Τη συνεχιζόμενη δίωξη σε βάρος αιρετών του δήμου Νίκαιας, καταγγέλλει με ανακοίνωσή του ο δήμος. Συγκεκριμένα η ανακοίνωση αναφέρει:
«Συνεχίζεται η δίωξη του ΙΚΑ σε βάρος αιρετών του Δήμου Νίκαιας και την προσωπική τους περιουσία. Συγκεκριμένα, παρότι πρωτόδικα η δημοτική σύμβουλος Νίκαιας Ποζατζίδου Πανδώρα είχε δικαιωθεί, το ΙΚΑ με έφεσή του έρχεται και της ζητά να καλύψει χρέη του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Νίκαιας, χρέη που αντιστοιχούν χρονικά σε μια περίοδο που η ίδια όχι μόνο δεν ήταν Πρόεδρος του Πνευματικού Κέντρου, αλλά ούτε καν Δημοτική Σύμβουλος.
Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχουν εκκρεμότητες για χρέη της προηγούμενης δεκαετίας που αμφισβητούνται και έχουν ακολουθήσει το δρόμο της οριστικής επίλυσης από τα διοικητικά δικαστήρια. Χρέη για τα οποία όχι μόν δεν ευθύνεται καθόλου η σημερινή Δημοτική Αρχή αλλά, και έχουν καταβληθεί οι ασφαλιστικές εισφορές των εργαζομένων στο ΤΕΒΕ, αφού οι εργαζόμενοι απασχολούνταν στο δήμο με συμβάσεις μίσθωσης έργου. Γι' αυτές τις συμβάσεις των εργαζομένων του Πνευματικού Κέντρου έχει αποφανθεί το Ελεγκτικό Συμβούλιο και μόνο ως συμβάσεις μίσθωσης έργου μπορεί να θεωρηθούν ως προς το ΙΚΑ. Η στάση του ΙΚΑ τελικά στρέφεται ενάντια στην πολιτική δράση. Μάλιστα, είναι η πολλοστή φορά που το ΙΚΑ διώκει αιρετούς της Δημοτικής Αρχής Νίκαιας για χρέη προηγούμενων διοικήσεων και με απειλή κατάσχεσης των σπιτιών τους.
Θα πρέπει να απαντήσει η διοίκηση του ΙΚΑ και οι υπηρεσιακοί παράγοντες:
Πού ήταν τόσα χρόνια όταν δημιουργούνταν τα χρέη; Πώς είναι δυνατόν να έχουν βγει στον πλειστηριασμό τα σπίτια της Δημοτικής Συμβούλου και πρώην Προέδρου του Πνευματικού Κέντρου κας Ποζατζίδου και παλαιότερα του Αντιδημάρχου και Προέδρου του Αθλητικού Οργανισμού Γ. Αγγελινιάδη, για χρέη που δημιουργήθηκαν πριν μια δεκαετία, όταν κανείς από τους δυο δεν ήταν καν Δημοτικός Σύμβουλος;
Η δημοτική Αρχή Νίκαιας απαιτεί να σταματήσει κάθε μορφής δίωξη, η οποία μάλιστα λαμβάνει και πολιτικές διαστάσεις, όταν ισχύουν "δυο μέτρα και δυο σταθμά". Στο θέμα πρέπει να πάρει ξεκάθαρη θέση η κυβέρνηση, η Διοίκηση του ΙΚΑ και τα Οργανα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης».
Τρεις δημόσιες παραλιακές εκτάσεις του νησιού βγαίνουν «στο σφυρί» για να κατασκευάσει το μεγάλο κεφάλαιο τουριστικές μονάδες
Η περιοχή Λιμανάκια Λάρδου |
Σύμφωνα με δημοσιεύματα του τοπικού Τύπου, η ΚΕΔ σκοπεύει να εκποιήσει τρεις δημόσιες εκτάσεις και συγκεκριμένα:
Σημειώνεται ότι και οι τρεις αυτές δημόσιες εκτάσεις χαρακτηρίζονται ως «φιλέτα», λόγω της ομορφιάς τους, αφού συνδυάζουν δασωμένες περιοχές και θάλασσα. Ειδικότερα η περιοχή της Τσαμπίκας διαθέτει μια από τις ωραιότερες παραλίες του νησιού, ενώ γύρω από αυτήν υπάρχουν δασωμένοι λόφοι, ενώ ανήκει στο δίκτυο των προστατευόμενων περιοχών ΝΑΤΟΥΡΑ 2000. Το λιμανάκι της Λάρδου, όπως είχε γράψει και ο «Ρ» στο προαναφερόμενο δημοσίευμα, είναι μια μικρή δασωμένη χερσόνησος με πεύκα και κέδρους. Μάλιστα, είχε γίνει και στο παρελθόν απόπειρα για εκποίησή της, αλλά οι κάτοικοι και οι φορείς του νησιού την απέτρεψαν προσφεύγοντας στα δικαστήρια.
