Σελ. /32
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 1-0
Χλωμή πρόκριση

Προβλημάτισε ο Ολυμπιακός. Σήμερα υπογράφει ο Ανατολάκης

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα, πέρασε στους 4 του Κυπέλλου, όμως για μια ακόμη φορά προβλημάτισε με την απόδοσή του στο στάδιο Καραϊσκάκη. Οι "ερυθρόλευκοι" αποδίδοντας μέτρια στο πρώτο ημίχρονο και... απαράδεκτα στο δεύτερο, πήραν τη νίκη γιατί είχαν απέναντί τους έναν άτολμο αντίπαλο. Μπάλα της προκοπής παίχτηκε μόνο στο πρώτο 45λεπτο, όπου και είχαμε καλές ευκαιρίες. Στο 7 ο Αλεξανδρής είχε σουτ μόλις άουτ. Ο Απόλλωνας απάντησε στο 27 με τον Ντικουμέ, που τετ-α-τετ με τον Ελευθερόπουλο έχασε μοναδική ευκαιρία. Εκεί κρίθηκε το ματς για την "ελαφρά ταξιαρχία". Τρία λεπτά αργότερα ο Αλέκος Αλεξανδρής λύτρωσε τους Πειραιώτες. Εκμεταλλεύτηκε άριστα σέντρα του Νινιάδη και με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η κατάσταση ήταν... δράμα. Ανιαρό ματς, αγγαρεία. Οι αλλαγές του Μπάγεβιτς - Κακλαμάνος και Καλύκας (υπέρμετρο τρακ) - δεν έπιασαν και έτσι φυσιολογικά το αποτέλεσμα έμεινε σε φτωχό επίπεδο. Ο Μπάμπης Τεννές έπρεπε να ρισκάρει στην επανάληψη.

Από το νικητή ξεχώρισαν οι Γεωργάτος, Πασσαλής, ενώ και ο Ελευθερόπουλος με την απόκρουση στη φάση με τον Ντικουμέ περνάει στους διακριθέντες. Για την "ελαφρά ταξιαρχία" κορυφαίος ο Αποστόλου, ενώ καλή απόδοση είχαν και οι Τάτσης, Θεοδωράκος.

Καλή η διαιτησία του κ. Καλαθενού, "κιτρίνισε" τον Καραγκούνη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ελευθερόπουλος, Βαρεσάνοβιτς, Καραταϊδης, Νταμπίζας, Σαμπανάτζοβιτς, Πασσαλής (80 Αμανατίδης), Νινιάδης, Καραπιάλης (46 Καλύκας), Γιαννακόπουλος, (46 Κακλαμάνος), Αλεξανδρής, Γεωργάτος.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Χαλκιάς, Αποστόλου, Νταμιάνοβιτς, Κεφαλάς, Μιλόγεβιτς, Θεοδωράκος, Τάτσης, Καραγκούνης, Ερακ, Ντικουμέ (82 Χατζής), Μπελά (33 Θωμαϊδης).

• Οσον αφορά τα μεταγραφικά του Ολυμπιακού ο Γιώργος Ανατολάκης είναι πλέον μια ανάσα από το λιμάνι. Μάλιστα, ο ταλαντούχος αμυντικός αναμένεται σήμερα να υπογράψει 5ετες συμβόλαιο με τους Πειραιώτες.
Το μοναδικό γκολ του Αλεξανδρή επί του Απόλλωνα ήταν αρκετό για να πάρ

Το μοναδικό γκολ του Αλεξανδρή επί του Απόλλωνα ήταν αρκετό για να πάρει την πρόκριση ο Ολυμπιακός στο Κύπελλο Ελλάδας

ΙΑΛΥΣΟΣ - ΠΑΟ 1 - 1
Ξύπνησε με Βαζέχα

Ο Κριστόφ Βαζέχα ήταν αυτός που αποκατέστησε την... τάξη στον αγώνα της Ρόδου. Ο Πολωνός φορ που μπήκε σαν αλλαγή αντί του Νασιόπουλου, έδωσε ρυθμό στην ομάδα και ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1 - 1. Ο Ιάλυσος μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πίεσε την άμυνα του ΠΑΟ και στο 17' άνοιξε το σκορ. Ο Οικονόμου έδωσε την μπάλα στον Μιχάλη Πολιά και αυτός με έξυπνο πλασέ νίκησε το Νικοπολίδη.

Στην επανάληψη οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν στην ισοφάριση στο 67' όταν ο Λαγωνικάκη βρήκε τον Βαζέχα που πλάσαρε εύκολα τον Αλεξανδρίδη. Τρία λεπτά αργότερα ο Λαγωνικάκης είχε απευθείας φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι.

Από τον αξιόμαχο Ιάλυσο άρεσαν οι Πολιάς, Οικονόμου, Καλημέρης, ενώ από τον Παναθηναϊκό που πέρασε στους 4 του Κυπέλλου άρεσαν οι Κόλα, Λυμπερόπουλος και Κολιτσιδάκης.

ΙΑΛΥΣΟΣ: Αλεξανδρίδης, Ράιος, Πολιάς, Παπαδόπουλος (57' Ζίου), Πάτε, Καλιμάνης, Καλημέρης, Κυπριώτης, Κόρμαρης, Ταχίρι, Οικονόμου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Αποστολάκης, Ουζουνίδης, Μπασινάς, Αλεξόπουλος, Κολιτσιδάκης, Λαγωνικάκης, Κόλα, Νασιόπουλος (55' Βαζέχα), Λυμπερόπουλος, Μάρκος (75' Γκούμας).

