακά τους στοιχεία είναι αυτά που έχουν δηλωθεί και είναι καταγεγραμμένα στην αρμόδια οικονομική εφορία, ενώ καλεί την ηγεσία του ΥΠΕΣΔΔΑ να αποσύρει την εγκύκλιο για το «πόθεν έσχες».
Στο μεταξύ, η ΑΔΕΔΥ αποδοκίμασε ως νεοφιλελεύθερες τις δηλώσεις της Β. Παπανδρέου για την εκχώρηση υπηρεσιών του δημοσίου στους ιδιώτες, αλλά την ίδια στιγμή επιλέγει, στο διά ταύτα, μια στάση αναμονής και καλλιέργειας αυταπατών σε σχέση με τις προθέσεις της κυβέρνησης. Στην ανακοίνωση που εξέδωσε χθες, αναφέρεται ότι «οι πολιτικές ιδιωτικοποιήσεων και οι εκχωρήσεις όπως αναγγέλλονται αποτελούν πλήγμα για τη δημόσια διοίκηση και το δημόσιο τομέα και δείχνουν με το πιο έντονο τρόπο την απόλυτα εχθρική στάση της κυβέρνησης σε ό,τι αφορά και τον κοινωνικό τομέα της οικονομίας». Επισημαίνει ακόμα ότι «το στοιχείο αυτό στην πολιτική της κυβέρνησης, οδηγεί σε διολίσθηση σε πολιτικές του στενού πυρήνα της νεοφιλελεύθερης σκέψης και υπό αυτό το πρίσμα αν επιχειρηθεί η αναδιοργάνωση της δημόσιας διοίκησης και η αναδιάρθρωση της οικονομίας, ο κόσμος της εργασίας θα βρεθεί ενώπιον νέων ανατροπών και περιορισμών των δικαιωμάτων του». Στο διά ταύτα όμως, καλεί την κυβέρνηση να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς επιζητεί: «Την ενίσχυση των υπηρεσιών της δημόσιας διοίκησης ή την απαξίωσή τους και την εκχώρηση στον ιδιωτικό τομέα;»!
Από την πλευρά του, ο Λ. Τζανής επιχείρησε να υποβαθμίσει τη σημασία του θέματος, ισχυριζόμενος ότι η εκχώρηση υπηρεσιών στους ιδιώτες δε θα είναι σαρωτική και μεγάλης έκτασης. Επιδιώκοντας να προλάβει μια μαζική αντίδραση των εργαζομένων, υποστήριξε ότι «δε θίγεται ο αδιαμφισβήτητος πυρήνας της δημόσιας διοίκησης, αυτός που έχει να κάνει με την άσκηση της δημόσιας εξουσίας», χωρίς όμως να διευκρινίσει ποιον προσδιορίζει με αυτό τον όρο η κυβέρνηση. Επιπλέον απαρίθμησε ορισμένες εργασίες που θα αναλάβουν οι ιδιώτες (καθαρισμός κτιρίων, η ανάθεση σε ιδιώτες της μηχανοργάνωσης, η πληροφόρηση του πολίτη).
Η συζήτηση προσδιορίστηκε για τις 10 του Μάη, ενώ οι δημόσιοι υπάλληλοι υποστηρίζουν ότι η ρύθμιση υπακούει στο κλίμα σκανδαλολογίας
Από το Συμβούλιο της Επικρατείας θα κριθεί τελικά η νομιμότητα ή μη «του πόθεν έσχες» που θέλει να επιβάλλει το υπουργείο Εσωτερικών και Δημόσιας Διοίκησης στους δημόσιους υπαλλήλους.
Προσφυγή κατέθεσε χτες η ΑΔΕΔΥ στο Ανώτατο Διοικητικό Δικαστήριο όπου ζητάει να ακυρωθεί η σχετική εγκύκλιος της 23/12/2000, με την οποία υποχρεώνονται οι δημόσιοι υπάλληλοι να υποβάλλουν δηλώσεις περιουσιακής κατάστασης (πόθεν έσχες).
Η συζήτηση προσδιορίστηκε για τις 10 του Μάη από το Γ' Τμήμα του ΣτΕ και με εισηγητή τον σύμβουλο επικρατείας Γ. Παπαμεντελόπουλο.
Στην προσφυγή της η ΑΔΕΔΥ υποστηρίζει ότι η σχετική εγκύκλιος για το «πόθεν έσχες» των δημοσίων υπαλλήλων υπακούει σε μια περιστασιακή έξαρση του κλίματος σκανδαλολογίας και των συζητήσεων για τη διαπλοκή και δεν εντάσσεται σε μια προγραμματισμένη και αντικειμενική διαδικασία προώθησης της διαφάνειας σε όλους τους τομείς και τις εκφάνσεις του δημόσιου βίου.
Ειδικότερα, στην προσφυγή της η ΑΔΕΔΥ αναφέρει:
Τέλος, η ΑΔΕΔΥ υποστηρίζει ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι με τη συγκεκριμένη ρύθμιση αντιμετωπίζονται με προσβλητικό τρόπο που θίγει την προσωπικότητά τους.