Σύμφωνα με το πρόγραμμα της ΚΕΔ, για τις περιοχές αυτές, προβλέπεται «κινητοποίηση ιδιωτικών κεφαλαίων και η επιλογή επενδυτικών σχημάτων με αποκλειστικώς οικονομικά και τεχνικά κριτήρια». Προβλέπει δηλαδή το ξεπούλημα των δημοσίων αυτών εκτάσεων στο μεγάλο κεφάλαιο, προκειμένου να ανεγερθούν τουριστικές μονάδες, παραθεριστικές κατοικίες ή ένας συνδυασμός και των δύο, όπως περιγράφει, άλλωστε και το Ειδικό Χωροταξικό Σχέδιο για τον Τουρισμό, που ετοιμάζεται να νομοθετήσει η κυβέρνηση...
Σημειώνουμε ότι οι υπόλοιπες δημόσιες εκτάσεις που είχε αποκαλύψει ο «Ρ» ότι οδηγούνται στην εμπορευματοποίηση, αφορούν τις εξής περιοχές:
Η Φρ. Κοττορού |
Τον ύστατο χαιρετισμό απηύθυναν, εκ μέρους του ΚΚΕ, ο Λεωνίδας Σακκάς, από την ΚΟ Πλάκας - Κουκακίου, εκ μέρους της ΠΕΑΦΕ ο αντιπρόεδρός της Φοίβος Τσέκερης, εκ μέρους της Νεολαίας της ΠΕΑΦΕ η Δέσποινα Παλιά. Η Ειρήνη Μπενάτου διάβασε ένα ποίημα που έγραφε για τη σ. Φρόσω η πρώην μαθήτριά της στη Σόφια, Βασιλική Νεοφύτου. Τέλος, όλοι, μαζί με τη χορωδία της ΠΕΑΦΕ, τραγούδησαν τον ύμνο της ΕΠΟΝ και τον ύμνο του Δημοκρατικού Στρατού τιμώντας όλους τους νεκρούς του αγώνα με ενός λεπτού σιγή.
Η Φρόσω Κοττορού, της οποίας την προσωπικότητα εξήραν οι ομιλητές, έγινε μέλος του ΚΚΕ σε ηλικία 15 χρόνων και παρέμεινε δραστήριο πάντα μέλος του, μέχρι που έφυγε από τη ζωή, δηλαδή επί 69 χρόνια. Από μικρή είδε να κυνηγάνε αμείλικτα τους γονείς της που ήταν και οι δύο κομμουνιστές μέλη του ΚΚΕ, στην πόλη του Κιλκίς όπου ζούσαν με τη Φρόσω και τις δύο μικρότερες αδελφές της.
Η Φρόσω πολέμησε εναντίον των Γερμανών στην Κατοχή και εναντίον του μοναρχοφασισμού στον Εμφύλιο Πόλεμο. Μετά την υποχώρηση του ΔΣΕ, έζησε πρόσφυγας στην Τασκένδη, όπου ξανασυνάντησε τους γονείς της και παντρεύτηκε με τον Σπύρο Κοττορό. Αργότερα εγκαθίστανται στη Σόφια όπου σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου και για πολλά χρόνια δίδαξε στα ελληνόπουλα της Σόφιας, παιδιά των πολιτικών προσφύγων, Ιστορία, Λογοτεχνία και την ελληνική γλώσσα. Οπως έλεγε, αυτό δεν το θεωρούσε σαν επάγγελμα αλλά σαν λειτούργημα γιατί μάθαινε τα παιδιά να αγαπάνε την Ελλάδα και να θαυμάζουνε τους Αγωνιστές του Δημοκρατικού Στρατού και τους αντάρτες του ΕΛΑΣ.
Επαναπατρίστηκαν με τον άντρα της και τη μία κόρη της στην Ελλάδα το 1977. Η άλλη κόρη της έμεινε στη Βουλγαρία γιατί είχε παντρευτεί με Βούλγαρο. Εγκαταστάθηκαν στην Αθήνα, στη συνοικία της Πλάκας όπου ανέπτυξε πλούσια πολιτιστική και συνδικαλιστική δραστηριότητα πάντα σαν στέλεχος του ΚΚΕ στο οποίο εντάχθηκε 15 χρονών και σαν μέλος του έζησε όλη της τη ζωή χωρίς ταλαντεύσεις και χωρίς αμφισβητήσεις. Επί 14 χρόνια ήταν αντιπρόεδρος της ΠΕΑΦΕ, μια αληθινή Κομμουνίστρια και ένας πραγματικός άνθρωπος.
Η ΠΕΣΑΘΕΑ, όπως κάθε χρόνο, πραγματοποιεί εκδήλωση - που περιλαμβάνει και κοπή της πίτας - στο εξοχικό κέντρο του Ωρωπού "ΧΡΗΣΤΟΥ και ΜΑΡΙΑΣ", στις 14.2.09. Η μετάβαση θα γίνει με πούλμαν, δωρεάν, που θα ξεκινήσουν από το Δημαρχείο (Αθηνάς) στις 14/2 ώρα 9.30 π.μ. (τηλ. 210 3249.037).