Ενας στους τρεις... κερδίζει. Τ' αποτελέσματα των επαναληπτικών αγώνων του Κυπέλλου δεν έφεραν τη μεγάλη έκπληξη και οι εκπρόσωποι του πάλαι ποτέ ΠΟΚ αναζητούν την εύνοια της "θεάς" τύχης. ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός ονειρεύονται να συναντήσουν την Παναχαϊκή στην φάση των "4", αποφεύγοντας την περιπέτεια ενός ακόμα ντέρμπυ.

Ποιος θα είναι τυχερός και ποιοι οι άτυχοι θα το μάθουμε τελικά το μεσημέρι. Η ΕΠΟ έκανε δεκτό το αίτημα του ΟΠΑΠ και θα διενεργήσει την κλήρωση σήμερα στις 12 μ.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 0 - 2
"Καθάρισε" νωρίς

Με συνοπτικές διαδικασίες η ΑΕΚ εξασφάλισε χθες στον Πύργο την πρόκριση της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου. Ο δικέφαλος έπαιξε όσο ακριβώς χρειαζόταν για ν' αποφύγει τις περιπέτειες, στόχος που επιτεύχθηκε αρκετά νωρίς. Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε κριθεί πριν ακόμα συμπληρωθεί το ημίωρο. Μόλις στο 6 ο Μαλαδένης με "μπαλιά τρύπα" βρήκε τον Κετσπάγια σε θέση μέσα αριστερά. Ο Γεωργιανός προχώρησε και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την υπεροχή και 20 αργότερα την αξιοποίησαν. Ο Σαβέφσκι μπήκε στην περιοχή πέρασε τον Τοχούρογλου, που αναγκάστηκε να τον ανατρέψει. Ο Κετσπάγια δεν αστόχησε και διαμόρφωσε το τελικό, όπως αποδείχτηκε, 2 - 0.

Η ΑΕΚ κέρδισε γιατί, όπως είπε και ο Ραβούσης, "το γρήγορο γκολ βοήθησε να παίξουμε πιο ελεύθερα και να εκμεταλλευτούμε τον κενό χώρο". Ο Β. Δανιήλ όπως και στο πρώτο παιχνίδι είχε παράπονα από τους επόπτες. Παραδέχτηκε πάντως την ανωτερότητα των φιλοξενουμένων και επισήμανε ότι τον Πανηλειακό περισσότερο ενδιαφέρει το πρωτάθλημα, γι' αυτό προφύλαξε και παίχτες.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Τοχούρογλου, Πάντοβιτς, Παπαδόπουλος, Κολοσκόπης, Ιλιτς, Σωτηρόπουλος, Κυζερίδης, Σαμολαδάς, Λάκης (62 Καρυοφίλης), Τσέκος (53 Αρμύλαγος), Γκίτσης (58 Γκαλαμέλος).

ΑΕΚ: Ατματσίδης (45 Βασ. Καραγιάννης), Μπορμπόκης, Κασάπης, Ντόμπος, Κωστένογλου, Βλάχος, Κετσπάγια, Σαβέφσκι (45 Βάιος Καραγιάννης), Μπατίστα (59 Μαρτσέλο), Μαλαδένης, Μαχαιρίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΙΩΝΙΚΟΣ 2 - 0
Ιστορική πρόκριση

"Μεθυσμένη πολιτεία" από χτες η Πάτρα. Η Παναχαϊκή πέτυχε ιστορική νίκη πρόκριση 2 - 0 επί του Ιωνικού και σφράγισε για πρώτη φορά στη μεγάλη ιστορία της το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας. Ενα γκολ σε κάθε ημίχρονο στάθηκε αρκετό στο συγκρότημα του Ανδρέα Μιχαλόπουλου να πετύχει τη μεγάλη νίκη. Το σκορ άνοιξε στο 20' όταν ο Παλαπάνης με σουτ "κεραυνό" νίκησε τον Γιουργούση. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν νευρικό, με τους Πατρινούς να έχουν την υπεροχή. Αντίθετα ο Ιωνικός με αμυντικό σχήμα δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Καρασάββα. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε ως το 63'. Στο λεπτό αυτό ο Ιγκορ Κλάιχ με ανάποδο ψαλίδι μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε αποθέωση από τους 3.000 φίλους της Παναχαϊκής που βρέθηκαν στο γήπεδο. Στο υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν οι Νικαιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως δεν έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία. Ετσι πήγε στράφι το 3 - 1 που είχαν παρακαταθήκη από το πρώτο ματς στη Νεάπολη.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καρασάββας, Σαμαράς, Χατζής, Καλά, Ρούσος, Αργυρόπουλος (56' Ανδρούτσος), Κυριακόπουλος, Παλαπάνης, Κλάιχ, Τσέροβιτς (78' Καμινιώτης), Βαϊτσης.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Γιουργούσης, Οφρυδόπουλος, Παχατουρίδης, Κλάεβιτς, Ξανθόπουλος, Σταματής, Νταρακλίτσας, Τσιαντάκης (72' Σταματούκος), Φρούσος, Αφάς, Μπρούστερ (53' Οτιτζι).